Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dub

Obec je položena severně 12 km od okresního města Prachatice, při toku Dubského potoka v nadmořské výšce 479 m.

Pamětihodnosti

Zámek Dub

Kostel svatých Apoštolů

Židovský hřbitov

Inundační most

Historie
Obec od svého založení prošla dlouhým historickým vývojem. Nejstarší písemná zpráva o existenci naší obce se zachovala z roku 1274.

V roce 1848 bylo zrušeno poddanství a došlo také k zániku feudálního zřízení. Na místo panství se staly základem správy městské a venkovské obce, které se spojovaly do okresů.

V roce 1850 došlo v Dubu ke zřízení obecního úřadu a byl zvolen také první starosta. Obec byla připojena pod správu politického okresu Strakonice a soudně náležela obvodu okresního soudu ve Volyni. Podobně jako celá řada okolních obcí ani Dub nebyl ušetřen různých požárů. Velice podrobně jsme informováni o dvou. V roce 1865 požár zničil 7 domů (č. p. 24 až 30) a stodolu č. p. 31. Později v roce 1872 v ranních hodinách vypukl požár v domě č. p. 42 a vyhořelo celkem 43 domů. Vyhořely celé ulice Kostelní, Dolní a Židovská.

Mezitím došlo k jedné změně v Dubu.Císařským rozhodnutím Františka Josefa I. ze dne 29. října 1869 byl Dub povýšen na městys. Tu dobu docházelo postupně ke změnám v držitelích panství.
Za zmínku stojí, že dne 12. srpna 1917 koupil zdejší velkostatek Dr. Josef Bromovský, řídící správní rada spojených strojíren dříve Ruston. Nový majitel se 30. září 1917 také do Dubu přestěhoval. V pozdější době tento zámek byl v užívání státu do roku 1994, kdy byl vrácen původním majitelům.

Současnost
Významným mezníkem v životě obce byla pozdější léta do roku 1990. Stále nově se otevírající perspektivy, dávají spoluobčanům podnět k pokračování a formování nových cílů. Jsou pro obecní zastupitelstvo výzvou, aby proces vývoje obce uspořádalo a vedlo dle svých občanských představ.

Zvolené zastupitelstvo v roce 1994 pokračovalo v práci na přípravě předloženého Návrhu programu obnovy vesnice, který byl schválen již 6. září 1994. Efektivní spolupráci zvolené pracovní skupiny a obyvatelstva obce se daří tento plán obnovy vesnice plnit.

Základním předpokladem vývoje obce a činnosti orientované na budoucnost je činnost zájmových občanských seskupení. V obci pracují:
- 2 hasičské sbory, z nichž jeden oslavil v roce 2001 již 100 let od svého založení
- myslivecké sdružení
- včelařský spolek
- TJ DUB (kopaná) v roce 1999 oslavila 80 let svého založení
- v provozu je místní knihovna (již od roku 1928)
- Obecní úřad vydává dvakrát ročně Zpravodaj, kde informuje občany obce
- v obci není lidová škola umění, tato činnost je tvořena ve Vlachově Březí

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.dubuprachatic.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA