Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kratušín

Obec Kratušín se nachází v okrese Prachatice, kraj Jihočeský. Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 53 obyvatel.

První písemná zmínka o obci je z roku 1389.

Obec Kratušín se nachází na hranici Chráněné krajinné oblasti Šumava v nadmořské výšce asi 650 m ve vzdálenosti 10 km od města Prachatice. V její bezprostřední blízkosti protéká řeka Blanice a původně zlatonosný Cikánský potok. Panoramatu vévodí výhled na Boubín a Bobík. Kratušín tvoří v současné dobědvě vsi, Kratušín a Chlístov. Oběma částmi obce procházejí v současné době cyklotrasy.

Historie

Chlístov
První zpráva o osadě pochází r roku 1384. V roce 1509 ji zakoupilo město Prachatice, v jejímž majetku byla do roku 1628. Tehdy ji ke svému panství připojil Jan Oldřich Eggenberk (majitel panství Vimperk). Samostatnou obcí se stal Chlístov v roce 1822 a kolem roku 1950 byl připojen k obci Kratušín.

Kratušín
První zpráva o vesnici pochází z roku 1389, kdy náležela do panství hradu Hus. Po jeho rozboření v roce 1441 byla připojena k panství Drslavic. V 16. století byla připojena k panství Vimperk. Na přelomu 18. a 19. století byl Kratušín osadou obce Zábrdí, od níž se oddělil v roce 1927.

Zajímavosti

V okolí obce Chlístov se nachází Husova lípa, pod níž kázal mistr Jan Hus. Její stáří je odhadováno na 670 až 680 let, odvod při zemi je přibližně 10 m.

Dále se zde nachází kaple svatého Václava.

Dominantou Kratušína je dochovaná kaple svatého Linharta s věží (z 18. století).

Pamětihodnosti

Kaple na návsi

Sluneční hodiny

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.jcservis.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA