Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Volary

Od historie po současnot
Jméno Volary se poprvé objevuje v roce 1359, kdy mezi prachatickými měšťany je uváděn Ondřej z Volar. Založení  města souviselo s celkovou kolonizací Šumavy ve XIII. a XIV. století. Obyvatelé vzniklých sídel byli převážně Němci z Bavorska.

Do husitských válek patřily Volary vyšehradské kapitule, od roku 1503 se majiteli města stali Rožmberkové, od roku 1600 císař Rudolf II. a po roce 1719 Schwarzenberkové.

Hlavním zdrojem příjmů, až do začátku 18. století, byl obchodní ruch na Zlaté stezce. Volary byly největší soumarské sídliště na české části  prachatické větve Zlaté stezky a prožívaly velký rozmach. Sloužily jako místo odpočinku a přenocování soumarů, kteří na "nákladních" koních dováželi po významné středověké dopravní cestě  z  Pasova do Prachatic sůl a jiné zboží.

Trase stezky se přizpůsobil i ulicovitý tvar náměstí. Ve vrcholné době, v 16. století, tu bylo 13 hostinských, 4 kováři a sídlila tu řada soumarských rodin. Na přelomu 16. a 17. století využívali Volarští listiny Petra Voka, podle níž směli odebrat vozy s nákladem i koně kupcům, kteří se odchýlili z předepsaného směru stezky a vyhnuli se Volarům.

V době po husitských válkách  se ve Volarech usadilo i několik českých rodin. V okolí Volar se hlavně v letech 1618 - 1620 několikráte bojovalo. Město bylo  cílem útoků  stavovských i císařských vojsk.  Tvrdý byl boj  u Soumarského mostu  o opevnění  (šance),  které chránilo  důležité spojení  Čech s německým Pasovem. Válečné útrapy  skončily teprve  vestfálským  mírem. Nezávislost  na šlechtických pánech  přinesl i Volarům  revoluční rok 1848.

Dobytkáři ze Štýrska a Tyrol, kteří se zde usadili v 16. století, zde zavedli intenzivní metody chovu po alpském vzoru. Dlouho se udrželi jako rázovitý živel, který se od ostatních obyvatel Šumavy výrazně lišil. Především zvyky, odíváním a typem domů. Tito hospodáři si ve Volarech a blízkém okolí stavěli roubené usedlosti, pro něž bylo charakteristické soustředění celého hospodářství - obytných místností, chlévů, stodoly i dvorku - do jediného celku pod společnou střechu.

Volary byly po staletí typické svými roubenými nebo poloroubenými  domy. Představme si je  jako  širokou  rozsáhlou stavbu poschoďového rázu, s celokamenným či částečně kamenným přízemím, mající  podkrovní světnici,  v průčelí  nejméně  tři okenní  osy,  pavlač, často s vyřezávaným zábradlím, sloužící ke skládání sena, a roubené patro v předsazeném vyřezávaném štítě, kryté nízkou a velmi širokou sedlovou střechou.

S tím  však souvisela  i četnost  požárů,  při kterých  např. v roce 1863  shořelo 59 domů, škola i kostel. Do současnosti se těchto unikátních staveb  dochovalo jen několik a Volary  jsou jedinou lokalitou, kde můžeme podobné stavební klenoty vidět.  V jednom  z těchto  historických domů můžeme  navštívit Volarské muzeum,  které je otevřeno od května do září.

Dominantou náměstí  je  raně barokní kostel sv. Kateřiny, o němž  jsou první zmínky  z konce 15. století, vybudovaný na místě původního pozdně gotického v letech 1669 až 1690 podle projektu J. Canevalla. V 18. století stavbu několikrát těžce poškodily požáry, způsobené zásahem blesku.

Dnešní vzhled je výsledkem přestaveb v letech 1757 a 1863. Původní gotickou stavbu připomíná portálek v podvěží a část dodatečně zazděného pozdně gotického sanktuáře v průčelí.

Městský znak

Popis
Na stříbrném štítě jsou čtyři vzrostlé jedle, střední vyšší, krajní nižší, v přirozených barvách na zelené kamenité půdě.
 
Městská vlajka

Popis
Na zeleném poli bílá heroldská krokev ve tvaru zalomeného břevna. Tvar zalomeného břevna odpovídá segmentu stylizovaných jedlových větví z městského znaku. Zalomené břevno rovněž zvláště při svislém vlání evokuje iniciálu „V“ – Volary. Barva pole i figury je odvozena z městského znaku, kde jsou rostoucí jedle v přirozené barvě.

Zajímavosti okolí

K výletům do okolí můžete využít jak autobusového spojení tak také železnice. Vlaky se z Volar rozjíždějí na všechny možné strany, a tím jsou dostupná různá krásná místa Šumavy. Cestovat se také dá po turistických značkách, a to na kole i pěšky. Přejeme Vám jen ty nejpříjemnější zážitky z cestování kolem našeho města.

Boubín se tyčí do výšky 1362 m nad mořem. Na jeho jihovýchodním úpatí se rozkládá známý Boubínský prales. Nejstarší smrky a jedle dosahují stáří 300 až 400 let. Ochrana těchto území má historické tradice, rezervace zde byla vyhlášena již v roce 1858. V současnosti má rozlohu 666 ha. Okolo jádra pralesa vede naučná stezka. Výchozím bodem je železniční zastávka Zátoň. Volary - vrchol Boubína - 14 km - červená turistická značka.

Krásy Volar a okolí - vycházkové trasy

Místní turistické značení vás provede nejen okolím Volar ale také krásami města.

Trasa č. 1 „Alejí na vyhlídku“
vás zavede na cestu legendární Zlaté stezky, když budete pokračovat po místním značení, dojdete až ke kapli na úpatí Kamenáče. Asi po dalších sto metrech dosáhnete vrcholu stoupání a rázem se ocitnete na místě, které vám nabídne velkolepý výhled na volarskou kotlinu a masív hraničních hor v pozadí. Majestátně se nad Volary tyčí jednolitá hradba Třístoličníku, Trojmezné i Plechého. Délka trasy: 4 km. Převýšení: 110m. Značení: místní značení „červené psaníčko“ začíná u hotelu Chata a končí na Kalvárii.

Trasa č. 2 „Lukami pod Bobíkem a Jedlovou horou“
vám nabízí možnost vidět legendární slávu volarského dobytkářství – bývalou sušárnu hovězích kůží, historické roubené seníky, kterých tady v dobách dávno minulých stávalo na pět set. Až se budete vracet, i když z druhé strany, opět k městu, určitě nepřehlédnete staré roubené doby a takto roubené kdysi bývaly celé Volary. Délka trasy: 3,5 km. Převýšení: 18 m. Značení: místní značení „zelené psaníčko“ od můstku na Starém městě – okruh.

Trasa č. 3 „Okolo Lískového vrchu“
vás povede prastarou alejí, kde si můžete všimnout kořenů stromů zauzlovaných žulou, vodou a celými věky. Nabídne vám vyhlídku na Volary, tentokrát ze západní strany, pohled na Vltavský luh a Radvanovický hřbet. Délka trasy: 45 km. Převýšení: 65m. Značení: místní značení „modré psaníčko“ od hotelu Chata – okruh.

Trasa č. 4 „Alpská architektura ve Volarech“
vás bude provázet městem a nabízet vám pohled na historické domy alpského stylu. V dávné minulosti byly Volary osídleny komunitou alpských horalů, kteří sem přinesli své zvyklosti a stavbu mohutných roubených domů s výrazně plochou střechou. Věřte, že Volary jsou jedinou lokalitou, kde jsou právě tyto domy k vidění. Délka trasy: 2 km.

Trasa č. 5 „Dřevěné plastiky sochařského sympozia 1997“
vám ukáže umění více jak tří desítek umělců ze tří kontinentů světa. Dřevěné skulptury, které nám účastníci 7. ročníku mezinárodního sochařského sympozia přenechali, zdobí nejedno místo našeho města.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.mestovolary.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA