Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Záblatí

Obec Záblatí se nachází v okrese Prachatice, kraj Jihočeský. První písemná zmínka o obci je z roku 1359.

Bývalé městečko, dnes víska Záblatí leží asi 5 km západně od okresního města Prachatice na toku řeky Blanice na hranici Chráněné krajinné oblasti Šumava v nadmořské výšce 593 m.

Historie
První zmínky o vsi pocházejí z roku 1337. Osada tehdy patřila k panství hradu Hus a záhy se stala městečkem, jež mělo právo týdenních trhů a smělo si postavit silnici směrem na Pasov. Jako na jiných místech při řece Blanici se i v Záblatí ve středověku rýžovalo zlato, které přinášelo městečku zisk. V roce 1630 Záblatí přešlo do vimperského panství.

Ještě v první polovině 20. století bylo Záblatí městečkem s rušným hospodářským životem. Po druhé světové válce byla část obyvatelstva vysídlena a obec rabována. Její nová historie začala v padesátých letech 20. století s příchodem nových obyvatel

Pamětihodnosti


Kostel svatého Jana Křtitele
V obci stojí hodnotný gotický kostel svatého Jana Křtitele, který pochází z poloviny 14. století. V první čtvrtině 16. století byl přestavěn v dvoulodní. Je názornou ukázkou jihočeských pozdně gotických staveb tohoto druhu.

Boží muka

Fara

Ze silnice ze Záblatí ke Křišťanovickému rybníku odbočuje asi 500 m nad vsí trasa kapličkové křížové cesty na Dobrou Vodu.

Zajímavosti v okolí

Asi 3 km severně od Záblatí se nachází bývalá tvrz Drslavice. Od nedalekého Chlístova (asi 2,5 km severozápadně) je dobrý přístup do chráněného území Čertova stráň. V samotném Chlístově stojí památná Husova lípa, patřící mezi deset nejsilnějších stromů v Čechách.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.jiznicechy.org, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA