Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Buk

Obec Buk se nachází v okrese Prachatice, kraj Jihočeský.

První písemná zmínka o obci je z roku 1400. Obec Buk se nachází v Chráněné krajinné oblasti Šumava asi 5 km jihovýchodně od Vimperka a 3 km od  úpatí hory Boubín.

V současné době k obci patří i části obce Vyšovatka a Včelná pod Boubínem.

Uprostřed návsi lze vidět kapli Panny Marie z r. 1800. Nachází se zde prodejna potravin a hostinec. Asi 150 m pod obcí je koupaliště.

S okolím je obec spojena autobusovou dopravou. Vzhledem k tomu, že obec leží uprostřed krásné přírody je výhodným místem pro turistické výlety po Šumavě.

Historie
Obec je poprvé zmiňována v roce 1400 jako součást volyňského panství, které patřilo proboštství katedrály sv. Víta v Praze. Buk byl tehdy izolovanou enklávou tohoto panství uprostřed rozlehlého panství vimperského. V roce 1757 byl Buk již součástí panství Lčovického, jehož centrum - ves a zámek Lčovice - leželo podstatně blíže než vzdálenější Volyně. V rámci tohoto panství Buk zůstal až do zániku poddanského zřízení v roce 1848.Církevně byla obec přifařena k nedalekým Šumavským Hošticím, které patřily k Vimperskému panství. V roce 1880 spadal i poštou pod Šumavské Hoštice.

Turistické zajímavosti

Boubín
Boubín (1 362 m) tvoří spolu s ostře tvarovaným Bobíkem (1 264 m) charakteristickou siluetu. Na vrcholu najdeme chráněný trigonometrický bod I. řádu a malý obelisk s nápisem "Kardinal Fürst von Schwarzenberg, 3. 8 .1867" na paměť návštěvy pražského arcibiskupa.

Boubínský prales
Boubínský prales (920 - 1 110 m) o rozloze 666,41 ha byl vyhlášen národní přírodní rezervací již v roce 1858. Světově známý prales leží na jihovýchodním úpatí hory Boubín. Dnešní jádro Boubínského pralesa, tvořené zejména bukem, smrkem a jedlí, je nejzachovalejším zbytkem původních rozsáhlých šumavských smíšených horských lesů, tzv. pomezního hvozdu. Nejstarší smrky a jedle dosahují stáří 300 až 400 let.

Prastaré smrky a jedle vyčnívají vysoko z husté korunové klenby tvořené převážně bukem a udivují nás svými rozměry a zajímavými tvary kmenů. Největší boubínský smrk 'Král smrků', který padl 4.12.1970, měl ve výšce 1,3 m od země obvod 508 cm, výšku 57,2 m a objem téměř 30 m3. Vedle tohoto velikánu nás upoutají i četné další stromy s neobvyklými růstovými deformacemi, jako jsou mohutné nádory, dvojáky, harfovitě zmnožené kmeny, nebo smrky stojící na široce rozkročených chůdových kořenech a další růstové zajímavosti.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obecbuk.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA