Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vacov

Obec Vacov, ležící v krásném podhůří Šumavy, 23 km od Strakonic, se rozprostírá na hranici okresu Prachatice, Strakonice a Klatovy. Železniční zastávka je vzdálena 9 km v obci Čkyně, autobusová v místě - s přímým spojením na Prahu.

Také známé středisko zimních sportů Zadov-Churáňov je vzdáleno pouhých 15 km a v dosahu 20 km leží městečko Kašperské Hory s hradem Kašperkem. Katastr má plochu 3 530 ha, v průměrné výšce 720 m n. m.

Obec Vacov se skládá ze 14 částí, ve kterých žije přes 1 300 obyvatel.

Turistické tipy

Jako výchozí bod si zvolíme Vacov - náměstí.

Po modré se vydáme směrem na Javorník (trasa asi 7 km dlouhá)
Po hlavní silnici podél autobusového nádraží, v Peckově u č. p. 41 zabočíme vpravo a u křížku se vydáme vlevo po zpevněné cestě kolem chatové osady Sušina. Otevřeným terénem můžeme obdivovat  výhled na Javorník a roztroušené vesničky pod ním.

Na křižovatce u nového domu s tenisovými kurty neodbočíme vlevo (směr na přírodní koupaliště Rohanov, pouze pokud nám je příliš horko nebo máme chuť na rychlé občerstvení), ale půjdeme rovně a až přejdeme můstek, jsme v Milíkově. Tato osada má pouze dva trvale žijící obyvatele.

Po lesní cestě vystoupáme mírným svahem asi 4 km na Javorník. Při příchodu na silnici se musíme dát vlevo, do centra vsi. Z parkoviště máme široký rozhled k Churáňovu, k Mařskému vrchu a k Boubínu.

Na Javorníku nalezneme i kvalitní občerstvení a ubytování. Po pravé straně máme sochu spisovatele K. Klostermanna z roku 1968. Nad obcí rotundová kaple sv. Antonína Padovského.

Známá rozhledna K. Klostermanna je v současné době přístupná. Byla postavena na vrcholu hory roku 1938 podle projektu architekta K. Houry péčí KČST a nastavena společným úsilím obce Vacov a Nadace K. Klostermanna. Umožňuje kruhový pohled na pohraniční hory i podhůří, za jasného počasí je možno spatřit na jihozápadě i Alpy. K rozhledně se nechá dojít po asfaltové cestě dlouhé asi 1 km. Těsně a rozhlednou byla od října 1938 hranice tzv. Protektorátu Čechy a Morava, takže za německé okupace byl Javorník nejvyšší horou v Čechách.

Z parkoviště vychází okružní naučná stezka „Javorník“ na Královský kámen 1 059 m nad mořem, skalnatý vrchol ze žulového porfyru ukončený mrazovým srubem. Do jedné ze skal je vytesaná kaplička. Na jižním svahu balvanové moře.

Po žlutém turistickém značení do Dobrše (trasa asi 15 km)
Z náměstí se vydáme kolem kostela sv. Mikuláše směrem po staré cestě, okolo restaurace U Jána, kde se můžeme chutně a levně posilnit před plánovanou cestou.

U starého dubu odbočíme vlevo a po cestě dojdeme do Přečína. Zde stojí barokní zámek, který byl přestavěn z tvrze roku 1700. V současnosti je v soukromém držení a ve velmi špatném technickém stavu.

Po žlutém značení půjdeme směrem na Dobrš. Po cestě se můžeme podívat na bývalý penzion „U lvice“. Pak už přes potok a polní cestou se dostaneme do Dobrše.

Nejstarší zpráva o Dobrši je z roku 1377. Ves vznikla ve 13. století kolem tvrze Koců z Dobrše. Původně gotická tvrz byla zničena roku 1421 a nová renesanční vystavěna roku 1561. Koncem 17.století přibyla i barokní přístavba s raně barokními štíty. Je to trojkřídlá stavba s hranolovou věží. Kostel Zvěstování P. Marie původně románský z poloviny 13. století přestavěn pozdně goticky v 16. století a barokně v 17. století. Kaple - na návrší, je hodnotná, z roku 1561 od Tomáše Rossiho, z původní stavby portál, věž s romantizujícími okénky, v ní zvon zvonaře Brixiho ze 16. století.

Z tohoto místa můžeme pokračovat  žluté, po silnice směrem na Chvalšovice okolo kapličky a starého lomu do vsi, kde pokračujeme údolím potoka Peklov. Zde se napojíme na modrou turistickou značku, vlevo užší cestou do lesa, po které se vydáme do kopce směrem na Ptákovu Lhotu, Miřetice a po 4 km jsme zpět ve Vacově.

Další (i když neznačená turistická trasa) z Vacova
vede do údolí řeky Spůlky (délka pochodu asi 12 km).

Z náměstí se vydáme do Vlkonic, okolo přírodního kuželníku pokračujeme vlevo, okolo kapličky stále dozadu vesnice až dojdeme k poslednímu domu a pustíme se po cestě vlevo z kopce.

Malebným údolíčkem pokračujeme dále, okolo penzionu „Hanka“ až k řece Spůlce. Před mostem se dáme cestou vpravo a pokračujeme údolím Spůlky. Je klidné a malebné v každou roční dobu.

Modrá značka sleduje říčku v délce 4 km, jdeme i okolo malé vodní elektrárny, plně funkční. Asi po 2 km uvidíme na pravé straně i starý kříž postavený na paměť padlých francouzských vojáků z období sedmileté války.

Pomalu jsme procházkou došli do Čábuz, zde se vydáme do kopce po hlavní silnici a stoupáme do Mladíkova, kde si můžeme prohlídnout krásnou šestibokou zvonici s cibulovou bání.

A pokračujeme po silnice stále do kopce. Překonáme nejvyšší vrch Klena a můžeme se občerstvit na čerpací stanici u Vacova, ze které již máme Vacov na dohled.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.vacov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA