Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nová Pec

Obec Nová Pec se nachází v okrese Prachatice, kraj Jihočeský. První písemná zmínka o obci je z roku 1720. Obec Nová Pec leží na státní hranici s Rakouskem a Bavorskem na konci vodácké sjízdnosti horní části Vltavy.

Téměř celé uzemí obce je součástí Národního parku Šumava. V okolí se nachází mnoho historických i přírodních zajímavostí. Proto je tato oblast velice turisticky využívaná. Všem svým návštěvníkům nabízí celou řadu možností aktivního využití volného času, v létě rybaření, pěší výlety, cykloturistiku, v zimě výlety na běžkách po dobře upravovaných lyžařských stopách.

Historie
V roce 1653 jsou registrováni dva usedlíci. V Tereziánském katastru je pak v roce 1757 uvedeno již 27 stavení. Na počátku 20. století měla Nová Pec téměř 500 obyvatel. Veškeré obyvatelstvo Nové Pece bylo římsko-katolického vyznání.

Do konce 16. století byly na území Nové Pece lesy, v mnoha místech až pralesy. Lesy okolo obce byly převážně ve vlastnictví knížete Schwarzenberga. Lesy spravovala lesní správa Plešný, Jelení vrchy a Želnava. Dřevo se expedovalo po Schwarzenberském plavebním kanále. Zruční obyvatelé vyráběli mnoho užitečných předmětů. Nepostradatelné dřevěné uhlí si vyráběli kováři sami, za rok se zpravidla založili i tři milíře.

V obci bylo mnoho spolků, dvě dechové kapely, cyklistický, pěvecký a sportovní spolek a Svaz venkovské mládeže, nebyla zde nouze ani o krámy a obchody.

Pamětihodnosti

Pomník Adalberta Stiftera, obelisk u Plešného jezera

Železniční stanice

Zajímavosti
Pozoruhodnou zajímavostí a historickou technickou památkou je Schwarzenberský plavební kanál. Jedná se o unikátní dílo evropského významu, propojující povodí Vltavy a Dunaje.

Pod vrcholem Plechého, nejvyšší hory Šumavy na české straně, se rozlévá Plešné jezero. Více informací se dozvíte v sekci památky a výlety.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.jcservis.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA