Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zábrdí

Obec Zábrdí se nachází v okrese Prachatice, kraj Jihočeský.

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1359.

Pamětihodnost

Kaple na návsi

Okolí – tipy na výlet

Letohrádek Kratochvíle – (nacházející se 8 km od Zábrdí)
Renesanční zámek se nachází 2 km západně od Netolic a 15 km severovýchodně od Prachatic. Je postaven v italském stylu. Stavbou byl pověřen architekt Baltazar Maggi z Arogna. Letohrádek byl postaven na konci 16. století společně s unikátní krajinnou mozaikou. Za Petra Voka zde byli chováni hřebci i velbloudi.

Město Prachatice – pamětihodnosti

Budovy Staré a nové radnice
Budovy Staré a nové radnice jsou nejvýznamnějšími budovami v centru města nejen co se týká významu z hlediska stavební historie, ale také z důvodu společenských – jako sídlo samosprávy města. Samosprávy, která si jako jednu ze svých priorit vytýčila komunikaci s občany. Tento cíl se projevuje i ve stavebním řešení při rekonstrukci obou budov.

Reprezentativní prostory Radničního sálu v přízemí staré radnice spolu s dvorkem „na arkádách“ i sklepními prostory slouží v průběhu roku nejen k zasedáním městského zastupitelstva, konferencím ale také pro pořádání koncertů, výstav či prezentaci záměrů města.

Architektonicky velmi působivým prvkem v Nové radnici je „atrium Zimní zahrad“. Nevyužitý dvorek byl podle návrhu architekta zastřešen průhlednou konstrukcí, osazen zelení a slouží jako výstavní prostor. V červnu letošního roku zde prezentoval svá umělecká díla prachatický rodák světově uznávaný fotograf Adolf Zíka. Při vernisáži prozradil, že výstava v rodném městě pro něj má obzvláštní význam, přestože již absolvoval výstavy v celé řadě evropských center.

Školní přírodní rezervace

Školní přírodní rezervace „Pod vyhlídkou“ slouží k terénním výukovým programům pro Centrum ekologické výchovy Dřípatka, byla vyhlášena v roce 1967 jako první zařízení tohoto druhu v republice a je jednou z nejstarších v Evropě. Nachází se na rašelinné lesní loučce a je doplněna okružní načnou stezkou s 33 zastaveními a základnou se solárním panelem.

Na konci 80. let zde byly zřízeny genofondové plochy, na něž byly přeneseny při záchranných průzkumech některé vzácné rostliny ze svých původních lokalit, ohrožených stále se rozšiřující zemědělskou velkovýrobou. Po vybrání odpovídajícího stanoviště se zdejším podmínkám dobře přizpůsobily, o čemž svědčí jejich následné rozmnožování.

Na genofondových plochách se vyskytují:
Vstavač obecný (Orchis morio), prstantec májový (Dactylorhiza majalis), prstnatec listenatý (Fuchsův) – (Dactylorhiza longebracteata) a prstnatec bezový (Dactylorhiza sambucina). Bledule jarní (Leucojum vernum), Hvozdík pyšný (Dianthus superbus), masožravé rostliny – rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia), tučnice obecná (Pinguicula vulgaris), hořepník luční (Pneumonanthe vulgaris), kosatec sibiřský (Iris sibirica), ocún jesenní (Colchicum autumnale) původní se výskytující vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata), prvosenka vyšší (Primula elatior).

Ochrana genofondu (biodiverzita) je významným úkolem ochrany přírody. Slouží k pozorování, sledování vývoje a rozmnožování těchto vzácných a ohrožených druhů rostlin. Na Školní přírodní rezervaci mají navíc i význam výchovný a vzdělávací.

Štěpánčin park
Naproti Horní bráně ležel tzv. pevnostní rybník, který v dobách ohrožení města napájel vodou hradební příkop. Na jeho místě založil v minulém století okrašlovací spolek v Prachaticích městský park s vzácnými listnatými a jehličnatými dřevinami a s dřevěnou besídkou uprostřed.

Park byl otevřen v roce 1881 a na počest nevěsty rakousko-uherského korunního prince Rudolfa, belgické princezny Stefanie, byl nazván Štěpánčiným sadem. Kolem parku býval železný plot, který byl částečně odstraněn během 2. světové války a de. nitivně potom v padesátých letech 20. století.

V roce 1998 byl na jižním okraji parku umístěn úvodní panel naučné stezky po stopách významné středověké obchodní cesty tzv. Zlaté stezky. V parku se nachází řada zajímavých stromů např. jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba L.), dřezovec trojtrný (Gleditsia tricantohs L.), dřín obecný (Cornus mas L.) dub červený (Qercus rubra L.) a další.

Při údržbě parku je postupováno dle zpracovaného projektu Regenerace porostů Štěpánčina parku. Prozatím byl proveden pouze částečný asanační zásah, odstraněny byly suché a hnilobou napadené stromy a nalomené větve, následovat bude výsadba keřů a stromů. Udržovací práce město provedlo též na altánku uprostřed a postupně dojde i na obnovu cestiček a doplnění mobiliáře.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.prachatice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA