Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zálezly

Obec Zálezly se nachází v okrese Prachatice, kraj Jihočeský. První písemná zmínka o obci je z roku 1370.

Části obce Zálezly tvoří ještě Bolíkovice, Kovanín a Setěchovice.

Pamětihodnosti


Boží muka, u kravína

Základní škola

Okolí – tipy na výlet

Město Prachatice - pamětihodnosti

Budova Staré a nové radnice
Budovy Staré a nové radnice jsou nejvýznamnějšími budovami v centru města nejen co se týká významu z hlediska stavební historie, ale také z důvodu společenských – jako sídlo samosprávy města. Samosprávy, která si jako jednu ze svých priorit vytýčila komunikaci s občany. Tento cíl se projevuje i ve stavebním řešení při rekonstrukci obou budov.

Reprezentativní prostory Radničního sálu v přízemí staré radnice spolu s dvorkem „na arkádách“ i sklepními prostory slouží v průběhu roku nejen k zasedáním městského zastupitelstva, konferencím ale také pro pořádání koncertů, výstav či prezentaci záměrů města.

Architektonicky velmi působivým prvkem v Nové radnici je „atrium Zimní zahrad“. Nevyužitý dvorek byl podle návrhu architekta zastřešen průhlednou konstrukcí, osazen zelení a slouží jako výstavní prostor. V červnu letošního roku zde prezentoval svá umělecká díla prachatický rodák světově uznávaný fotograf Adolf Zíka. Při vernisáži prozradil, že výstava v rodném městě pro něj má obzvláštní význam, přestože již absolvoval výstavy v celé řadě evropských center.

Školní přírodní rezervace

Školní přírodní rezervace „Pod vyhlídkou“ slouží k terénním výukovým programům pro Centrum ekologické výchovy Dřípatka, byla vyhlášena v roce 1967 jako první zařízení tohoto druhu v republice a je jednou z nejstarších v Evropě. Nachází se na rašelinné lesní loučce a je doplněna okružní načnou stezkou s 33 zastaveními a základnou se solárním panelem.

Na konci 80. let zde byly zřízeny genofondové plochy, na něž byly přeneseny při záchranných průzkumech některé vzácné rostliny ze svých původních lokalit, ohrožených stále se rozšiřující zemědělskou velkovýrobou. Po vybrání odpovídajícího stanoviště se zdejším podmínkám dobře přizpůsobily, o čemž svědčí jejich následné rozmnožování.

Na genofondových plochách se vyskytují: Vstavač obecný (Orchis morio), prstantec májový (Dactylorhiza majalis), prstnatec listenatý (Fuchsův) – (Dactylorhiza longebracteata) a prstnatec bezový (Dactylorhiza sambucina). Bledule jarní (Leucojum vernum), Hvozdík pyšný (Dianthus superbus), masožravé rostliny – rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia), tučnice obecná (Pinguicula vulgaris), hořepník luční (Pneumonanthe vulgaris), kosatec sibiřský (Iris sibirica), ocún jesenní (Colchicum autumnale) původní se výskytující vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata), prvosenka vyšší (Primula elatior).

Ochrana genofondu (biodiverzita) je významným úkolem ochrany přírody. Slouží k pozorování, sledování vývoje a rozmnožování těchto vzácných a ohrožených druhů rostlin. Na Školní přírodní rezervaci mají navíc i význam výchovný a vzdělávací.

Štěpánčin park

Naproti Horní bráně ležel tzv. pevnostní rybník, který v dobách ohrožení města napájel vodou hradební příkop. Na jeho místě založil v minulém století okrašlovací spolek v Prachaticích městský park s vzácnými listnatými a jehličnatými dřevinami a s dřevěnou besídkou uprostřed. Park byl otevřen v roce 1881 a na počest nevěsty rakousko-uherského korunního prince Rudolfa, belgické princezny Stefanie, byl nazván Štěpánčiným sadem.

Kolem parku býval železný plot, který byl částečně odstraněn během 2. světové války a de. nitivně potom v padesátých letech 20. století. V roce 1998 byl na jižním okraji parku umístěn úvodní panel naučné stezky po stopách významné středověké obchodní cesty tzv. Zlaté stezky.

V parku se nachází řada zajímavých stromů např. jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba L.), dřezovec trojtrný (Gleditsia tricantohs L.), dřín obecný (Cornus mas L.) dub červený (Qercus rubra L.) a další.

Při údržbě parku je postupováno dle zpracovaného projektu Regenerace porostů Štěpánčina parku. Prozatím byl proveden pouze částečný asanační zásah, odstraněny byly suché a hnilobou napadené stromy a nalomené větve, následovat bude výsadba keřů a stromů. Udržovací práce město provedlo též na altánku uprostřed a postupně dojde i na obnovu cestiček a doplnění mobiliáře.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.prachatice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA