Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Borová Lada

Obec Borová Lada leží v krásné části Šumavy,  na trase mezi obcemi Horní Vltavice a  Kvilda, v nadmořské výšce 900 m a je nejvíce navštěvovaná v době letní, ale i zimní sezóny. V létě je možné využít velké množství cyklotras a tras pro pěší turistiku.  V zimě zase nabízí běžecké trasy pro milovníky lyžování.

Obec Borová Lada leží v jihozápadních Čechách uprostřed šumavských plání v nadmořské výšce asi 900 m. Počet obyvatel nepřesahuje 300, mimořádně velký je však katastr, který kromě vlastních Borových Lad tvoří ještě osady Nový Svět a Svinná Lada a území bývalých osad Knížecí Pláně, Zahrádky, Černá Lada, Šindlov a Paseka; celkem jde o téměř 7 000 hektarů. Část katastrů obce leží v Národním parku Šumava, část pak na území CHKO Šumava. Řada osad zanikla za totalitního režimu a zůstalo z nich jen několik rekreačních chalup. Obyvatelé se do Borových Lad přistěhovali většinou z vnitrozemí, i když většina z nich tu žije již 15 i více let.

Současnost
Obec malá počtem obyvatel, zato velká přírodními krásami, které ji obklopují. Nejvíce navštěvovaným turistickým cílem je největší rašelinné jezírko v Čechách s názvem Chalupská slať. Na opačnou stranu míří kroky návštěvníků často k zaniklé osadě Knížecí Pláně při česko-německé hranici, ke znovu obnovenému hřbitovu a kříži v místech, kde stával kostel.

Milovníci kol mohou v létě využít množství značených cyklotras, vyznavači zimních sportů zde najdou řadu upravovaných běžeckých tras. Jejich kvalitu společně zajišťují místní podnikatelé a správa NP a CHKO Šumava, kteří poskytují finance, a obec Borová Lada, pečující o jejich údržbu.

V obci začaly v roce 1999 některé rekonstrukční práce a opravy ke zlepšení infrastruktury pod záštitou Evropské unie z programu Phare CBC, které přispějí k lepšímu vzhledu obce i ke kvalitnějšímu ovzduší. Tento program se týká rekonstrukce infrastruktury, tj. výstavba nové trafostanice, vodojemu, nového vodovodního řádu po obci a k základní škole, elektrifikace obce a hlavním bodem tohoto programu je zateplení a změna vytápění tepelnými čerpadly budovy obecního úřadu, mateřské školy a bytových domů v majetku obce.

Historie
Vlastní vznik obce se váže k roku 1750. Roku 1721 byl zde Františkem Adamem Schwarzenbergem zřízen knížecí revír a v roce 1724 postavena dřevěná lovecká chata.

Od tohoto data se zde toto místo označovalo jako „Jagerhauser“ - Lovecké domky. Později se ale vžil název na Myslivnách. Zajímavostí této obce v jejím názvu je, že po vzniku I. československé republiky si až do roku 1945 udržela svůj původní německý název Ferchenhaid.

Teprve po skončení 2. světové války byla přejmenována na Bříza. I tento název se změnil. Podle vikáře Jana Paterka z Malovic, který správně přeložil ze staroněmčiny slovíčko Ferchen, což znamená Borovice, byla přejmenována 5. února 1948 na Borová Lada.

Tato horská obec se v minulosti přizpůsobovala městské výstavbě a svými „bytovkami“ to udělala důsledně, donucena potřebou bytů pro osídlení pohraničí a tehdejším trendem bydlení. Z původní architektury šumavských chalup toho moc nezbylo.

V obci nikdy nestál kostel ani kaple. Zděná kaplička, zasvěcena sv. Anně, ochranitelce početných rodin a ochránkyni dobrých sklizní, stála až za obcí u lesa směrem na Horní Vltavici. Měla vysokou zděnou zvoničku a překrásný prolamovaný štít. Od ní se do kopečka skalnaté kalvárie rozbíhaly zděné kapličky křížové cesty. Tento skvost lidové architektury a důkaz zručnosti šumavských zedníků a tesařů je dávnou minulostí. Byl totiž za minulého režimu zbourán.

Osud kaple Svaté Anny a křížové cesty
Původní zděná kaplička Povýšení Svatého kříže postavená v roce 1860 a zasvěcená sv. Anně, ochranitelce početných rodin a ochránkyni dobrých sklizní, stála za obcí směrem na Horní Vltavici. Měla vysokou zděnou zvoničku a překrásný prolamovaný štít. Od ní se do kopečka skalnaté kalvárie rozbíhaly zděné kapličky křížové cesty.

Křížová cesta se čtrnácti zastaveními byla postavena ještě téhož roku jako součást kaple. V průběhu následujících let se tu až do roku 1944 pravidelně konaly bohoslužby. Poté se 6 roků bohoslužby nekonaly a vybavení kaple a křížové cesty bylo rozbito nebo rozkradeno.

Teprve v roce 1950 v neděli na sv. Annu zde sloužil mši kněz Karel Fořt, který v témže roce opustil naši vlast. Byla to také úplně poslední mše. Dalších 6 roků ještě tato historická památka odolávala komunistickému vandalismu, než byla v roce 1956 i s křížovou cestou rozbourána docela.

Podařilo se obnovit kapli a křížovou cestu a v neděli 30. července 2006 byla slavnostně vysvěcena panem Msgr. Karlem Fořtem, který byl poslední kdo zde v roce 1949 sloužil poslední mši.

Tipy na výlet

Chalupská slať
Chalupská slať je největší a nejkrásnější rašelinné jezírko v České republice. Nachází se kousek od obce Borová Lada směrem na Kvildu .Asi 150 m za mostem je parkoviště, kde necháte automobil a dále půjdete pěšky směrem do osady Svinná Lada a po poválkovém chodníčku dojdete až k jezírku. Celá Chalupská slať je v 1. zóně Národního parku Šumava.  Pokud cestujete na kolech, zajistěte si prosím kola na okraji slati, dále se s nimi nesmí.

Vyhlídka
Obec Borová Lada leží pod horou Vyhlídka(1 068 m n. m.). Uprostřed ní je umístěna malá vyhlídková věž. Dojdete k ní, když se vydáte směrem z obce na Kvildu a za obcí se dáte doleva do  lesa po cestě, která je značena až na místo samotné vyhlídkové věže. Naskytne se Vám pohled do středu obce a jejího nádherného okolí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.borova-lada.cz,  na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA