Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chvalkovice

Obec Chvalkovice leží v severní části Hořicko - Jaroměřské pahorkatiny na hlavní silnici spojující Českou Skalici a Dvůr Králové nad Labem. Sestává ze sedmi částí. Chvalkovice, Miskolezy, Velká a Malá Bukovina, Střeziměřice, Kopaniny a Výhled. Její okolí nabízí spoustu zajímavých návštěvních cílů.

Historie
O počátcích historie obce neexistují žádné věrohodné doklady a historici jsou odkázáni jen na dohady a nepřímá svědectví. Nicméně první písemnou zmínku o Chvalkovicích lze nalézt v dokumentech pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic, který v roce 1350 zaznamenal zdejší venkovskou farnost.

Další zmínkou je zápis v knize informací z roku 1359, což je kniha listin potvrzujících navrženého kandidáta do církevního úřadu, o ustavení chvalkovického kněze Jana farářem v Hořičkách. Většinu dochovaných písemností z této doby je možné vyhledat především v záznamech církevních, protože obec jako statek rytířský byla vedena v takzvaných Zemských knihách.

Prvním historicky doloženým majitelem Chvalkovic je Petr z Chvalkovic z roku 1370. Po něm vlastnila obec Stříza z Chvalkovic, vdova po Bavorovi z téže vesnice. Ta se však později odstěhovala do Hradce Králové a jejím nástupcem se stal Jan Šváb. Poté se již střídala ve správě obce celá řada nových pánů doprovázena různými historickými událostmi. Nová epocha, spojená s prvním sčítáním lidu, začala za správy chvalkovického majetku Rudolfem Dobřenským z Dobřenic v polovině 17. století. Například o Chvalkovicích roku 1654 se můžeme dočíst, že zde bylo pět sedláků, třiadvacet chalupníků, a kromě toho ještě osmnáct chalup. Z této doby pochází také pověst o vzniku chvalkovického čápa ve znaku Chvalkovic.

Památky

Tvrz
Nejstarší tvrz postavená na skalnaté ostrožně nad ohybem Černého potoka měla vejčitý od východu seříznutý tvar s podélnou osou orientovanou ve směru severovýchod - jihozápad. Tvrz ve Chvalkovicích byla postavena asi v 1. polovině 14. století, prvním známým držitelem je až roku 1370 Petr z Chvalkovic. Po další dvě století patřila tvrz od roku 1548 zmiňovaná jako zámek místnímu rodu Chvalkovských z Hustířan, až ji roku 1600 koupil Petr Dobřenský z Dobřenic. I jeho rod Chvalkovice držel po dvě století a prodal je až roku 1792.

Výlety do okolí

Zámek Ratibořice
Zámek je známý především díky spisovatelce Boženy Němcové a jejího díla Babička. Nedaleko zámku se nachází areál Babiččina údolí se Starým bělidlem a Rudrovým mlýnem.

Babičino údolí
Babičino údolí je spjato se spisovatelkou Boženou Němcovou. V údolí vede naučná stezka.

Vodní nádrž Rozkoš
Vodní nádrž Rozkoš je největší vodní plochou v Královéhradeckém kraji, má rozlohu asi  800 hektarů. Je to vyhledávané místo pro rekreaci, ale i pro poznání.

Zřícenina Vízmburk
Zřícenina středověkého hradu, která se tyčí  na levém břehu Úpy. Hrad patřil ke starším opevněným sídlům v Čechách.

Čerpáno z oficiálních stránek www.chvalkovice.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA