Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Stárkov

Naše obec leží v západní polovině broumovského výběžku v turisticky, geologicky i historicky velmi zajímavé oblasti. Sedm kilometrů od Stárkova se nachází město Hronov, nedaleko je Police nad Metují a Broumov, a také Adršpašsko-Teplické skály nebo stolová hora Ostaš. Stárkov se nachází v CHKO Broumovsko.

O prvním osídlení Stárkova máme jen kusé zprávy, kolem roku 1250 stála na nedalekém Zámeckém kopci stárkovská tvrz. Roku 1573 byl Stárkov povýšen na město s hrdelním právem a byl mu udělen znak. V té době byl Stárkov centrem zdejšího panství. Dnes má Stárkov přibližně 700 obyvatel.

Historie do roku 1573
Místo nazvané Stárkov leželo ve středověku uprostřed pohraničních hvozdů země České, jeho kolonizace českými obyvateli začala v 1. polovině 13. století. O prvním osídlení máme jen kusé zprávy. První opevněné sídlo v okolí dnešního Stárkova vzniklo kolem roku 1250. Byl jím podle výzkumu Ústavu historických věd Pedagogické fakulty Vysoké školy pedagogické v Hradci Králové dřevěný hrad na Zámeckém vrchu v jihozápadní části Stárkova. Jeho zakladatelem byl asi příslušník rodu erbu třmene, který kolonizoval široké okolí.

Nejstarším známým členem tohoto rodu byl Sezema, okolí Stárkova držel po roce 1250 jeho syn Petr a pak Petrův bratr Bohuše připomínaný v letech 1260-1321. Ze dne 17. srpna 1321 pochází první písemný doklad, kde je výslovně uvedeno jméno Stárkov. Bohuše ze Stárkova prohlašuje, že daruje klášteru v Polici nad Metují 6 hřiven stříbra na spásu duše své manželky. Tehdy již pravděpodobně sídlil na nové tvrzi vybudované vedle kostela, starý hrad pak zanikl.

Po Bohušovi drželi panství Čeněk a pak Rubín ze Žampachu a před rokem 1393 jej získal Matěj Salava z Lípy, který si vybudoval nový sídelní hrad - Skály. Součástí panství byly mimo Stárkova a jeho tvrze vesnice Skalka, Studnice, Horní a Dolní Vernéřovice, Metuje, Bystré, Chlívce, Jívka, Radvanice a Vápenka. Matěj Salava z Lípy bojoval v době husitských válek původně na straně husitů, později se přidal k císaři Zikmundovi, aby panství Skály udržel a mohl se zmocnit majetku benediktinských klášterů na Broumovsku.

V druhé polovině 15. století se majitelé panství rychle střídali. Známe jména majitelů Hanuše z Varnsdorfu, Zbyňka Buchovce z Buchova, Bartoloměje knížete Münsterberského (vnuka Jiřího z Poděbrad) a mnoha dalších.

V roce 1544 se pánem ve Stárkově stal Bernard Žehušický z Nestájova. Jeho nástupce Hertvík Žehušický z Nestájova dne 1. září 1573 povýšil Stárkov na město se všemi právy k tomu náležejícími, včetně práva hrdelního.

Památky
Stárkov byl jako centrum panství prosperujícím a rozvíjejícím se městem. Ve 20. století se poměrně k okolním sídlům (Hronov, Police nad Metují) zmenšoval, pak ubývalo obyvatel a některé stavby, zvláště po druhé světové válce chátraly. Přesto se zde zachovala celá řada zajímavých kulturních památek.

Stárkovu se vyhla železniční trať do Radvanic, vyhla se mu pochopitelně i paneláková výstavba, proto se zachovala nejen většina budov na náměstí, ale také okolní roubené chalupy, boží muka a další cenné památky.

Zámek
Stárkovský zámek leží poblíž náměstí. V areálu se nachází zámek, zámecký park a další dvě provozní budovy, které vznikly přestavbou původních hospodářských objektů zámku zobrazených na vedutě A. L. Riedla ukazujících stav v roce 1852. Součástí areálu zahrady jsou také skleníky na severní straně.

Zámek, původně dřevěný, renesanční, postavený roku 1546 byl v letech 1681-1691 přestavěn do raně barokní podoby. Poté byl upravován v roce 1927. Poslední přestavba zámku proběhla v roce 1959, kdy byl zámek upraven na domov důchodců.

Po roce 1989 byl zámek vrácen potomkům původních majitelů, kteří jej převzali v roce 2001 po zrušení domova důchodců.

Silná přestavba v interiérech zahladila většinu stylových prvků a změnila členění interiéru. Venkovní fasády jsou původní z doby barokní úpravy zámku.

Radnice
Úvahy o výstavbě radnice ve Stárkově se objevily už v 15. století. Z roku 1575 existují první zmínky o její existenci. Radnice byla majestátním domem, který převyšoval ostatní, měla poschodí a na věžičce hodin ciferník s jednou ručičkou a číslicemi od 1 do 24. Není přesně známo, kde stála, ale nebylo to na místě té dnešní.

Po požáru v roce 1622 byla postavena provizorní dřevěná radnice, ke které byly později zakoupeny hodiny a mlátící zařízení, byla postavena již na místě dnešní radnice.

Roku 1666 nebyla městská rada s provizorní radnicí spokojena a podala vrchnosti žádost o povolení nové stavby. V roce 1670 převzal nájemce nové radnice úřad radního výčepu: "Musel pilně pivní výčep vésti, aby řádně uspokojil potřeby radních i občanů, zároveň ochránil radnici od škod." Radnice byla majestátní, s poschodím, hodinami a věžičkou. V roce 1780 byly hodiny vyměněny za větší, v roce 1807 byla radnice přestavěna, byl zřízen nový hostinec, konírna a stáj pro krávy. K tomu muselo město přijmout půjčku od svých občanů.

Dne 1. května 1854 byl položen základní kámen ke stavbě přední části radnice. Po šesti letech byl položen ještě kámen k zadní části. Vedle běžného hostince obsahovala radnice pokoje pro cizince, sál v horním patře, kde se konalo hodně zábav, dole divadla a "sportovní produkce". K útulnému radnímu výčepu patřilo i řeznictví. Přesto jako radnice tato budova příliš nefungovala, stejně jako v dřívější době se obecní kancelář nacházela v domě tehdejšího starosty.

Radnice byla vždy velmi reprezentativní budovou Stárkova, také velmi drahou, na kterou si město vždy muselo půjčit od svých občanů nebo kvůli ní zastavit majetek.

Radnici prošla za posledních deset let rozsáhlou rekonstrukcí, která vyvrcholila opravou fasády v roce 1999. Nad hlavním vchodem můžeme vidět jednu z verzí znaku Stárkova.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.starkov.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA