Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Velké Poříčí

Město Velké Poříčí se nachází v údolí, rozkládá se podél toku řeky Metuje asi 7 kilometrů severně od města Náchoda a 2 km jižně města od Hronova. Tento městys s cca 2326 obyvateli leží v malebné pahorkaté krajině se zalesněnými kopci s výhledem na Stolové hory v Polsku a částečně na Broumovské stěny. Městysem prochází značená cyklotrasa a další je navrhována. Nepoškozená příroda s mnoha pěknými zákoutími nabízí řadu možností pro pěší či cyklistické výlety. Řeka a rybníky poskytují možnost rybolovu.

Návštěvníci si mohou prohlédnout kulturní i přírodní památky v obci i v okolí. Z obecních kulturních památek je to stará škola z roku 1878, dále nová škola z roku 1913, která je dominantou náměstí a chráněnou kulturní památkou, kostel Navštívení Panny Marie vysvěcený v roce 1910, Térův statek č. p.1, ukázka lidové architektury až ze 17. století, sakrální objekty - sochy a kříže, z nichž nejcennější je sv. Trojice u staré školy z roku 1821 a pevnostní opevnění z let 1937 - 1938 na hranicích naší obce. Přírodní a chráněnou kulturní památkou je více jak 200 let stará lípa u Hurdálkových na dolním konci městyse.

V okolí připomeňme rodný domek spisovatele Aloise Jiráska a zvonici opatřenou dřevěným podsebitím z roku 1610 s kostelem Všech svatých v sousedním Hronově a zámkem v Náchodě. Z přírodních památek je to především přírodní rezervace Adršpašskoteplické skály, Broumovské stěny, národní park Stolových hor v Polsku, rekreační údolní nádrž Rozkoš u České Skalice i rybníky Špinka a Brodský u Červeného Kostelce.

Historie
Dynamický rozvoj průmyslu na přelomu 19. a 20. století se odrazil v postupném rozvoji celé obce. Rostl počet živností a společenstev. V roce 1909 byly založeny konzumy Jednota a Svépomoc. Počet obyvatel rychle rostl a trvale překročil dva tisíce, v roce 1910 dosáhl počtu 2 880. Za připomínku stojí, že v roce 1900 byla otevřena kampelička Spořitelního a záložního spolku a 1. října 1903 otevřen poštovní úřad.

Růst počtu obyvatel zvyšoval nároky i na zdejší školu. Původní dřevěná stavba z roku 1791 byla v letech 1877 - 1878 přestavěna na zděnou jednopatrovou budovu se třemi třídami a byty pro učitele. V roce 1884 byla rozšířena o 4. třídu a později v roce 1908 byla už osmi-třídní. Pro nedostatek místa musely být tři třídy v soukromých domech. Proto bylo v roce 1910 rozhodnuto na obecním úřadě o stavbě nové školní budovy. Z tzv. offertního řízení byl vybrán návrh architekta Richarda Klenky z Vlastimilu, profesora Umělecko průmyslové školy v Praze. Stavba byla zadána staviteli Jindřichu Laboutkovi z Hradce Králové. V květnu 1912 se začalo stavět a nová škola byla slavnostně otevřena 28. září 1913 a úředně zkolaudována 9. 10. 1913. Celkový náklad stavby činil 201.137,40 K. Pro školní rok 1913 - 1914 bylo zapsáno 453 dětí do osmi tříd obecné a měšťanské školy.

Výstavba kostela Navštívení Panny Marie byla od prvopočátku středem pozornosti věřících. Byly konány dobrovolné sbírky peněz i materiálu, mnozí poskytovali zdarma své povozy nebo zdarma pracovali. Pozemek darovala obec, stavební plány zhotovil stavitel J. Ekert a vlastní práce byla rozdělena firmám Ekert, Kubeček a Labouťka. Stavělo se od roku 1906 do roku 1910, kdy bylo dokončeno vnitřní zařízení. Kostel byl vysvěcen 8. září 1910 s povolením konsistoře v Hradci Králové, děkanem Peckou z Náchoda. Byl vybaven ke konání celoročních bohoslužeb. V roce 1927 je z iniciativy Kostelní jednoty vystavěna pro kněze pod kostelem fara. Místní hřbitov byl vystavěn v letech 1899 až 1902 na obecním pozemku od bývalé Térovy živnosti č. 102. Uprostřed byl postaven kříž. První dva pohřby byly 29. 3. 1900, ač hřbitov ještě nebyl vysvěcen.

Současnost
Novou naději přinesly teprve listopadové události roku 1989. Dne 12. ledna 1990 bylo ustaveno Občanské fórum. Už 2. února byli jmenováni naši zástupci do rady MěNV v Hronově. Rozhodující důraz byl přikládán referendu ve dnech 19. 3. až 13. 4. Pro osamostatnění se v něm vyslovilo 73,6 % občanů a 7 % bylo proti. Plenární zasedání MěNV v Hronově schválilo osamostatnění městyse Velké Poříčí 5. září 1990. Ta byla naplněna svobodným zvolením obecního zastupitelstva v komunálních volbách 24. 11. 1990.

Základní potřeby občanů byly známy již v roce 1990 a byly obsaženy ve volebním programu OF a ČSL. Jejich realizací sledovalo zastupitelstvo městyse rehabilitaci venkova v duchu záměrů z centra. Napomáhalo tomu založení Spolku pro obnovu venkova, zapálenost občanů pro věc i Soutěž vesnice roku. Program obnovy venkova vedl k tomu, že byla již od roku 1993 zaměřena pozornost na rozsáhlejší akce obnovy a rozvoje.

Po administrativním rozdělení Hronova a Velkého Poříčí bylo požadováno vypracování územního plánu obce jako samostatného sídelního útvaru s lokálním centrem občanského vybavení kolem náměstí a podružným centem na Malé straně u Střední průmyslové školy textilní.

Již 18. července 1993 byl vysvěcen zvon sv. Josef biskupem Karlem Otčenáškem. Žádost o udělení obecního znaku a praporu byla předsednictvem PS Parlamentu ČR kladně vyřízena dne 2. 9. 1994. U příležitosti 500. výročí existence naší obce je vysvěcen třetí kostelní zvon Václav, slavnostní prapor obce s beránkem v modrém poli a tříbarevný obecní prapor diecézním biskupem Karlem Otčenáškem.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.velkeporici.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA