Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Šonov

Obec Šonov se nachází v  Broumovském  výběžku a katastrálně je začleněn do Královéhradeckého kraje. Obec  leží na 50°35´severní šířky a 16°25´ východní délky, v nadmořské výšce 380 – 620 m/n. Je dlouhá 7 800 m s jedinou přístupovou cestou do centra Broumova.

Rozkládá se na úbočí Javořích hor patřících do pásma Gor Kamiennych vyvrásněných v druhohorách. Nejvyšším bodem naší obce je kopec Vysoká 715,3 m a obcí protéká Šonovský potok, který odvádí vody do úmoří Baltského moře. Příroda v  katastru obce je začleněna do chráněné krajinné oblasti Broumovsko.

Naše obec se svým obecním úřadem je samostatnou obcí České republiky. Obec spravuje sedmičlenné zastupitelstvo v  čele se starostou Jaroslavem Grusmanem. K 1. 1. 2001 žilo v obci celkem 345 obyvatel a z toho 75 dětí. Z toho je 309 Čechů, 9 Slováků, 2 Němci, 1 Ukrajinec a 3 Nizozemci.

Převážná část práceschopných občanů pracuje v  Zemědělském družstvu Šonov a další část obyvatel pracuje v různých podnicích v blízkém Broumově. V obci není škola a tak děti dojíždějí do broumovských škol. O veřejnou dopravu do obce se stará firma P-transport Broumov. Do vybavenosti obce patří mateřská školka, dva obchody, pošta, obecní knihovna a pohostinství. V obci je též  několik podnikatelských činností. Jediná závada v obci je, že není veřejný vodovod a občané získávají vodu ze svých studní.

Dominantou obce je kostel svaté Markéty postavený v letech 1727-30 a šolcovský dvůr stavěný ve stejné době. Kostel byl postaven Otmarem Zinklem podle návrhu Ignáce Dietzenhofera. Jeho zvláštností je, že oltář není veden na východ, ale směřuje ke klášteru v Broumově. Na místním hřbitově je kaple Svaté Marie, postavená o padesát let později.

Historie obce
Obec Šonov byla údajně založena okolo roku 1250 německými kolonisty. Je spjatá se založením Broumovského kláštera. Základní listina se nedochovala, ale její založení se přičítá potřebám Broumovského kláštera. Původní obyvatelé zásobovali klášter dřevem z hlubokých  lesů. Obec se rozrůstala okolo dřevného kostele Jana Evangelisty, postaveného okolo roku 1325, který po všech útrapách v roce 1725 vyhořel. Byl nahrazen kostelem Svaté Markéty.

Obec byla  vždy hraniční  obcí i za  českého království byla hraniční obcí s Pruskem. Důkazem toho je hraniční kámen se směrovým označením dochovaným dodnes. Postupem doby po vykácení lesů se z  části obyvatel stali sedláci, kterým broumovský opat přidělil půdu zatíženou robotou. Občané obce museli překonat mnoho úskalí přinášených dobou.

Několik dat z historie:
1432 - obec vyrabována husity
1629 - do nového kostela vysvěceny zvony páterem Bernardem, se jmény Zuzana a Markéta / od toho název kostela/
1680 - Šonovští se zúčastnili povstání nevolníků pod vedením Jiřího Kunzela, Jiřího Schona a Jiřího Pohla. Povstání bylo potlačeno a 30. srpna 1680 byli všichni v útrpném právu zbaveni života
1727 - položen základní kámen obecní fary a kostela Svaté Markéty
1758 - na choleru zahynula třetina občanů obce
1791 - po sčítání obyvatel bylo v Šonově 1587 lidí
1866 - při válce mezi Pruskem a Rakouskem uteklo z obce 548 občanů, obec byla vydrancována a vypálena
1885 - vybudována silnice do Broumova – slouží do dnešní doby
1914 - zaveden elektrický proud
1938 - pro vpádu německých vojsk odsunuli Češi mimo Říši
1945 - 9. 5. 1945 německá vojska ustupovala přes obec a za ní šla sovětská armáda a obě obec vyrabovaly
1945 - 27. 05. 1945 obsadila obec Polská armáda, ale velením vítězných mocností byla obec přidělena Československé republice. V červenci začala konfiskace majetku Němců a v září vyvrcholením jejich odsunu 170 rodin do Německa. Do jejich usedlostí se nastěhovali přistěhovalci a ostudou je zavraždění dr. Albana Pause a Osgara Smitha – kněží z obce.

Z novodobých dějin: obec se rozdělila na dolní a horní obec. Vznikla dvě zemědělská družstva, teprve až v 60 letech se vše urovnalo do společného  bytí občanů obce. Obec procházela nejednou rekonstrukcí, podle toho jaká byla vůle lidu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.sonov.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA