Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Adršpach

V nejstarších dobách byla oblast, v níž se nacházejí Adršpašské skály jediným ohromným pralesem. Celý komplex hraničních hor včetně Krkonoš i Orlických hor byl od dob Římanů nazýván Hercynským lesem. Pohraničním hvozdem procházela, nepochybně již od pravěku, stará cesta vedoucí z polabské nížiny přes východočeskou sídlištní oblast Brankou u Náchoda do kladské kotliny a odtud dále až k pobřeží Baltického moře k vyhledávaným nalezištím jantaru. Z okolí Svaté hory v blízkosti Adršpachu pochází ojedinělý nález klenuté mísy a několika zlomků keramiky z mladší doby laténské.

Historie
Pokud krajinu pokrýval rozsáhlý hvozd, který se teprve od 13. století kolonizoval, nebyly zajímavé skalní útvary ani patrny. Hraniční hvozd je pojem z časů počátků kolonizace a vytvářel přirozenou ochranu české zemi. První historické zprávy týkající se pískovcových skalních útvarů se zmiňují o Broumovských stěnách. Na toto skalní pásmo, oddělující Policko od broumovské pánve, narazil člověk již v pravěku. Výstižný název Stěny je poprvé doložen roku 1213 a 1229 v břevnovských klášterních listinách. V tom čase se kolonizace dotkla také skupiny Adršpašsko-teplických skal souběžně ze dvou směrů. Z Východní strany podél toku řeky Metuje a ze strany západní podél toku Dřevíče (Olšovky). Východiskem zde byl patrně Stárkov.

Památky
Jistě každý z návštěvníků si bude moci vybrat z bohaté nabídky zajímavých míst na Adršpašsku, Broumovsku i jejich nedalekém okolí. Která vyniká v tomto kraji velkou časovou a slohovou rozmanitostí a kvalitou, která u některých objektů přesahuje svým významem celý region. Milovníky a znalce starších dob možná zaujmou tři ve skalách vytesané a na nich dnes již stojící zříceniny hradů Adršpach, Střemen a Skály. Z období gotického si návštěvníci mohou prohlédnout gotický lomený portál na fasádě klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují. Z období renesance byste neměli opominout návštěvu Zdoňova s kostelem Nejsvětější Trojice nejspíše od stavitele Carla Valmadiho.

Pověst - Starý hrad
Kolem roku 1000 postavil Polák Nislav, vůdce loupežníků, strážní věž, kterou pojmenoval "Pokladnice". To je dnešní zámek v Žacléři. Protože však byli loupežníci nejednotní, oddělilo se od Nislava deset jeho podřízených, kteří pod velením muže jménem Alt (Starý) táhli dále do kraje, kde se dnes nachází Adršpach. Na nejvyšším vrcholku kopce si zřídili pevné útočiště. Po dlouhý čas, nikým nerušeni, provozovali tito loupežníci svou nekalou živnost.

Nislavovu tvrz objevili rybáři, kteří chtěli v Úpě chytat ryby. Když rybáři odpočívali, uslyšeli kohoutí zakokrhání, které bylo v divočině nápadné, šli za ním a spatřili věž. Svůj objev ohlásili, věž byla obklíčena a bylo zajato na šedesát loupežníků, kteří pak byli převezeni k vévodovi Udalrichovi do Prahy. Krátce nato byl také obsazen hrad v Adršpachu.

Čerpáno z oficiálních stránek www.adrspach.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA