Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jasenná

Jasenná je největší a nejdelší obcí Jaroměřska, leží v nejjižnější částí okresu Náchod a svým katastrem sousedí s okresem Hradec Králové a Rychnov nad Kněžnou. Leží při silnici III. třídy z Jaroměře do Českého Meziříčí, Opočna a Dobrušky. Okolními obcemi jsou Šestajovice, Starý Ples, Králova Lhota a Rohenice. Nejbližším městem je Jaroměř, která je vzdálena asi 8 km od naší vesnice. Nadmořská výška je 270 m. Nejvyšší bod je kopec Balcarák. Na katastru obce se nachází celkem 12 rybníčků a vodních (protipožárních) nádrží. Rozloha celého katastru obce je 1271 ha.

Obec Jasenná má 690 obyvatel, z toho přibližně 330 mužů a 360 žen. Věkový průměr obyvatelstva je 40 let. V Jasenné je málo pracovních příležitostí, proto většina občanů za zaměstnáním dojíždí, především do Jaroměře, Nového Města nad Metují a Hradce Králové. V obci je 307 domů, z toho jich je 207 trvale obydlených a většinou tvoří rodinné domky. Dominantou obce je kostel svatého Jiří. U kostela se nachází i místní hřbitov, fara, smuteční rozlučková síň a urnový háj. Jasenná je obcí plně zemědělskou. Leží v rovinaté oblasti na okraji úrodného pásu tzv. Zlatého pruhu země české.

Obec má 698 obyvatel, z toho je 341 mužů a 357 žen. Dětí do 15 let máme123, občanů starších 60 let je 147. Průměrný věk obyvatelstva činí 38 let.

Jasenná je dlouhá 4,5 km a tomu odpovídá i zástavba, která se táhne po obou stranách komunikace. V obci je 307 čísel popisných, ale pouze 200 domů je trvale obydleno.

Je největší a nejdelší obcí Jaroměřska. Nachází se v jižní části okresu Náchod a svým katastrem sousedí s okresy Rychnov nad Kněžnou a Hradec Králové. Leží při silnici III – 308 15 na trase z Jaroměře do Opočna a nedaleko od hlavní silnice z Nového Města nad Metují do Hradce Králové. Nejbližším městem je Jaroměř, která je vzdálená 10 km. Hradec Králové a Náchod je od nás vzdálen asi 20 km.

Nadmořská výška je 270 m. Nejvyšší bod je kopec Balcarák. Rozloha celého katastru obce je 1271 ha, z toho je 1118 ha (88 %) orné půdy a zahrad, 18 ha (1,4 %) luk a pastvin, 63 ha (5 %) lesů, 24 ha (1,9 %) zastavěné plochy, 11 ha (0, 9 %) rybníků a vod a 37 ha ostatních ploch.

První zmínka o Jasenné je již z roku 1280. Historií obce se zabývá kronikář PhDr. Jiří Uhlíř z Josefova, který napsal i Vlastivědu Jasenné, kterou obec v roce 1994 vydala.

 Historie
První zmínka o naší obci je již z roku 1280, kdy král Václav II. prodal Jasennou a Černilov Hynku Čeňkovi z Lipé. Ten prodal jasenský statek Reimundovi z Lichtenburgu a nakonec tento statek koupil císař Karel IV. a daroval ho mansionářům u hlavního kostela v Praze, kteří ho drželi až do roku 1353, kdy jim Karel IV. přidělil výměnou jiné statky, neboť jasennský byl příliš vzdálený od Prahy. Obec se od samého počátku nazývala Jasennou. Jsou tři názory na vznik tohoto názvu. Podle první možnosti se název odvozuje od jména šlechtice Jasana, který vlastnil uprostřed obce největší statek.

Druhá varianta vzniku názvu je podle pověsti, kdy pán obce - spravedlivý rytíř v boji zvítězil nad přesilou nepřátel, když ve velké náhlé tmě se nad jeho družinou udělalo jasné světlo - jasno a místo tohoto boje se tedy nazvalo Jasennou. Nejpravděpodobnější možností je ta skutečnost, že v okolí obce se dobře dařilo jasanům a rostla jich zde velká spousta. Podle těchto stromů se obec začala nazývat a jasan byl vyznačen dlouhou dobu též na úřední pečeti obce. Máme celkem 5 obecních kronik: rok 1280 - 1951, 1951 - 1961, 1662 - 1967, 1968 - 1983, 1984 - dosud. Historii obce se již dlouhá léta zabývá kronikář pan PhDr. Jiří Uhlíř z Josefova, místní rodák. Pečlivě se stará o zápisy do obecní kroniky a mimo to ještě zpracoval brožuru "Umělockohistorické památky Jasenné a okolí", knihu "Dějiny školství v Jasenné v letech 1588 - 1988" a Vlastivědu Jasenné, kterou obec v roce 1994 vydala.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obcemetuje.cz , na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA