Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Slatina nad Úpou

Slatiny nad Úpou patřily vždy mezi větší zemědělské obce v severozápadní části náchodského okresu. Vesnice je umístěna v kotlině asi 2 kilometry dlouhé, se spádem k zalesněnému údolií, jímž protéká řeka Úpa. Nadmořskou výškou mezi 360 až 400 metry patří do přehůří Krkonoš. Nejnižší nadmořkou výsku 305 metrů mají louky pod Rýzmburkem, nejvyšší 425 metrů vyvýšenína u transformátoru na Končinách.

U Mečova se táhne lesnatý hřbet Tábor, loukám pod ním směrem ke Slatině se říká "Stádliště" zřejmě od pastviště stád. Název Slatina vypovídá o jejím založení v místech, kde bývala "slatina" - bažinaté místo, bahnisko, tedy ne příliš úrodná půda. V našich zemích je mnoho míst s tímto jménem, a proto představitelé obce s ohledem na přesnějsí určení místa požádali o doplnění názvu na Slatinu nad Úpou, který je úředně používán od roku 1904. Součástí vesnice jsou osady Boušín a Končiny, řada míst v obci má dosud zajímavé pomístní názvy, svědčící o jejich předchozím užívání či vlastnictví.

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1545.

Pamětihodnosti
- Zvonice
- Sloup se sochou Panny Marie

Zajímavosti z okolí

Červený Kostelec
- domek spisovatelky Boženy Němcové 
- kostel sv. Jakuba, stará radnice 
- Vízmburk – zřícenina hradu 
- rekreační rybníky Brodský a Špinka – koupání, vodní sporty
- srpnové folklorní slavnosti „ U nás na Náchodsku“

Česká Skalice
- Muzeum Boženy Němcové – bývalý Steidlerův hostinec s Jiřinkovým sálem, kde na obrozeneckých slavnostech tančila Božena Němcová i Bedřich Smetana.
- Textilní muzeum TIBA – jediné muzeum v ČR zaměřené na historii textilní výroby a tisku
- Barunčina škola – součásti areálu je dobově upravená školní třída a stálá expozice „Vzpomínka na válku l866“
- Vodní nádrž Rozkoš – o rozloze l 000 ha, koupání, rybaření, vodní sporty
- kostel Nanebevzetí Panny Marie
- vojenský hřbitov a památky z války 1866

NKP s NPP Babiččino údolí
- dějiště nejznámějšího díla spisovatelky Boženy Němcové „Babička“ – ratibořický zámek, Lovecký pavilon, byt rodiny Panklových, skleník, Panský mlýn a mandl, Panská hospoda, sousoší „Babička s vnoučaty“, Staré bělidlo, Viktorčin splav, rýzmburský altán, Bílý a Červený most.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.mikroregionupa.cz,  na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA