Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vestec

Vestec je poprvé připomínán v roce 1415 jako majetek Hynka z Dubé a z Náchoda. V 16. století patřil Strakům z Nedabylic a po třicetileté válce byl připojen k náchodskému panství. Tvrz zanikla, obec se roku 1848 stala samostatnou. Již v roce 1814 byla ve Vestci založena škola, zrušena byla v roce 1966.

Historie
Historie obce Vestec Vestec se samotou Nouzínem se nachází 5 km severozápadním směrem od města Česká Skalice. Ve Vestci stávala na pozemku číslo 1 tvrz. U této tvrze vznikla malá vesnice a od tohoto názvu pravděpodobně postupným vývojem slova ves vznikl současný název Vestec. První písemná zmínka o Vestci pochází z roku 1415, kdy je zmíněn Hynek z Dubé jako majitel na Heřmanicích a Vestci. V dobách pohusitských měli ve vlastnictví panství zahrnující i Vestec Strakové z Nedabylic. Majitelem Vestce byl také Jan Straka, jenž se zúčastnil Sv.Kateřinského sněmu roku 1450, kde se hlavně jednalo, jak zakročit proti loupeživým rytířům Koldům ze Žampachu. Roku 1562 měli v držení Vestec a Heřmanice Zdislav Straka a jeho bratr Jan Starka mladší. Zdislav se uvádí k roku 1572 v tituláři českých stavů a roku 1575 za svědka koupeného statku Skaličky nad Úpou.

Následujícím majitelem je Petr Straka, jenž zčásti zakoupil a dílem dědil Heřmanice, Vestec a další movitý majetek. Petr zastával úřad hejtmana hradeckého kraje a umírá roku 1617. Po Petru Strakovi hospodařil na panství jeho nejstarší syn Jindřich, který byl též regentem panství Trčkových. Roku 1634 byl zavražděn Albrecht z Valdštejna. Trčka z Lípy patřil mezi jeho stoupence a byl následně sťat a byly mu také zkonfiskovány statky. Po smrti Trčkově byly zabaveny statky i Jindřichu Strakovi a následně prodány za 30 tisíc zlatých císařskému plukovníkovi Štěpánovi Verfenu de S. Muritio za věrnou službu císaři. Od něho koupil roku 1637 heřmanské zboží, tedy i Vestec, Oktavian Piccolomini za 21 541 zlatých.

Po skončení třicetileté války roku 1648 dva jezuité s doprovodem několika vojáků, aby se jim nic nestalo, jezdili po náchodském panství a obraceli zbylé evangelíky na víru katolickou. Ve Vestci se jim podařilo takto obrátit 9 jeho obyvatel. Za významnou událost v novodobější historii obce lze označit stavbu jednotřídní školy, která byla dokončena roku 1814, ačkoliv již dříve vyučoval v domě č. p. 13 Josef Huneš. Jako další ve vesnici vyučoval jeho bratr Václav Huneš. Od roku 1851-1877 ve Vestci vyučoval Karel Čapek, za něhož byla vystavena roku 1876 úplně nová škola. Roku 1882 byla ve škole zřízena knihovna pro žáky, jenž měla na 200 děl v 280 svazcích. V roce 1882 navštěvovalo školu ve Vestci 118 dětí.

Větrník
První zmínka pochází z roku 1545. Poddanská ves, původně (v letech 1631 až 1779) součást městečka Česká Skalice (šosovní ves). Od roku 1790 od roku 1849 součást náchodského panství.
Hostinka (v 19. století též název "Hostyň").

První zmínka se uvádí v roce 1540. Poddanská ves, do roku 1849 součást náchodského panství. Od roku 1850 místní část obce Vestec.

Heřmanský Dvůr (v roce 1790 zvaný též "Slatina", v roce 1960 "farma Heřmanice").

První zmínka z roku 1542. Původně poplužní dvůr panství Rýzmburk, od roku 1600 až do roku 1849 součást náchodskáho panství. V roce 1790 v rámci popisu panství uváděn samostatně. Od roku 1836 součást obce Vestec.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.vestec.wz.cz , na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA