Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Žďár nad Metují

Obec Žďár nad Metují leží v chráněné krajinné oblasti "Broumovsko" na severu Královehradeckého kraje vzdálena 3 km od Police nad Metují a 18 km od Broumova. Dominantou obce a celého okolí je stolová hora Ostaš se skalními pískovcovými útvary.

Historie obce, která patří k nejstarším na Policku, sahá až hluboko do 13. století, kdy tento kraj postupně osidlovali Benediktini zároveň se zakládáním polického a broumovského kláštera.V obci je velmi citlivě skloubena původní lidová zástavba s nově budovaným sídlištěm. Vesnička je schoulená v úpatí stolové hory Ostaš, která vystupujuje nad krajinu Polické pánve jako dominantní stolová hora (700 m n. m) a v dávných dobách sehrála významnou roli ochránce místního obyvatelstva za husitských válek, ale i pozdějších válečných konfliktů. Tato hora patří do katastru obce. Množství kvádrových pískovců, roztodivných tvarů skalních věží s názvy Čertovo auto, Zbrojnoš, Zrádce, nebo cikánka má své kouzlo po celý rok. Neopakovatelné vyhlídky do kraje, osvěžující lesní porosty, to vše láká turisty do skalního města. Chatový tábor s restaurací nabízí ubytování a stravování. Obcí protéká Žďárský potok, který se pod vlčincem vlévá do Metuje.

Historie obce
První zmínky o existenci naší obce pocházejí z doby kolem roku 1213, kdy tak zvaný polický újezd daroval benediktinům král Přemysl Otakar I. Darování potvrdil roku1229 i král Václav I. I když dnes historikové pochybují o pravosti darovacích listin,nic to nemění na skutečnosti, že od této doby se náš kraj začal osidlovat. Břevnovští mniši káceli lesy, zakládali osady, zúrodňovali půdu.

Dnešní podobu katastru naší obce dotvořil opat Bavor v roce 1294, který přidal k obci dolejší část zvanou Bavorov. Žďárské území tak sahalo až k soutoku Metuje a Žďárského potoka před polickým tunelem. Nad soutokem se zvedá příkrá stráň, na které podle nedoložených pověstí stála v 1. polovině 15. století tvrz zvaná Vlčinec.

Cykloturistika
Region nabízí spojení cykloturistiky s prohlídkou památek i přírody. V rozmanité krajině si přijdou na své vyznavači horských kol, přátelé méně náročných terénů i rodiny s dětmi. Na kole je možné navštívit sousední Polsko, ať po silnici nebo po cyklostezkách. Vyznačené cyklotrasy navazují na podobně značené trasy v polském příhraničí.

Značení cyklotras v terénu odpovídá standardům KČT. Jednotlivé trasy jsou v terénu doplněny odpočívadly a informačními tabulemi (s mapou regionu, informacemi o zajímavostech v daném úseku trasy a informacemi o nejbližších službách).

V současné době jsou v regionu Broumovska vyznačeny tyto cyklistické trasy:  

Trasa č. 4000 okruh Stěny (56 km), v terénu červené značení: 
Část vede přes Polsko. Mezinárodní trasa vede přírodními rezervacemi okolo horských hřbetů se skalními útvary a vyhlídkami na obou stranách státní hranice. Cyklotrasa je vyznačena převážně po klidných vedlejších silnicích a lesních cestách. Vhodná pro MTB, trekkingová kola (i silniční kola - krátké úseky nutno občas přejít pěšky). Trasa: Police nad Metují - Suchý Důl - Hlavňov - Sedlo Pasa pod Honským Špičákem - Amerika pod Broumovskými stěnami - Křinice - Martínkovice (cesta po úpatí Broumovských stěn s výhledy do Broumovské kotliny) - Božanov: Turistický hraniční přechod do Polska - Radków - Karlów - Machowska Droga - Turistický hraniční přechod - Machovská Lhota - Machov - Bělý - Police nad Metují.  

Trasa č. 4001 vyhlídková cesta (27 km), v terénu modré značení: 
"Vyhlídková cesta" částečně sdílí trasu a značení s cyklostezkou "Stěny". Vede ale více terénem, po lesních a kamenitých cestách v oblasti NPR Broumovské stěny. Doporučené kolo: MTB nebo trekkingové. Trasa: z Police nad Metují do Martínkovic na rozcestí je trasa totožná se "Stěnami" (červené značení), dále: - Cesta pod Korunou - rozcestí pod Božanovským Špičákem - Pánův kříž - Slavný - Suchý Důl - Police nad Metují. 

Trasa č. 4003 pánova cesta (5 km), v terénu zelené značení: 
Zkratka z okruhu "Stěny" i "Vyhlídková cesta". Začíná v Americe pod Broumovskými stěnami a vede přes hřeben do obce Suchý Důl. Pro horská kola - náročný terén a velké převýšení. S trekkingovým nebo silničním kolem lze tento úsek projít pěšky.  

Trasa č. 4020 stolové hory (126 km): 
63 km vede Polskem, 63 km po české straně hranice. Vhodná pro všechny typy kol - celá trasa vede po asfaltkách. Trasa: Dolní Adršpach - Zdoňov - Turistický hraniční přechod - Mieroszowskie Sciany - Mieroszów - Mezinárodní hraniční přechod Starostín - Meziměstí - Hynčice - Olivětín - Broumov - Velká Ves - Otovice: Mezinárodní hraniční přechod - Zlumaczów - Gajów - Radków - Ratno dolne - Wambierzyce (Poutní Bazilika) - Duszniki zdrój: Hraniční přechod (malý pohraniční styk - pouze na občanský průkaz) - Malá Čermná (náhradou za tento přechod může být nedaleký Mezinárodní hraniční přechod Duszniki zd. - Náchod) - Velké Poříčí - Hronov - Rokytník - Turov - Bystré - Stárkov - Dolní Vernéřovice - Jívka - Janovice - Hodkovice - Horní Adršpach - Dolní Adršpach.  
Trasa č. 4002 Javoří hory:  27 km) – v terénu modré značení.

Pěší turistika
Dobře značené turistické trasy nabízejí krátké nenáročné výlety v Broumovské kotlině pro rodiny s dětmi či seniory. Umožňují i celodenní přechody hřebenů Broumovských stěn s pozoruhodnými pískovcovými útvary nebo Javořích hor s klidnými listnatými lesy. Každý pěší výlet nadchne nádhernými výhledy do krajiny.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.zdarnadmetuji.cz, na kterých najdete další informace.

 

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA