Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Borová

Borová se nachází v podhůří Orlických hor, 14 km od okresního města Náchod v blízkosti státní hranice s Polskou republikou v nadmořské výšce 620 m. Katastr obce má rozlohu přibližně 300 ha. Návštěvníka či turistu, ať přichází odkudkoliv, přivítá červená věž kapličky zasvěcená Božskému srdci Páně. Zde se pak za pěkného počasí může pokochat krásným výhledem na Krkonoše, na stolovou horu Ostaš, na polské Kladsko i na hřebeny Orlických hor. Obcí protéká Borovský „Mezní“ potok, na němž jsou zbudovány dvě vodní nádrže. V současné době má obec 195 obyvatel, což je nejmenší počet v psané historii obce. Domů je v obci 133, z nichž 68 slouží k rekreačním účelům.

Historie
Nejstarší písemná zmínka o Borové je z roku 1445 v náchodské pamětní knize z let 1442 - 1492, která je uložena ve Státním okresním archívu v Náchodě, ve fondu Archiv města Náchoda. Historie obce začíná na našem nejvyšším kopci - Strážnici (691 m n. m). Jeho důležitost byla ve starých i pozdějších dobách značná. Už za vlády Přemysla Otakara I. a II., tj. v letech 1197 - 1278 byl tento kout Království českého strážen.

Tak jako Chodové strážili na Domažlicku, tak tuto pohraniční krajinu českého koutu kladského obsadili Charvaté, aby tento pomezní úsek strážili. Měli různá privilegi - výsady strážců v držebnosti s právem mýcení i volnost honební. Vlastnili tento strážný vrch s příslušným úbočím a lánem královského hvozdu. Jmenovaní strážci hranic si založili osadu při potůčku na úbočí Strážnice. Dnes se zde říká "Na Drahách". Zde stavěli první usedlosti, které byly později postupně likvidovány a další začali stavět v prostoru dnešní obce. Tam dříve stávaly pouze samoty. Jejich názvy "Ohrada" (č. p. 34), "Pustina" (č. p. 28), "Ve statku" (Kulturní dům, č. p. 32), "Ve dvoře" (č. p. 59), "Na zahradě" (č. p. 19), "Kašpárka s ovčínem" (dnes kopec Kašparka) se tradují dodnes a tyto samoty a hospodářství připomínají. Tolik dle ústního podání.

Památky
Stavitelskou raritou v Borové jsou tzv. krčkové stavby. Jsou to chalupy postavené z krčků – polínek, skládané těsně vedle sebe na pilino-vápennou maltu.

Zájemci o vojenskou historii mohou u nás spatřit objekty čsl. stálého opevnění budovaného v letech 1936-1938, které připomínají odhodlání našich dědů a otců bránit svoji vlast.

Za zmínku stojí dva chráněné památné stromy. Dutá lípa velkolistá mezi č. p. 31 a č. p. 55 je nejmohutnější v okrese Náchod. Je stará více než 500 let, 20 metrů vysoká a ve výšce 1,3 m má úctyhodný obvod 7 m. Druhým stromem je jasan ztepilý před č. p. 50. Je vysoký 25 m a ve výšce 1,3 m má obvod 5,5 m. Jeho stáří je odhadováno na 200 let.

Čerpáno z oficiálních stránek www.borovaunachoda.cz , na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA