Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zábrodí

Obec Zábrodí vznikla v roce 1960 sloučením dosavadních tří obcí: Zábrodí, Horních Rybníků a Končin. Původní obec Zábrodí leží na horní planině 415 m nad hladinou moře v krajině otevřené severním a severovýchodním větrům. Část Horní Rybníky leží na malé vyvýšenině (452m n. m.) při silnicích vedoucích z Náchoda do Červeného Kostelce a k Trubějovu. K Horním Rybníkům byly přičleněny i některé domy Dolních Rybníků, které byly jako samostatná obec zrušeny. Končiny patřily až do sloučení k obci Horní Radechová.

Nově vytvořená obec je obcí značně rozsáhlou; sahá od Červeného Kostelce až k Dolní Radechové. Jednotlivá stavení jsou roztroušena po celém území. Okolí vesnice je pěkné, v blízkosti jsou lesy a dva rybníky – větší Špinka (50ha vodní plochy) a menší Brodský (rozloha 15 ha). Obec Horní Rybníky je na západě ohraničena lesem, jehož bližším částem se říká Hejnovka. Od severu směrem k Červenému Kostelci je chráněna kopcem zvaným "Přibylák". Jižním směrem je krásný pohled na náchodský zámek a vrch Dobrošov. K východu leží zemědělské pozemky poměrně v rovině a je vidět přes hranice do Kladska.

O původu jmen obce se zmiňuje Josef Hurdálek: Zábrodí vzniklo od slova brod. Na místě dnešních rybníků Špinka a Brodský byly močály, jimiž se lidé museli brodit, aby se dostali domů. Horní Rybníky dostaly svůj název podle malých rybníčků, kterých zde bývalo několik. Známo je i jméno Čertovina, což byla původně krčma se statkem postavená na nejvyšším bodě Rybnického pohoří, odtud Horní Rybníky. Krčma byla základem obce a prošla zajímavým vývojem.

Současnost obce Zábrodí
Současnost je počítána od sklonku roku 1989, kdy došlo ke změně společenského zřízení. Již 18.12.1989 proběhla ustavující schůze OF, na níž bylo schváleno programové prohlášení. Zúčastnilo se jí 150 občanů, z nichž 102 vstoupilo do OF. Do výboru byli zvoleni tito zástupci: Petr Kulda, Dr. Václav Dlauhoweský, Václav Jirásek, Ladislav Jirka, Josef Pásler a Jan Středa ml.

Se změnou zřízení došlo i ke změnám ve sdružování občanů. Ze zájmových organizací byly zachovány pouze SDH. Místní občané však nadále udržují tradice kulturních akcí – každoročně se pořádají dětské karnevaly, setkání důchodců, pomlázkové zábavy, oslavy Dne matek a Dne dětí, stavění máje, mikulášské nadílky, silvestrovské večery, plesy apod.

Ke zvelebování obce přispěly opravy osvětlení, komunikací, budovy OÚ, kabin na hřišti, výstavba tenisových kurtů, zřízení kontejnerů na domovní odpad a likvidace černých skládek v lese. Obec dbá i o historické památky, opraveno bylo sousoší sv. Trojice a socha sv. Jana Nepomuckého. V roce 1996 byla znovu otevřena hospoda u Prouzů. Obchodní družstvo Impro uvedlo v roce 1998 do provozu čerpací stanici na Končinách. K negativním stránkám vývoje patří uzavření obchodu v Horních Rybníkách a Kulturního domu v Zábrodí. Do roku 2002 má být uzavřena MŠ, neboť končí pronájem budovy a klesá počet dětí.

Pracovní příležitosti v obci zajišťuje obchodní družstvo Impro, gumovýroba, společnost AG Horní Rybníky – velkovýkrmna a odchovna prasat. Působí zde i několik soukromníků: 4 truhlárny, 2 kovovýroby, soukromí zemědělci. Většina obyvatel dojíždí za prací do Červeného Kostelce a Náchoda. Další informace o podnikatelích v obci.

K 31. 12. 2004 žilo v obci 430 obyvatel, z toho 214 mužů a 216 žen. V loňském roce zemřel jeden obyvatel, narodily se 4 děti a přistěhovalo se 9 lidí, odstěhovalo se 5 lidí, dva manželské páry byly sezdány.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.zabrodi.info, na kterých najdete další nformace.

 

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA