Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Barchov

Obec je situována přibližně 8 km na jihozápad od Pardubic, 2 km jižně od silnice vedoucí z Kolína do Pardubic. V obci je trvale hlášeno 160 obyvatel. Z hlediska občanské vybavenosti je zde OÚ, prodejna smíšeného zboží a restaurace. Dále je v obci provozována menší strojírenská dílna, autoopravna, tiskárna a stavebniny. Z větší části je obec zaměřena na zemědělskou výrobu, hlavně v její severovýchodní části je situováno několik hospodářských usedlostí. V oblasti společenského života zde působí Sbor dobrovolných hasičů a kulturní komise OÚ, zabezpečující kulturní a společenský život v obci. V rámci rozvoje infrastruktury je v obci vybudována telekomunikační síť, plynovod a vodovod.

Historie

Barchov a osada Veselí mají přirozenou hranici tvořenou mlýnským náhonem, který od Jezbořic odtéká z potoka Podolky. První historická písemná zpráva pochází z roku 1228 v souvislosti s darováním Veselí (Vysoké) opatovickému klášteru. Další písemné zprávy jsou z konce 15. století, kdy je připomínán mlynář v Barchově.

Osada Veselí, také zvané Vysoké, bývala tvrzí a poplužním dvorem, jehož dědiny byly v 18. století zákupně prodány a v osadu dominikální přetvořeny. Z nejstarších majitelů tvrze, která stála již v 15. století, je znám Vaněk Mezek z Veselí (1425), Markvart (1456) a rod Albrechta z Lipan na přelomu 16. a 17. století. V polovině 17. století bylo na pardubickém panství uvedeno 11 dvorců, mezi nimiž se uvádí i Vysoko-Veselský dvůr. Roku 1674 byl při dvoře vystavěn ovčín a bývalá tvrz byla upravena na obydlí pro správce statku. Dvůr byl rozprodán na konci 18. století a proměněn v dominikální osadu. Od poloviny 19. století bylo přízemí tvrze upraveno na krčmu. Po vichřici roku 1929, která zničila původní střechu, dostala tvrz novou betonovou rovnou střechu a tvrz tak ztratila svůj charakteristický vzhled. Dvůr byl upraven v náves osady Veselí.

Další zajímavostí obce byla obecní váha, pořízena na počátku minulého století na vlastní náklady obce. Dále se v obci nachází socha svatého Jána (1862), zvonička z roku 1868 a u ní kříž, obecní knihovna z roku 1909 a památník padlých místních občanů v 1. světové válce z roku 1921. Život v Barchově a Veselí byl si velmi podobný a na první pohled tvoří obě obce jednu osadu. Dnes je Veselí přímo součástí obce Barchov.

Současnost
V současnosti je Barchov samostatnou obcí, řízenou obecním úřadem s voleným starostou. V oblasti společenského života působí v obci Sbor dobrovolných hasičů a kulturní komise Obecního úřadu, zabezpečující kulturní a společenský život v obci. V rámci rozvoje infrastruktury je v obci vybudována telekomunikační síť, plynovod a probíhá i stavba vodovodu. Vodovod je už v části obce zaveden a v letošním roce by měla být dokončena výstavba vodovodu v celé obci. V obci chybí kanalizace, ale probíhají  už jednání o vyřešení tohoto problému.

V budoucnu je plánovaná i bytová výstavba, ale jen na pozemcích soukromých vlastníků, neboť obec nemá pozemky vhodné na zástavbu. Z hlediska občanské vybavenosti je zde prodejna smíšeného zboží a restaurace. Dále jsou v obci provozovány menší strojírenské dílny, autoopravna, tiskárna a stavebniny. Z větší části je obec zaměřena na zemědělskou výrobu, hlavně v její severovýchodní části je  situováno několik hospodářských usedlostí. Budova Obecního úřadu, bývalá škola, dnes slouží také jako společenské centrum obce (sál, obecní knihovna). Zámečnictví Štěpánek existuje v obci od roku 2000. V současné době dochází k rekonstrukci autoservisu Vondrák.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obecbarchov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA