Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lipoltice

Tvrz v Lipolticích se připomíná roku 1257. Jméno dostala podle prvního majitele obce, Hroznaty z Lipoltic, který byl v letech 1332 až 1347 opatem Opatovického kláštera. Samostatná lipoltická farnost byla zřízena v roce 1350 a spadala pod pražské arcibiskupství. Na počátku 16. století se tvrz, která tu stála, už uvádí pustá.

Lipoltice jsou z východní strany obehnány několika rybníky –  Třešňovec, Rohlíček a Nečas, jehož hráz tvoří alej staletých dubů. Nedaleko Lipoltic je Lipoltická skála z tvrdého křemence, který vystupuje z okolních břidlic. Zelené břidlice se v okolí těžily, což dokládají pozůstatky lomu v oblasti zvané „V Dolcích“ při silnici směrem na Přelouč.

Nejstarší stavbou je farní kostel, který je zasvěcen svatému Matouši. Byl postaven někdy kolem roku 1280. Kostel původně sloužil v době ohrožení na ochranu a jako úkryt obyvatel blízkého okolí. Byl obehnán asi 2 m vysokou zdí a 2-3 m hlubokým příkopem. Některé zbytky opevnění se dochovaly dodnes.  Od středověku se také traduje, že od kostela  prý vede tajná chodba na západ do Hájkových koutů. Během století byl kostel v několika etapách přestavován a opravován.

V 18. století byla přistavěna barokní kostnice a vstupní hřbitovní brána. Celý areál byl dobudován  až roku 1849 péčí choltického hraběte Therodora z rodu Thunů. Z původní gotické svatyně se dochovalo jen malé raně gotické okénko a křížová klenba. Roku 1892 byl kostel prodloužen k východní straně. Do té doby měla chrámová loď jen po jednom oknu po obou stranách.  Kostel byl již několikrát opravován, a to roku 1909,1959 a 1966. Rozsáhlá generální oprava proběhla v letech 1989-1993, včetně výměny, již nevyhovující, střešní krytiny. Dne 14. listopadu 1993 byl kostel znovu vysvěcen královéhradeckým biskupem Karlem. V roce 2004, s pomocí příspěvků od občanů,  byl obnoven nátěr věží.

Nezastupitelné místo v obci má  základní  a mateřská škola.  Školní vyučování bylo zahájeno již v roce 1783. Jelikož obec neměla vlastní školní budovu, učilo se na několika místech. Ve třicátých letech 19. století  se zde učilo až 200 žáků. Z důvodu velkého množství žáků bylo nutné v roce 1836 přistoupit k výstavbě nové školní budovy. Vyučování v ní bylo zahájeno 1. prosince 1839 a svému účelu slouží dodnes. V průběhu existence prošla budova školy několika změnami – v roce 1927 to byla především elektrifikace, pravidelně byla prováděna  oprava fasády,  zmodernizován byl i interiér školy. Negativní vliv na školní život měly válečné konflikty. Po atentátu v Sarajevu v roce 1914, kdy začala 1. světová válka, narukovali do armády hned 3 učitelé. V únoru 1945 byla škola zabrána německými vojáky a vyučování probíhalo v hostinci. Pravidelné vyučování bylo obnoveno až koncem května. Po roce 1920 začal počet žáků klesat. V současnosti je to okolo 30 žáků. V roce 1974 byla otevřena mateřská škola pro 30 dětí.

Součástí obce Lipoltice jsou osady Pelechov  a Sovoluská Lhota, ve které je chatová oblast kolem rybníka Pelíšek. První zmínky o existenci Lhoty jsou z roku 1519, kdy držel Lipoltice a okolní vesnice Václav Žehušický z Nestajova. Pelechov měl za první republiky  vlastní samosprávu, tedy i svého starostu. Částečně patřila pod Obecní úřad Brloh. V roce 1932 se zde zavedla elektřina.

Mezi Lipolticemi a Pelechovem, v místě někdejší zemské stezky vedoucí od Čáslavi k Přelouči a dále na sever, se zachovala bývalá „formanská hospoda“. Formani - středověcí dálkoví přepravci si zde dopřávali oddechu sobě, koním i svým psům hlídačům.

V současné době mají Lipoltice 380 obyvatel i s místními částmi Sovoluská Lhota a Pelechov.  Lipoltické domácnosti jsou připojeny na kanalizační síť, která je zakončena biologickou čistírnou odpadních vod.  Domácnosti mají rovněž možnost využít k vytápění zemní plyn. V obci funguje základní a mateřská škola, dva obchody a hostinec.

Z volnočasových aktivit je možné jmenovat fotbalový klub, který se v současné době pohybuje na čelních místech ve III. třídě okresního přeboru. Dále v obci působí sbor dobrovolných hasičů s výjezdní požární jednotkou, která zasahuje v případě požárů i mimo území obce. Z dalšího sportovního vyžití je možné navštěvovat pravidelná cvičení pro děti i dospělé,  volejbal pro děti i dospělé a další členy hledá i družstvo mladých hasičů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://mesta.obce.cz/vismo/index.asp?id_org=8433, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA