Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vysoké Chvojno

O obci
Lesnaté území, táhnoucí se od Hradce Králové až k Vysokému Mýtu, jistě lákalo bohatostí zvěře i množstvím stavebního materiálu kolonizátory již ve 12. a 13. století. Proto nechávali hojně mýtit lesy a na vyklučenýchmístech zakládali nové osady. Tímto způsobem patrně vznikla i obec Chvojno.

Narativní prameny hovoří o tom,že již v první polovině 12.století zde stávala tvrz, kde krátce před svou smrtí, v roce 1139, přebýval český kníže Soběslav I.. Podle rozehrané diskuse, zda se jednalo opravdu o toto místo nebo o okolí Dvora Králové nad Labem, hovoří pro Chvojno nálezy bohoslužebných románských nádob v blízkém Rokytnu a především kostel zasvěcený svatému Gotthardu, jehož kult převládal právě v době Soběslava I.

Obec Vysoké Chvojno leží na návrší v nadmořské výšce 303 m n. m., na svahu obráceném k jihu, 5 km severozápadně od města Holice. Klimaticky patří do oblasti mírně teplé, mírně vlhké, s mírnou zimou. Průměrná roční teplota se pohybuje mezi 7 až 8oC, průměrná teplota ve vegetačním období, tedy od dubna do září,je 13 až 14oC. Průměrné roční srážky se pohybují mezi 600 až 650 mm. Půda severně od Chvojna je písčitá, k jihu je jílovitá s opukovým spodkem. Ornice je slabá a poměrně málo úrodná.

Rozsáhlé a hluboké lesy obklopují vesnici ze tří stran. Původně rostly v nižších polohách okolí Chvojna černýšové dubohabřiny a ve vyšších nadmořských výškách se na chvojnovském katastru rozprostíraly kyselé bukové bučiny. Zbytky této původní vegetace se dochovaly na chráněných územích v okolí Bělečka a Vysokého Chvojna. Dnes na katastru převažují kulturní lesy s převahou borovice lesní a smrku ztepilého, velké plochy byly přeměněny v zemědělskou půdu. Tomu, kdo procházel lesy v okolí Chvojna, se vryje do podvědomí vzpomínka na šumění lesa, množství hub či na klidné rekreační místo.

Současnost
V současné době má Obec Vysoké Chvojno 192 čísel popisných a počet obyvatel je okolo 380 občanů.

V roce 2003 byli firmou Metherm Pardubice vybudovány inženýrské sítě v lokalitě u rybníka, kde byla posléze započata výstavba 11 rodinných domků.

V roce 2004 bylo provedeno odbahnění Nebeského rybníka v katastru obce Vysoké Chvojno.Akce byla provedena za podpory státního fondu ministerstva životního prostředí ČR.

V předchozích letech byla obec plynofikována. V obci je v současné době již vybudován ze sedmdesátých let vodovod po celém zastavěném území, napojený na hydroglóbus severně od obce na kraji lesa.

V poměrně velké části obce je vybudována dešťová kanalizace. Dopravní spojení v obci je řešeno hlavně komunikací třetí třídy, která obcí prochází. Obcí také prochází několik turistických a cyklistických stezek a jsou zde vedeny linky autobusové dopravy.

Vysoké Chvojno je zásobováno elektrickou energií ze třech trafostanic rozmístěných na okrajích obce.Venkovní rozvody jsou vedeny převážně na stožárech spolu s veřejným osvětlením.

V roce 2000 bylo v obci zrekonstruováno telefonní vedení a napojeno na novou telefonní ústrednu v Holicích.

Likvidace odpadů se řeší svozem odpadů z popelnic firmou Marius Pedersen na regulovanou skládku.V centru obce jsou na návsi umístěny kontejnery na sklo a plasty.

V obci působí Lesní družstvo s.r.o.Vysoké Chvojno a několik soukromých autodopravců.Je zde opravna motorových pil a autoopravna Lesní společnost Hradec Králové, a. s. Zemědělská výroba je v obci zastoupena zemědělským areálem Zemědělské, a. s., Býšť. Do obce dojíždí jednou týdně praktický lékař pro dospělé, který ordinuje v místní ordinaci.

Základní školu navštěvují děti v blízkých Holicích a mateřskou školu taktéž, neboť se nepodařilo splnit minimální počty žáků. Stávající škola je využívána zájmovými sdruženími. V budově obecního úřadu se nachází pošta, knihovna a nocležna řidičů.

Na návsi je provozován soukromý hostinec s venkovním posezením a prodejna smíšeného zboží Jednota.

Na okraji obce se nachází fotbalové a volejbalové hřiště s kabinami.

Zajímavosti
Pozornost návštěvníka okolí Chvojna upoutají nádherné mohutné buky v oplocenkách vlevo při silnici z Vysokého Chvojna směrem na Albrechtice (Týniště nad Orlicí). Jedná se o přírodní rezervaci zvanou "Buky", zbytek pralesové bukojedliny na Holické tabuli, která představuje typ lesa, jaký by se tu vyskytoval, nebýt intenzívní hospodářské činnosti člověka. Nejzachovalejší část porostu zabírá plochu okolo 5 ha. Spolu s Bohdanečským rybníkem je to nejstarší a nejznámější chráněné území okresu Pardubice.

Chráněno je od roku 1884, kdy tehdy nový majitel velkostatku Alexander Pallavicini, již v prvním roce svého působení rozpoznal hodnotu porostu, vyčlenil jej z obvyklého hospodaření a zakázal v této části lesa těžbu. Přírodní rezervací byly Buky vyhlášeny v roce 1908. Největší buk má obvod 4 metry, výšku asi 40 m a objem téměř 30 m2. Průměrné stáří nejvyššího stromového patra se odhaduje na 390 let. Početně v porostu ale převládá lípa srdčitá a smrk, místy je zde roztroušen habr, javor a bříza.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.vysokechvojno.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA