Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Semín

Obec leží 5 km severozápadně od Přelouče v nadmořské výšce 209 m.

Historie
Ves je poprvé doložena roku 1339, kdy ji držel Heřman ze Semína. První a poslední zpráva o tvrzi je z roku 1497, kdy tvrz i ves vlastnil Vilém z Pernštejna. Tvrziště již dnes připomíná jen mírné návrší. Koncem 16. století zde byla vybudována renesanční budova sloužící správě semínského panství, náležejícímu pardubickému komornímu panství.

Význam Semína vzrostl po roce 1691, kdy zde byl zřízen Pivovar. V té době došlo k přestavbě a rozšíření původní budovy v barokním stylu. Po zrušení pivovaru v roce 1855 bylo stavení změněno v obytnou budovu.

Semín je rodiště význačného českého architekta Josefa Gočára (nar.13. 3. 1880), jehož stavby můžeme vidět v Lázních Bohdaneč, v Hradci Králové i jinde.

Dalším významným rodákem je archeolog Vincenc V. Chvojka.

Kulturní památky
Impozantní pohled vytváří nad Semínem románský kostelík ze 13. století a dřevěná zvonice ze 16.století, která je kulturní památkou. Ve zvonici jsou umístěny dva starobylé zvony. Menší "Poledník" má rozměr asi 85 x 85 cm a byl ulit v roce 1542, větší zvon 100 x 100 cm je nazýván "Ježíš" nebo také "Jan", lidově "Hranáč" a byl odlit v roce 1606.

Na východním okraji obce je unikátní aquadukt, kde dochází k mimoúrovňovému křižování Opatovického kanálu a Sopřečského potoka zvaného Mulda. Další zajímavostí je vodní mlýn, původně dřevěný.

Současnost
V současné době je délka obce více jak 2 km, má 223 domů, ve kterých žije 521 obyvatel. Je zde základní škola, ve které se nachází i knihovna a tělocvična sloužící obci. V budově OÚ je ošetřovna lékaře a mateřská škola. Občanům slouží i prodejna Jednoty, dvě hospody, soukromá prodejna Jamil, autoopravna a švadlena. U nového rybníka s tábořištěm nabízí soukromá společnost možnost koupání s občerstvením a rekreačním sportováním. Lesní cesty lze využít k pěším i cyklistickým túrám do okolí, své oči uspokojí i houbaři a milovníci borůvek.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.seminuprelouce.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA