Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mikulovice

Obec vznikla sloučením dvou katastrálních obcí - Mikulovice a Blato. Je situována asi 4 km na jih od Pardubic po obou stranách výpadovky na Chrudim. Katastrální výměra plochy obce je 344 ha.

Mikulovice jsou středně velkou obcí, v současné době mají 813 obyvatel. Jsou součástí okresu Pardubice. Svojí zeměpisnou polohou tvoří na své jižní straně hranici mezi okresy Pardubice a Chrudim. Umístění Mikulovic je velkou výhodou pro zdejší obyvatele z titulu možného zaměstnání i docházky dětí do škol buď do Pardubic nebo Chrudimi. Svými původními podmínkami byly a jsou trvale vhodné pro zemědělskou výrobu. Díky šikovným a podnikavým lidem vzniklo v obci několik dobře prosperujících firem.

Obec má i mateřskou školku, do které dochází cca 25 dětí. Základní školu v Mikulovicích navštěvuje 57 dětí.

Historie
V blatské cihelně byly objeveny stopy po pravěkém osídlení – zbytky celé vesnice, dva hroby, obilnice, pazourky, mísy a dokonce kostra, uložená v podzemní zásobnici na obilí. Některé nálezy lze zařadit do první fáze kultury únětické, další do období mladšího eneolitu.

První historická zmínka o Mikulovicích se datuje k roku 1384 a týká se existence poplužního (panského) domu. Kolem roku 1415 byla obec postoupena k pardubickému panství a byla spravována jeho hejtmany. 

K názvu Mikulovice existují podle kroniky učitele R. Robla z let 1922-23 dvě verze. Podle první z nich založil osadu v roce 1384 Mikulec. Druhá verze vychází z lidové pověsti. Před dávnými časy se vraceli dva formani přes kopec s opravenými koly svých vozů a uzavřeli sázku, které kolo poběží rychleji z kopce, když ho pustí. Ten, který viděl svoje kolo v popředí, zakřičel: „....mý kolo více...“. Odtud jméno Mikulovice. Obec Blato dostala své jméno podle bažin (staročesky "blata"), které se táhly směrem k Jesenčanům.

Hlavní dominantou obce je kostel sv. Václava, který byl postaven na Mikulovickém kopci a tvoří dominantu celého regionu. V nočních hodinách září jeho osvětlení do dalekého okolí. Původně zde stával pravděpodobně pohanský háj. Ke kostelu se váží dvě pověsti: původně prý byl postaven v Dražkovicích, ale byl anděly přenesen na nynější místo a druhá pověst vypráví o jezdci na bílém koni, kterým měl být sv. Václav, jemuž je kostel též zasvěcen.

Předpokládá se, že kostel byl postaven již před rokem 1387. Nejstarší kostelní památkou je cínová křtitelnice z roku 1487. Během třicetileté války byl však kostel sv. Václava Švédy roku 1648 vypálen. Nový základní kámen byl položen 25. 8. 1768 a stavba byla dokončena v roce 1769.

Dnešní podoba kostela v barokním slohu, s nově zbudovanou kamennou chrámovou lodí, pochází z let 1768-69. V kostele je pět zvonů, nejstarší je Poledník z roku 1519 a Velký zvon, pocházející z roku 1558. Na omítce kněžiště jsou vyhotoveny malby od Josefa a Václava Kramolínů z roku 1790. Ke kostelu patřila též dřevěná fara, která vyhořela a byla zbudována z kamene a také domek, zvaný „Poušť“, dříve „Prosík“, kde bývala před rokem 1760 první mikulovická škola - jednotřídka. Stávající základní škola, která původně též vyhořela, byla nově postavena v letech 1871-72. Kolem kostela se rozprostírá „starý hřbitov“ („nový“ je naproti přes silnici), v jehož rozích jsou postaveny zvoničky – blatská, medlešická, dražkovická a ostřešanská. 

Jistě stojí za zmínku, že na hřbitově je pochován Josef František Devoty, mikulovický farář, rodák z Hradce Králové, který přišel na mikulovickou faru v roce 1836. Společně se svým přítelem, dějepiscem W. W. Tomkou zapsal věrně historii 14 obcí své farnosti v Pamětní knize (má 760 psaných stran). Byl také jedním ze zakladatelů Matice České.

V rodinné hrobce je též na mikulovickém hřbitově pochována žena a dcera Boženka vnuka Boženy Němcové, Karla Němce. 

Již zmíněný biskupský vikář, páter Tomáš Střebský působil v Mikulovicích plných 35 let. Byl též prvním předsedou zemské Jednoty českého duchovenstva, čestným kanovníkem, konsistorním radou a děkanem a dokonce sbormistrem pardubických pěveckých sdružení Pernštýn a Ludmila.

Současnost
Obec, vzniklá sloučením dvou katastrálních obcí je situována cca 4 km na jih od Pardubic po obou stranách výpadovky na Chrudim. Katastrální výměra plochy obce je 344 ha.

V obci je v současné době trvale hlášeno 813 obyvatel, z toho 460 v produktivním věku. Průměrný věk průměrného obyvatele obce je 38,6 let.

Správní území obce v současné době sestává ze dvou obcí, a to - Mikulovice a Blato. Je součástí okresu Pardubice a tvoří na své jižní straně hranici mezi okresy Pardubice a Chrudim. Svými původními podmínkami byla a je trvale vhodná pro zemědělskou výrobu. V současnosti ji obhospodařuje několik soukromých zemědělských sdružení v Hostovicích a Tuněchodech.

Obec Mikulovice je středně velkou obcí, která svojí zeměpisnou polohou a svým umístěním tvoří na jižní straně hranici mezi okresy Pardubice a Chrudim. Svým umístěním je velkou výhodou pro obyvatele žijící v této obci z titulu možného zaměstnání i docházky dětí do škol buď do Pardubic neb Chrudimi.

V obci je vybudován pěkný sportovní areál s přírodním amfiteátrem a nově je opraven hostinec "Na Netřebě".

Obce Mikulovice a Blato jsou plynofikovány, mají městský vodovod. V Mikulovicích byla v poslední době vybudována hloubková kanalizace, v Blatě je dešťová kanalizace. Vzhledem k další výstavbě rodinných domků v obci Mikulovice bude se ve výstavbě splaškové kanalizace nadále pokračovat.

Turististické cíle
Dominantou obce je kostel sv. Václava (více o kostelu na stránce "Historie") a také základní škola, která původně vyhořela, ale byla postavena v letech 1871-1872. Od té doby již prošla řadou rekonstrukcí a každým rokem je vylepšováno i její vnitřní vybavení. Až do roku 1997 se učilo v 5 ti třídách, ale v současné době pro malý počet dětí jsou 2 třídy každým rokem sloučeny.

Velmi pěkně působí i nově vyčištěný rybník uprostřed obce Mikulovice, který po dobudování hloubkové kanalizace nebude znečišťován, tak jako tomu bylo v minulosti. V obci je vybudován pěkný sportovní areál s přírodním amfiteátrem a bufetem a nově je opraven hostinec „Na Netřebě“. V obou obcích jsou soukromé obchůdky a v různých oblastech zde podnikají malí i velcí podnikatelé.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA