Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lázně Bohdaneč

O městě
Vývoj města Lázně Bohdaneč v porevolučním období rychle nabral na dynamice. V části města, kde sídlila okupační vojska sovětské armády, byly obnoveny inženýrské sítě, do bývalé štábní budovy byl umístěn 1. stupeň základní školy, zrekonstruováno zdravotní středisko, původní objekty jsou nyní využity pro bydlení nebo provoz podnikatelských činností. Velký kus práce se podařil v oblasti ekologie - bylo zrekultivováno bývalé cvičiště sovětské armády, na městské skládce byl proveden hydrogeologický průzkum a vyřešen odvoz a zneškodnění odpadů. Po etapách probíhá dostavba kanalizace, dokončena byla plynofikace.

Město pečuje o svůj vzhled i historický odkaz a roste do krásy. Zlepšilo se životní prostředí i spokojenost občanů, kteří v něm žijí. Strategický plán ekonomického rozvoje, který má město zpracovaný, určuje rozhodující oblasti, na kterých staví město svoji budoucí prosperitu. Těmito oblastmi jsou lázeňství a rekreace, rozvoj bydlení a podpora podnikání, zejména služeb.

Některé body plánu začaly být naplňovány již na začátku roku 2000. Město založilo informační centrum, byl zaveden společný informační systém města a léčebných lázní. Město Lázně Bohdaneč nabízí informační a propagační asistenci při vyhledávání podnikatelských příležitostí i zakládání nových podnikatelských subjektů. Součástí plánované budoucnosti města je regulační plán, ve kterém je zahrnuto rozšíření nabídky sportovišť, rekonstrukce základní školy, zástavba městských ploch, rozšíření kapacit pro bydlení a kompletní rekonstrukce náměstí s vybudováním nové okružní křižovatky.

Historie Lázní
Slatinné lázně byly založeny bohdanečským rodákem Janem Veselým v roce 1897. Ten nechal přestavět rohový dům na náměstí, kde byl původně lihovar s výčepem, na lázeňský dům. Kapacita lázní brzy nestačila, proto Veselý koupil roku 1900 v sousedství bývalou zájezdní hospodu včetně rozsáhlých pozemků. Lázně potřebovaly další investice, Veselý však nedostal od záložny půjčku a po následné dražbě v roce 1906 z lázní odešel.

Lázně koupila obec Bohdaneč, rozšířila je o Gočárův pavilon a další čtyři domy. V roce 1914 byl pražskou firmou Artésia vyvrtán artéský vrt, voda z něj nebyla minerální, ale pomohla vyřešit tehdejší nedostatek vody pro lázně. O patnáct let později byl u pramene vybudován bazén, kterému vévodí socha Venuše od Josefa Jiřikovského. Město roku 1919 prodalo lázně společnosti Slatinné lázně v Bohdanči u Pardubic, a.s. K dalšímu rozšíření lázní došlo ve 30. letech. Významnou akcí bylo zvýšení Gočárova pavilonu o další patro a výstavba Jubilejního paláce. V této době byly také obě hlavní budovy spojeny kolonádou. V roce 1995 byla dokončena rekonstrukce balneo provozu, o čtyři roky později byl zrekonstruován pavilon Veselý.

Mezi vážené hosty, kteří v minulosti Léčebné lázně v Bohdanči navštívili, patřil především T. G. Masaryk (1922, 1929), Dr. Švehla (1927), Dr. Edvard Beneš (1936) a Václav Havel (1996).

Symbolem Léčebných lázní je čáp. Hnízdo má na komíně, který zbyl z původní lázeňské budovy. Hnízdo bylo na komín umístěno roku 1898 na návrh Františka Veselého, bratra zakladatele lázní.

Volný čas klientů
Léčení v lázních odvádí nemocného z jeho stálého prostředí, od stresů, starostí a problémů a umožňuje mu plně se věnovat svému léčení. Po absolvování léčebných procedur si může pacient posedět nebo se procházet v krásném lázeňském parku. Večer má možnost ve společenském sále navštívit kulturní programy, které jsou součástí komplexní léčby.

K trávení volného času je k dispozici městská knihovna, pokoje s televizním přijímačem, koncertní a taneční sál s každodenním programem, lázeňská restaurace s kavárnou, kadeřník, kosmetika, pedikúra či prodejna denního tisku. V nedalekém rybníku je možnost sportovního rybaření, v areálu lázní je fitness-centrum s kompletním vybavením, kulečníkovým stolem a půjčovnou kol.

Léčebné lázně Bohdaneč nabízejí možnost využití sauny a bazénu, ve fitness centru v Gočárově pavilonu je celoroční provoz posilovny, kulečníku, šipek, stolního tenisu, minigolfu a sauny. Zájemci o cykloturistiku si zde také mohou zapůjčit kolo na vyjížďku po značených cyklotrasách. Na sídlišti Na Lužci se nachází hřiště pro plážový volejbal, sportovní potřeby na plážový volejbal a petanque jsou k zapůjčení v informačním centru.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.lazne.bohdanec.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA