Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Urbanice

Obec Urbanice se nachází  mezi lesy a rybníky v podhůří Železných hor 22 km jihozápadně od  města Pardubice, kraj Pardubický. Ke dni 20. 3. 2006 zde žilo 69 obyvatel.

Historie
Ves lidí Urbanových, to je starý význam jména Urbanice. Osobní jméno Urban vzniklo z latinského urbanus, což znamená mešták. První zmínka o Urbanicích pochází z roku 1383. Roku 1384 patřily k Urbanicím Hošťalovice. Bezpečně víme, že na konci 14. století  měla ves  tři statky, později u nich byla vybudována tvrz., která stávala na místě č. p. 1 a později zde byla hospoda.

Můžeme si udělat alespoň malou představu o tom, jak se na těch statcích tenkrát  hospodařilo. Kromě obilí bychom ve 14. století našli na polích mák, řepu, konopí, zeleninu, v teplejších oblastech i chmel a vinnou  révu. V sadech rostly hrušně a jabloně mnoha odrůd, třešně, vlašské ořechy, švestky. Už tehdy se používalo roubování. Z obilí se nejvíce  pěstovalo žito a oves, pšenice a ječmene mnohem méně.

Rolníci tehdy sklidili jen asi čtyřikrát více než zaseli. Z toho vyplývá, že nejméně čtvrtinu sklizně museli nechat na osetí v příštím roce. Třetinu sklizně odevzdávali svému feudálovi jako plat za svá pole. Poddaní sedláci totiž  původně pracovali na půdě, kterou měli od své vrchnosti pouze zapůjčenou..Za to jí povinně odváděli určité dávky. Znamenalo to, že poddaný mohl být z půdy kdykoliv vyhnán. Právě ve 14. století se začalo uplatňovat nové právo zákupní. To znamenalo, že sedlák zaplatil určitou sumu peněz, a tím získal k půdě dědičné právo. Každoroční poplatky ale samozřejmě musel odvádět také. Dávky vrchnosti se také částečně odpracovávaly. Robota ve 14. století ovšem nepřesahovala 18 dní za celý rok.

Roku 1411 postoupil král Václav IV. Svá práva  v Urbanicích svým kuchmistrům Petrovi a Jesinovi. Jen tak to ale nebylo, protože se tomu na odpor postavil Mikuláš z Urbanic. Zdejší tvrz začala pustnout poté, co král Jiří z Poděbrad dal ves Urbanice roku 1467  panu Slavatovi z Chlumu. Majitel totiž pro svá mnohá jiná panství na tvrzi nebydlel. Tehdy byly Urbanice spojeny s panstvím  podhoranským. V roce 1541 prešli Urbanice na Jiřího Gerstorfa z Gerstorfu. Při  rozdělení statku podhořanského a svojšického roku 1568 se ves dostala ke Svojšicím. Pak někdy před  rokem 1620 ke Svinčanům a s nimi v roce v roce 1623 k Cholticím. Roku 1672 se dovídáme, že k onem třem statkům přibyly ještě tři chalupy. V roce 1788 měla vesnice 11 domů.

Na konci 19. století se zde konala slavnost "otevírání studánek" s průvodem mládeže ke "konárecké".

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.urbanice-pce.wcw.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA