Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Brloh

Historie
Brloh je vesnice, která se nachází 4 km jižně od Přelouče se 106 domy a 231 obyvateli. Jméno ves dostala zřejmě od brlohů divoké zvěře, jmenovitě od vlků. Náležela k bývalému panství Žehušickému. Stávala zde tvrz s poplužním dvorem, a to na místech dnešního č. p.14 a 16.

Roku 1537 prodal Diviš Bošinský z Božejova Brloh se dvorem poplužním Janu Holcovi z Nemošic a ten roku 1541 Vilému Dobřenskému z Dobřenic. Roku 1550 se zde usadil Zdeněk Dobřenský z Dobřenic, po něm Eva Stropínova z Dobřenic. Ta držela též Benešovice, ale v roce 1664 prodala tvrz i se vsí Seníkem panu Adamovi z Brloha, který pocházel ze zemanského rodu ze 14. století. Rod vymřel okolo roku 1715.

Brloh leží na potoku Brložském, který počínaje jihovýchodně od Turkovic, protéká jimi, pak Sovolusky, Lhotou, Pelechovem, Brlohem, Štrampouchem ke Škudlům a vlévá se do Labe.

Brloh vznikl asi ve 12. století, kdy obyvatelstvo pro nedostatek místa v rovinách, se tlačilo na Železné hory. Jméno vsi je velmi příhodné, neboť leží v kotlině, v pravém horském zákoutí, jež obklopují od východu a jihu stráně porostlé borem. Od "Brložského dvoru" je na ves pěkný pohled. Stavení jsou roztroušená, nejvíce jich je nakupeno podél silnice od severu k jihu a od východu k západu.

Současnost
Brloh leží na opuce, která je asi 8 m silná, pod ní je křemenec.

Západně od Brlohu se nachází les na "Dílech" a dále 275 m vysoký kopec "Březinka".

Sídla zde byla až do roku 1901 vesměs dřevěná, teprve po třech požárech se stavělo z cihel a kamene.

V současnosti žije ves Brloh bohatým životem. Všem obyvatelům slouží místní hostinec s pěkným velkým sálem, kde se pořádají vyhlášené plesy a jiné oslavy.

V obci se nachází sauna,která má již dlouholetou tradici, dále dva obchody a bazar, které poskytují vše potřebné pro místní obyvatele.

V posledních letech obec rekonstruovala pomníky v Brlohu a Benešovicích. Tam se také opravila zvonička. V Brlohu se položila nová dlažba v okolí hostince. V celé obci je veřejný vodovod a provedena plynofikace.

Mezi důležité spolky ve vsi patří Sbor dobrovolných hasičů. Hasiči se podílejí na pořádání nejrůznějších akci. Ať je to začátkem roku ples, stavění Máje ve středu obce nebo Den dětí a dětský karneval. Účastní se různých cvičení a soutěží mezi sousedními obcemi.

Další spolek v obci jsou místní Zahrádkáři. Členové spolku se nezapřou. Každá zahrádka v Brlohu v létě rozkvete množstvím květů.

Zdejší obyvatelé jsou právem na svoji obec pyšní. Cizí návštěvník této malebné obce si okamžitě všimne její upravenosti a čistoty.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.volny.cz/obec.brloh, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA