Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zdechovice

Obec Zdechovice spravuje ještě místní část Spytovice a dvě samoty - Zbraněves a Stará Pila. Podle posledního sčítání domů a bytů v roce 1991 měla obec 513 obyvatel (265 mužů a 245 žen). Ke dni 20. 6. 2000 má obec 608 obyvatel, z toho je 22 cizinců.

Obec leží v nadmořské výšce 228 m n. m., její katastrální výměra je 862 ha. Politicky patří obec do okresu Pardubice. Leží na silnici I/2 asi 20 km východně od Kutné Hory.

Z historických pramenů vyplývá, že obec Zdechovice je osada prastará, první písemná zmínka pochází z roku 1352. Ke zdechovické faře patří: Zdechovice, Chvaletice, Telčice, Trnávka, Labětín, Spytovice, Horušice, Morašice, Zbraněves. V roce 1904 čítala 2170 katolíků a 1656 jinověrců.

Obec Zdechovice byla zároveň centrem panství a velkostatku. Pod panství Zdechovice patřilo 751 ha luk polí, správním centrem byl zámek Zdechovice čp. 1, k němuž patřil též lihovar. Posledním majitelem panství Zdechovice byl JUDr. Otto Mettal, člen panské sněmovny a zemský poslanec. Jeho manželkou byla Amálie, rozená Šebková, JUDr. Otto Mettal zemřel v Praze cca v roce 1927. Z tohoto manželství pocházejí čtyři dcery - Marie, Adriana, Helena a Hana. Poslední žijící příbuzní žijí v Praze. V majetku potomků rodu zůstal zámek do roku 1945, kdy přešel do národní správy.

K zámku patří pozemek - původně park s dančí oborou a dvěma rybníky. V parku byla sochařská výzdoba buď přímo z dílny Matyáše Bernarda Brauna nebo jeho žáků - zachovala se pouze torza, která byla péčí obce Zdechovice zachráněna a restaurována. Z vnitřního zařízení se dochovaly pouze dvě šatní skříně, které jsou v majetku obce Zdechovice. Je také známo, že některé obrazy s motivy koní jsou deponovány na zámku Slatiňany.

Po roce 1945 byl zámek sídlem Československé armády až do roku 1968, kdy byl Krajskou vojenskou ubytovací správou se sídlem v Pardubicích poskytnut pro účely sovětské armády. Ta zámek opustila 21. 8. 1990 a od té doby je zámek včetně objektů za ohradní zdí v majetku a péči obce Zdechovice. Během pobytu vojsk byla odstraněna sochařská výzdoba, drobné stavby jako pavilonky, altány, tenisové kurty a podobné drobné stavby.

Část dančí obory spolu s částí plochy i budov velkostatku, které byly zbořeny, o výměře 6,5 ha byla vyčleněna pro autopark. Na tomto místě byly postaveny garáže a jiné haly a byl zde sovětskou armádou vytvořen autopark pro vojenskou techniku. Tato část byla obcí pronajata Národnímu zemědělskému muzeu Praha bylo zde vytvořeno muzeum velké zemědělské techniky. Bohužel, expozice Národního zemědělského muzea se v roce 2003 přestěhovala do vlastních prostor v Drobovicích u Čáslavi. Zámecký komplex je nyní předmětem restitučního řízení.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.zdechovice.cz/cs/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA