Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Choteč

Historie
Původ jména naší obce je udáván podobou osobního jména Chodec. Lidově Choč je staženinou.

Obec byla osídlena již v dobách prehistorických. Svědčí o tom prehistorické hroby nalezené v této lokalitě.

První písemné zmínky o Chotči spadají do devadesátých let 14. století. V roce 1394 prodal Čeněk z Chodče část svého majetku sezemickému klášteru a v roce 1407 totéž učinil i Martin z Chodče. Po zániku kláštera v roce 1421 připadla část obce Bořkovi z Miletína a na konci 15. století se stala součástí panství Pernštejnů.

Druhá část obce měnila majitele a roku 1551 tento díl prodal markvart slepotický se sousední obcí Časy Pernštejnům a tím byla obec spojena v jednom panství. Na konci 16. století čítala Choteč 16 usedlostí.

Současnost
V současné době žije v obci Choteč 260 obyvatel (stav ze začátku roku 2003). Naše vesnice je již několik let kompletně plynofikovaná, ještě déle zde funguje vodovod.

V Chotči vyvíjejí svou činnost dva dobrovolné spolky. Jedná se o myslivecké sdružení a sbor dobrovolných hasičů. Kromě vlastních aktivit se oba významně podílí na společenském dění v obci.

Společenským a kulturním centrem a bez přehánění i chloubou obce je místní restaurace a její zmodernizovaný sál i na něj navazující nedávno otevřené sportovní zařízení. To dává obyvatelům novou možnost věnovat se tělovýchově i v zimních měsících.

V sále se každoročně koná několik plesů a je i častým místem svatebních hostin novomanželských párů ze širokého okolí. Využívají jej i spolky a sdružení ze Sezemic, které v současnosti zařízením podobné kapacity a kvality nedisponují.

Restaurace nabízí v pracovní dny několik hotových jídel a o víkendech zde funguje minutková kuchyně.

V Chotči funguje i prodejna smíšeného zboží, jejímž provozovatelem je pan Uhlíř. Obchod v obci usnadňuje nákup potravin a ostatního zboží hlavně důchodcům a obyvatelům, kteří nedojíždějí za prací.

Drobnými vylepšeními prošel v poslední době i interiér obecního úřadu. Šlo o modernizaci osvětlení a nové, nápadité vymalování zasedací místnosti.

Obyvatelé obce mohou využívat služeb místní knihovny, která sídlí v budově OÚ. Díky spolupráci s knihovnou v Holicích může její provozovatelka, paní Kořínková, plnit i náročná čtenářská přání. V naší knihovně také pro veřejnost funguje počítač s přístupem na internet. V současné době je zde přihlášeno 64 čtenářů, z nichž je přibližně 30 aktivních.

V letních měsících se sportovní a některé společenské akce odehrávají na chotečské baště. Jedná se o areál s hřištěm u místní hasičské nádrže. Srub s posezením dává možnost nabídnout účastníkům i základní občerstvení.

Dopravní obslužnost by naší obci mohly závidět i sídelní jednotky s několikanásobně vyšším počtem obyvatel. Vždyť Chotčí denně projíždí až 20 spojů ve směru na Pardubice a srovnatelný počet opačným směrem do Holic. Přes Holice se pak dá některými spoji bez přestupu pokračovat až na Horní Jelení, do Rychnova n. Kněžnou, Žamberka, Vysokého Mýta nebo Chocně.

V blízké době by mělo dojít k výstavbě dalšího úseku cyklistické stezky. Ta vede z Pardubic, s krátkým přerušením v Sezemicích, podél silnice směřující na Rokytno. V současné době stezka končí u odbočky na Choteč v místě zvaném "suška". V budoucnosti by měla její výstavba pokračovat ve dvou směrech. Jednak dále podél zmíněné silnice na Rokytno (směr Orlické hory) a od "sušky" má další větev vést přes naši obec a dále přes Ředice až do Holic. Prodloužení stezky zvýší bezpečnost rekreačních cyklistů a hlavně místních obyvatel využívajících kola i k dopravě za prací.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://chotec.webz.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA