Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dolní Roveň

Historie
Nynější obec Dolní Roveň se skládá ze čtyř  sloučených obcí, a sice Dolní Rovně, Horní Rovně, Komárova a Litětin. Původní název obce Waltersdorf se odvozuje pravděpodobně od německého kolonizátora, asi z 1. pol. 13. stol. Z této doby ( r. 1336) pochází i první písemné zprávy o obci. Původní centrum obce bylo v nynější části Horní Rovně, kde bývala rychta s “vejsadní krčmou“, což se v podobě hostince s kulturním domem dochovalo dodnes. Farní kostel sv. Kateřiny se poprvé připomíná r. 1349, tehdy se též poprvé objevuje český název vesnice, který se potom udržel nadále.

Dnešní kostel v Horní Rovni byl postaven na místě dřevěného r. 1697 - 1699.  Zvonice je z r. 1799. Pro život obce měla význam obecná a pokračovací škola (škola při faře doložena již r. 1635, v letech 1703 - 1875 samostatná dřevěná školní budova, kdy byla postavena zděná školní budova). Roku 1899 byla zřízena železniční stanice.

Přírodní podmínky
Území zastavěné části obce Dolní Roveň se nachází v nadmořské výšce 228 - 242 m, což při délce obce cca 8 km znamená téměř rovinné území.

Klimaticky leží oblast Dolní Roveň na rozhraní teplé a mírně teplé oblasti. Průměrná denní teplota za rok je 8,2°C. Počet ledových dní v roce je 32,4. Počet mrazových dní 99,9. Průměrný počet dní se silným větrem a vichřicí je 30/rok. Promrzání půd v normálních zimách je 30 cm,  v tuhých zimách 80 cm, průměrné roční srážky 600 mm/rok.

Kultura
Kulturní sál u budovy požární zbrojnice v Dolní Rovni
Kino sál  Dolni Roveň: víceúčelový sál v objektu sokolovny z roku 1932 využívaný i pro taneční zábavy, kulturní programy s kapacitou cca 200 míst.
Kulturní dům v Horní Rovni s dostatečnou kapacitou a plochou 200 m2.
Veřejná knihovna - v Horní Rovni u kostela v samostatném objektu
                                 - v Dolní Rovni v budově Obecního Úřadu

Vybavenost obce
V obci je zdravotní středisko s praktickým, dětským a zubním lékařem, dále lékárna, poštovní úřad, pohostinství, společenské sály, potravinářské obchody, železářství a drogerie, textil.

Ze služeb jsou zde pro potřeby občanů holičství a kadeřnictví, opravny vozidel a kol a práce zednické a malířské.

Do obce je autobusové a vlakové spojení, je plynofikována a je napojena na veřejný vodovod.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.dolniroven.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA