Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pravy

Obec  P R A V Y  je jediná tohoto jména v České republice, podobné je jméno Plavy v severních Čechách.

Historie
Pravy jsou kolébkou vladyků z Prav, jejich tvrz stávala na místě č. p. 17., tj. u bývalých Nálevků. Z tvrze nezbylo téměř nic. Částí tvrziště,  jehož val sahal až k silnici jdoucí vsí, byl sklep, kde ve válce Rakousko-pruské r. 1866 domácí obyvatelé měli ukryty cennější věci.

Na pravské tvrzi bzl v r. 1402 Přibík, později Prokop z Prav. Po Prokopovi Martin a Jan z Prav (r. 1451). Král Ladislav udělil r. 1457 tvrz Pravy Vratislavovi  z Mitrovic. Roku 1500 měl Pravy Mikoláš Bohovlád z Bělé.

Po roce 1521 patřila tvrz Vojtěchovi z Perštejna, který nabytý majetek sloučil s panstvím pardubickým. Tvrz v tomto století zanikla.

Původní kruhová náves byla tam, kde se říká „na kopci“ a měla pouze 22 čísel popisných. Pod strání byl vydatný pramen výborné vody, proto obec ve spojení s Michnovkou budovala vodovod v době, kdy je neměla leckterá města (r. 1924).

Pravy byly středem rybničního hospodářství. Jména rybníků Pravka, Pustý, Obecník, pod vesnicí Návesník, Durázka I. (v tomto místě je nyní nově založený rybník) a Durázka II. Na Kasalicku to byl Starý, Táborský, Rokosatý,  Nový, Kvítek a Vomlinka. Ze všech těchto rybníků se nezachoval ani jediný.

Roku 1776 měly Pravy 22 čísel popisných a 168 obyvatel, roku:
1900    35 čísel a 231 obyvatel
1921    39 čísel a 230 obyvatel
1934    42 čísel a 230 obyvatel.

Elektřina byla v obci zavedena v roce 1921 byla vedena zemním kabelem  z Hradce Králové až do Sopřeče. Vodovod  začala obec  budovat  spolu s Michnovkou v době, kdy je neměla leckterá města. Stavba začala v září 1923 a 1. května 1924 byl dokončen.

V roce 1927 byla v obci vybudovaná dešťová kanalizace, která sloužila až do roku 2005, kdy byla při rekonstrukce silnice vyměněna. Telefon byl do obce zaveden v roce 1931.

Dne 6. srpna 1946 v 17.30 hod. postihla obec živelná pohroma - větrná smršť, která trvala maximálně 2 minuty. Za tuto krátkou dobu smršť poškodila většinu budov, nová stodola v č. p. 10 byla zničena od základu. Stát tehdy poskytl postiženým vydatnou pomoc, vč. výpomoci armády, která stavebně zajišťovala obnovu vesnice.

V roce 1952 bylo v obci založeno Jednotné zemědělské družstvo, které se později sloučilo s JZD Kasalice. V nynější době pozemky obhospodařuje Zemědělské družstvo Chýšť.

Dnes, tj. v srpnu  2006, je v obci 40 domů a 86 obyvatel. Z toho je 15 domů užívaných k rekreaci (chalupáři).

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.pravy.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA