Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Němčice

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1436 v listině krále Zikmunda Lucemburského. Dá se ale předpokládat, že Němčice podle jména vznikly v průběhu 13. století, kdy probíhala kolonizace neobydlených oblastí Čech německými osadníky a od nich je odvozen i název obce, dříve psáno Niemfchitz.

V letech 1515 – 1561 bylo v Němčicích 11 domů. Osídlení v této velikosti bylo stejné až do počátku 19. století. Při parcelaci panských dvorů kolem roku 1780 obdrželi poddaní příděly do dědičného nájmu (tj. do vlastnictví). Od roku 1792 byla složena přísaha rychtářů němčických. V roce 1900 bylo v Němčicích 181 obyvatel. V třicátých letech minulého století vzrostl počet na 203 obyvatel. Nejméně obyvatel měly Němčice v roce 1994 – 107 obyvatel. Na úsvitě naší svobody roku 1945 zde bylo za národní odboj zastřeleno nacisty sedm mužů. V místě této události byl vybudován žulový pomník, kde se občané každoročně schází k uctění jejich památky. Od šedesátých let obec Němčice patří pod střediskovou obec Ráby a v obci pracuje pouze občanský výbor.

V té době byla svépomocí vybudována povrchová kanalizace, požární zbrojnice (nynější OÚ + restaurace), chodníky a fotbalové hřiště. V roce 1990 se obec osamostatnila, bylo zvoleno obecní zastupitelstvo a starosta. Od roku 1995 začíná značný rozvoj obce. Postupně byla vybudována plynofikace, veřejné osvětlení, rekonstruován obecní dům, opraveny místní komunikace, vybudováno nové víceúčelové hřiště a chodníky při druhé straně komunikace vedoucí obcí. Z prodaných padesáti stavebních parcel je v budoucnu očekáván nárůst obyvatel. Němčice mají dostatek možností k dalšímu velkému rozvoji obce.

Památky v obci
Při příjezdu do obce směrem od Kunětické hory se po pravé straně nachází pomník věnovaný obětem II. světové války. Na tomto místě bylo 7. května 1945 nacisty zastřeleno šest mužů z Němčic. Tato tragická událost se stala na samém konci II. světové války. O rok později byl na stejném místě postaven pomník, věnovaný těmto obětem. Každý rok v květnu se schází občané Němčic a příbuzní, aby zde uctili jejich památku.

Další pomníček - pískovcový lev, věnovaný občanům Němčic, kteří padli v I. světové válce, se nachází ve středu obce po levé straně. Každoročně 11. listopadu v Den válečných veteránů jsou na tomto místě zastupiteli obce položeny květiny a tím uctěna památka padlým.

Naproti pomníčku stojí křížek (kalvárie) postavený v r. 1904. Po obou stranách byl zdoben pískovcovými sochami. Jedna z nich byla odcizena. Druhá je nyní schována na Obecním úřadě v Němčicích.

Vedle křížku byla 16. prosince r. 2004 postavena nová zvonička, která je zatím bez zvonu. Na tomto místě stála původní zvonička postavená v r. 1904 - tedy před sto lety. Ve II. světové válce byl zvon odcizen nacisty pro válečné účely. Původní zvonička se asi před třiceti lety stářím zbortila.

Za mostem přes Labe po levé straně vedle silnice směrem ke Dřítči se nachází pomníček věnovaný panu Miloslavu Hájkovi, který byl na tomto místě 7. 5. 1945 zastřelen nacisty. Každoročně v květnu je položením květin uctěna jeho památka.

V současnosti obec pracuje na těchto akcích:
•    Budování infrastruktury "V chaloupkách" - komunikace, kanalizace, voda, plyn, elektrifikace
•    Příprava výstavby "V rybníku" - územní řízení
•    Příprava tlakové kanalizace - VAK
•    Budování chodníku při komunikaci III. 2985 směrem "K chaloupkám"
•    Úprava bývalé skladky - zalesnění
•    Úprava prostoru kolem rybníčka, pomníčků
•    Provádí se pravidelný úklid veřejného prostranství
•    Sečení travnatých ploch. Čištění chodníků. Úklid autobusových zastávek.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obecnemcice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA