Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Staré Hradiště

Obec Staré Hradiště leží 2 km severně od Pardubic. Obcí prochází silnice Pardubice - Hradec Králové. Obec se dělí na tři části - Staré Hradiště, Brozany a Hradiště na Písku.

Historie
Staré Hradiště, obec patřila ve druhé polovině 12. století s řekou, lukami, lesem a rybářem opatovickému klášteru. Po zničení opatovického kláštera husitským vojskem zabral původně klášterní majetek Diviš Bořek z Miletínka. Tato samovolná držba nabyla platnosti zápisem ze dne 21. září 1436, jímž se císař Zikmund odměnil Diviši Bořkovi za prokázané služby. Po té co Diviš Bořek zakoupil i tvrz pardubickou s městem a přilehlými vesnicemi a vytvořil tak základ pozdějšího pardubského panství, sdílelo Hradiště osudy panství. Mezi jeho další významnější držitele patřila knížata Minsterberská a několik generací rodu Perntštejnů.

V roce 1560, když muselo být panství pardubické spolu s panstvím kunětickohorským prodáno posledním držitelem Pardubic z rodu Pernštejnů, Jaroslavem z Pernštejna císaři Ferninandovi I. pro jeho syna Maxmiliána II., se také obec Hradiště stala majetkem české královské komory. Z bývalého panského dvora se dodnes zachoval vysoký zděný špýchar. U kříže postaveného ve starém Hradišti u cesty do Brozan bylo pochováno mnoho vojínů z francouzských válek. Hradiště bylo několikrát postiženo válečnými událostmi. V době třicetileté války bylo z deseti stavení zničeno pouze jedno. Další útrapy přinesl rok 1758 a 1866. V roce 1758 zde tábořily císařské pluky L. Wolfebruttela a Konigsecka s generálem Rutovem. V roce 1866 prošlo obcí pruské vojsko při svém pochodu od Hradce Králové na Pardubice.

Pod správu obce patřila také Cihelna, obec ležící na křižovatce silnic Pardubice - Hradec Králové a Pardubice - Bohdaneč, která vznikla na místě bývalé panské cihelny. Dále Fáblovka, samota ležící jižně od Starého Hradiště, původně zájezdní hostinec, změněný 1902 v hospodářské stavení a později v továrnu br. Nováků na zpracování a konservování ovoce a zeleniny. A konečně Psinek, kde se každoročně přechovávali psi pro parfosní hony.

Brozany byly strategicky důležité díky brodu přes Labe, který přes obec vedl a spojoval cestu od Kunětické hory k Pardubicím. Brozany samotné patřily k Opatovickému klášteru. Po jeho zničení měly stejný osud jako sousední obec Staré Hradiště. Roku 1588 Brozany regionálně patřily pod rychtu Hradišťskou.

Severně nad Hradištěm vznikalo na pozemcích zrušeného dvora hradišťského amfyteticky v posledních desetiletích 18. století Hradiště na Písku. Úředně bylo také zváno pouze Písek. Jeho název byl odvozen od písčitých půd. Podle nejstarších zpráv zásobovala místní studánka dobrou vodou vojsko, a proto byla vyznačena na vojenských mapách. "Červená studánka" se jí říkalo proto, že byla svědkem velkého krveprolití za francouzských válek. Hradiště na Písku katastrálně patřilo pod obec Brozany.

Současnost
Počet č. p. ve Starém Hradišti 197, v Brozanech 130 a v Hradišti na Písku 49. Počet obyvatel 1 157.
Obec je plně plynofikována, v každé části je zaveden vodovod, kanalizace je zavedena částečně, rozšíření se provádí pro část obce Hradiště na Písku. Dobré dopravní spojení i dostatečná občanská vybavenost zvyšuje zájem o výstavbu rodinných domů.

Obec je zakládajícím členem „Sdružení obcí pod Kunětickou horou“.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.stare-hradiste-obec.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA