Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Opatovice nad Labem

Historie
Opatovice nad Labem tvoří dnes s obcí Pohřebačka jeden správní celek s více než dvěma tisíci obyvatel. Archeologické průzkumy, které zde byly v minulých desetiletích prováděny, potvrdily, že mírné podnebí a úrodné okolí řeky Labe jižně od Hradce Králové,  využívali naši dávní předkové mnoho desítek století před námi.

První písemná zmínka o obci Opatovice se váže k roku 1073 a to v zakládací listině benediktinského kláštera, který kdysi stával v severovýchodní části katastru obce Opatovice. Sama zakládací listina je falzem z poloviny 12. století a nyní je uložena v Hornorakouském zemském archivu v Linci. Termín falzum však automaticky neznamená, že věci poznamenané v listině jsou falešné. Dle odborné literatury falzum může být pozdější zapsání nějaké ústní dohody pro její větší pevnost a průkaznost. Rok 1073 je dodnes velmi sporný, byl tento rok založen samotný klášter zasvěcený sv. Vavřinci nebo pouze poustevna zvaná po Mikulci. Většina odborníků se dnes však kloní k tomu, že samotný klášter byl založen až v roce 1086 a to králem Vratislavem II.

Nejvíce známý mezi prvními opaty kláštera byl nepochybně Mysloch, který navštívil Cluny a po svém návratu nechal původní dřevěný klášter přestavět na kamenný. Ten byl roku 1163 vysvěcen pražským biskupem Danielem v přítomnosti krále Vladislava II.  Z 12. století se nám zachovala velmi vzácná písemná památka, Hradišťsko-Opatovické letopisy. Sám název napovídá, že místo původního vzniku byl benediktinský klášter Hradisko u Olomouce. Mniši z tohoto kláštera byli vyhnáni řádem premonstrátů a tak se uchýlili do Opatovic, kde dokončili tyto letopisy. Nejznámějším opatem byl Neplach, který byl v čele kláštera v polovině 14. století a patřil mezi nejbližší rádce Karla IV. Z této doby pochází i známá pověst o pokladu, který zde mniši nastřádali.

V listopadu 1415 byl klášter přepaden Janem Městeckým z Opočna a Otou z Bergova, kteří si přišli pro dlužné peníze, protože král Václav IV své dluhy vůči rodu Pánů z Opočna umořil výnosy z kláštera. Toto přepadení nepřežil tehdejší Opat Petr Lazur. V roce 1420 český a uherský král Zikmund daroval klášter i s jeho majetky, mezi kterými je poprvé připomenuta Pohřebačka, za věrné služby Diviši Bořkovi z Miletínka. Ten v čele jednoho z husitských vojsk v roce 1421 klášter vyloupil a vypálil. Mniši stačili utéct do Polska, kde několik desítek let žili, ale klášter v Opatovicích již nebyl nikdy obnoven a dodnes se z něj prakticky nic nezachovalo.

Dominantou obce je kostel sv. Vavřince se základy patrně z 2. pol. 13. stol., přestavěný pravděpodobně po r. 1421. Kostel je jednolodní s pravoúhlým presbytářem a věží zakončenou gotickým kamenným jehlanem s cimbuřím. Dalšími významnými památkami jsou sochy sv. Jana Nepomuckého před mlýnem, sv. P. Marie, sochy sv. Josefa a sv. Václava.

V blízkosti obce odbočuje z Labe a obcí protéká uměle vybudovaný Opatovický kanál, který byl vystaven k napájení rybníků a dnes zavlažovací soustavy. Kanál je dlouhý 32,7 km a do Labe se vlévá až za Přeloučí. Doba vzniku kanálu není zcela prokázána, ale je pravděpodobné, že již benediktinští mniši využívali řeku Labe k vytváření rybníků a pěstování ryb, protože ryby byly hlavní stravou mnich v době půstu. První záznamy o kanálu se vážou k osobě Viléma z Pernštejna, který pardubické panství zakoupil na konci 15. století. Dvorním stavitelem vodních děl Pernštejnů byl Kunát mladší z Dobřenic, který buď kanál navrhl nebo spíše nechal zdokonalit do stavu, který známe dnes.

Dále jsou písemné záznamy skoupější a víme toho málo. Ve farní kronice z roku 1836 je k dějinám kostela poznamenáno, že v 80. etech 16. století v obci duchovní služby zajišťoval nekatolický farář Mathias Lupuli a farnost po bitvě na Bílé hoře přešla do katolické správy. Je zřejmé, že během Třicetileté války tudy prošlo švédské vojsko vedené generálem Torstenssonem, protože Hradec Králové byl dobyt, ale město Pardubice se ubránilo.

Ve dvacátých letech našeho století byla v obci na pozemcích bývalého cukrovaru zřízena zemská vychovatelna pro mladistvé, která zde působila až do začátku padesátých let, kdy objekt převzala armáda. Vojenská posádka zde byla až do konce osmdesátých let.

Obyvatelé obce Opatovice se také velmi aktivně podíleli na odboji během druhé světové války. Za pomoc zahraničním agentům byli popraveni v Plötzensee u Berlína Jan Volek a Josef Žák. Jan Jozíf a František Nyklíček byli popraveni v Pardubicích na Zámečku za to, že vydali potřebné dokumenty pro výsadkovou skupinu Silver A.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.opatovice-nad-labem.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA