Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kojice

Historie
Obec Kojice leží v nejsevernějším výběžku Železných hor vybíhajícím do "Zlatého pruhu země České" - polabské roviny. Výhodné přírodní podmínky vedly k osídlení již ve 2. století př. n. l. lidem kultury laténské. Osídlení v dávných dobách potvrdily i vykopávky na p. č. 952 a domku č. 97 a 104. S jistotou lze tvrdit, že zde bylo strážní hradiště.

Koncem 12. století, byla v Kojicích postavena tvrz a u ní kostel. Kolem vesnice procházela tzv. "Solná stezka", která byla také nazývána "Trstenická" a která sloužila obchodu.

Podle pověstí byl stavitelem tvrze, pravděpodobně pro ochranu obchodníků, Kojata. Toto jméno a název vesnice je odvozeno od slova "KOJ", což znamená, že se jedná o lid po-koj-ný.

Kostel sv. Petra a Pavla je jednolodní románská stavba postavená z  neomítnutého, pískovce, je státní památkou a v dobrém stavu.

Obec Kojice a její lid byl v průběhu století pod různými správci - panovníky - starosty a měla téměř vždy charakter zemědělský.

V průběhu tohoto století došlo tak jako v ostatních místech republiky k významným změnám. Zemědělství již není hlavní obživou, tj. asi jen pro 5 % (ve firmě Agros a Helot); někteří občané mají malé živnosti (pekárna - firma PEKO, autokarosářství, malířství skla, výroba polštářků, ze stavebních věcí pak provádění protlaků a stavební izolace, doprava osob autobusem); ale většina však dojíždí za prací do sousedních obcí: Chvaletic, Týnce nad Labem., Přelouče, Kolína či Pardubic. Většina domů byla přestavěna tak, aby sloužila k  bydlení a ne k zemědělské činnosti.

Současnost
Obec má v současné době 444 obyvatel a 171 čísel popisných. Je napojená na železniční a autobusovou dopravu. Většina prostranství je pěkně upravená, v obci je zaveden vodovod a je plynofikována. Z obchodní sítě je v obci obchod s potravinami, obchod s různým převážně drogistickým zbožím a pohostinské občerstvení.

Po stránce kulturní a zájmové činnosti má bohatou minulost i současnost. V minulém desetiletí se např. zúčastnilo soutěže vesnických souborů ve Vysokém nad Jizerou s hrou Naši furianti. Ze spolkové činnosti má tradici i dobrou současnou činnost: TJ SOKOL - oddíl kopané, Sbor dobrovolných hasičů, Myslivecké sdružení a je zde dobře rozvinutá práce s mládeží v oddílu Turisti.

Turistické zajímavosti
Výlet do obce, která leží na výběžku Železných hor a na rozhraní tří okresů (pardubického, kolínského a kutnohorského) stojí za uskutečnění nejen pro historický kostel, upravené veřejné prostranství včetně parku, ale i pro krásný pohled na Labe z její severozápadní části a proto, že z jižní strany nad obcí je výhled severním směrem kdy za pěkného počasí jsou vidět i Krkonoše. V obci si můžete zakoupit i pohled s místními dominantami. Mimo místních zajímavostí lze návštěvu obce spojit i s výletem po polních cestách do sousedních obcí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.kojice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA