Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Starý Mateřov

Historie
Zjistit přesné založení Starého Mateřova se už asi nikomu nepodaří. Jisté je to, že první písemnou zmínkou o obci nalezneme v darovací smlouvě z roku 1227. Tehdy byla darována klášteru Opatovnickému majetníkem Kojatou. Je tedy možné, že obec vznikla už ve století desátém nebo jedenáctém.

A jak přišla obec ke svému jménu? I zde se můžeme pouze dohadovat. Prvotním osadám byla většinou dávána jména po jejich zakladatelích. Podle Dr. M. Nohejlové to v našem případě mohlo být jméno "Materij".

Na počátku 15. století byl Mateřov rodným sídlem vladyků z Máteřova. Ti měli ve svém znaku modrý štít se stříbrným ohařem na zelených kopcích. Z pánů z Máteřova uvádí se nejvíce Jiřík Máteřovský z Máteřova, po jehož smrti (r. 1404) statek připadl králi. Od něho jej obdržel Vilém Kepka z Ostrožna.

Vdova po Jiříkovi, Anna, si hájila právo na Máteřov, ale bylo jí vydáno pouze jen věno. To však nebyla jediná rozepře, která se Máteřova týkala. Když Vilém Kepka r. 1407 zemřel, dědiny Máteřovské připadly Janu Sokolovi z Lacemboka a Vilémovi z Duban. Kromě nich však hájil své dědictví i Vilém z Turovic.

1790 - 1806 se začala utvářet západní část obce zvaná Spálov a to tak, že kolem okrouhlé návsi byly vystavěny dřevěné chalupy.

V r. 1866 zemřelo na choleru v krátkém čase v Máteřově 16 osob, včetně Theobalda Bulíčka, faráře Třebosického.

Kultura

Dramatický kroužek - historie
1918 - první zmínky o místním ochotnickém divadle (v této době měla obec 470 obyvatel) spolková činnost v rámci ÚMDOČ nejvíce se hrály komedie, veselohry, dramata, hry zaměřené na dobu nár. obrození, hry se zpěvy, operety, pohádky - dětský soubor, spolek měl asi 40 členů včetně hudebníků, představení se konala buď v hostinci nebo v přírodě (např. v parku pana K.Štěpánka se hrála Lucerna)literatura spolku - Ottův divadelní slovník, měsíčník ÚMDOČ.

1938-1945 - v době okupace se nejvíce hrály operety, činnost spolku byla v této době rozsáhlá, později došlo k omezení - musely se podávat žádosti o povolení určité hry1945 - činnost spolku ožívá, hrají se většinou hry z venkovského prostředí (Jirásek, Stroupežnický), velká návštěvnost zejména na představeních hraných v přírodě (Štěpánkova zahrada - hra Lešetínský kovář, na obecní návsi u Močidla - hra Naši furianti).

1948 - vzniká dramatický kroužek ČSM, který po dvou letech zaniká

1951 - Osvětová beseda, je zvloen správce Osvětové besedy a ten se později stává režisérem, na scénu přicházejí hry světových klasiků - Moliére, Gogol... spolupráce s OPS Pardubice

1954 - založen Dětský recitační soubor, byl zrestaurován malý sál pro hraní dětského a loutkového divadla (110 sedadel - v bývalém hostinci U Jedličků), v tomto roce byl také založen Loutkářský kroužek pod vedením dospělých.

1954-1960 - děti sehrály několik pohádek na nové scéně (Moudrý zlatník, Stříbrná studánka Barabuš, Zlaté srdíčko)
- Literární pásma říkadel a písní k oslavám
- kroužek loutkářů hrál pohádky asi 4x do roka, někdy i více, účastnil se na různých přehlídkách (v r. 1960 se soubor umístil na 1. místě se hrou Voják ve městě lhářů).

1961 - soubor nastudoval hru F.G.Lorcy Čarokrásná ševcová, tato hra měla několik úspěšných repríz a byla navržena OPS Pardubice do okresní soutěže ve Starých Ždá nicích - u obecenstva i porotců měla velký úspěch, získala 3 diplomy (herecký výkon, režijní činnost, scénickou výpravu),do dalšího kola však nepostoupila, protože nebyla ideově vhodná k 41. výročí založení KSČ, v tomto roce spolek končí na stránkách našich sousedů svou činnost, během dalších dvou let uzavírá svou činnost i Loutkářský kroužek, pod hlavičkou Osvětové besedy jsou v sále promítány filmy a konají se různé besídkyod roku 98 - jednou za rok se sejde 12 až 15 nadšenců a připraví pohádku pro děti (15 - 20 min dlouhou), např. Sněhurka a sedm trpaslíků, Mrazík, atd.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.starymaterov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA