Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Černá u Bohdanče

V Polabské nížině, severozápadním směrem od Pardubic leží obec Černá u Bohdanče. Svůj název získala víska patrně podle rázu okolní krajiny, kdy v době počátků osídlování rostly v okolí husté, převážně bukové lesy.

Nejstarší zmínky o Černé jsou ze 14. stol. V té době byla ves majetkem Albrechta z Cimburka, který ji v r. 1377 prodal Opatovickému klášteru. Po zpustošení kláštera připadla obec do majetku Diviše Bořka z Miletínka, později knížat Minsterberských. V r. 1488 získal Černou do zástavy pan Václav Žehušický z Nestajova a Žehušic, který své dědictví a právo k dědinám Opatovického kláštera, prodal Vilémovi z Pernštejna za 3 000 zlatých uherských.

Roku 1560 prodali Pernštejnové obec spolu s ostatním panstvím Maxmiliánovi. Po letech připadla Černá bohdanečskému úřadu, dle panského urbáře měla k roku 1588 evidováno 10 obytných čísel. Poprvé byla obec registrována jako samostatně hospodařící v r. 1794. Rokem 1960 byla přičleněna k nedaleké obci Rybitví a po 30 letech se stala opět oficiálně samostatnou. V Černé jsou vysázeny lípy na počest významných osobností, protéká jí Rajská struha, vlévající se do Labe. Dominantou u struhy je mlýn pana Cepla ze 17. stol. Současným majitelem je rodina Zářeckých.

V roce 1950 bylo založeno JZD, kterému předsedal pan Křičenský. Od roku 1990 se stal ing. Štěpanovský dobře prosperujícím podnikatelem v tomto oboru. Máme tu chovatele dostihových koní pana Dobruského, autoopravnu pana Jedličky, autobusovou dopravu pana Dařílka a nespočet dalších neméně úspěšných podnikatelů.

Náves obce zdobí zvonička a památník, který nese jména padlých vojínů v 1. světové válce, datovaný k r. 1930. V této části vísky je situována budova OÚ, pohostinství a obchod se smíšeným zbožím.

Plynofikace v naší obci proběhla v roce 1986 a o čtyři roky dříve, tedy v roce 1982 byl uveden do provozu vodovodní řad.

Dnes stojí na území obce Černá u Bohdanče 85 domů a 35 zahrádkářských chatek.

Obec je díky dvěma písníkům vyhledávaným místem pro odpočinek, rybaření a sportovní vyžití.

Díky nadšení místních lidí, převážně z řad SDH, naše obec kulturně žije. Obecní úřad podporuje sportovní aktivity mládeže, pořádá turistické a lyžařské výlety. Mezi již tradiční akce patří také pálení čarodějnic a podzimní drakiáda.

Před více než 15 lety byl vybudován tenisový kurt a dětský koutek. I po tolika letech je hojně využíván. Máme tu členy Svazu myslivců a členy Českého rybářského svazu, kteří úspěšně pořádají každoročně rybářské závody.

V roce 2000 se rozprodaly pozemky pro výstavbu nových domů a v současné době se pokračuje s rozšířením výstavby v lokalitě „Na Obci“. Touto výstavbou by se měl v budoucnu v naší obci zdvojnásobit počet obyvatel. Od roku 2001 má naše obec zajištěnou dopravní obslužnost díky MHD z nedalekých Pardubic.

Pamětihodnosti
Mlýn ze 17. stol., dřevěná zvonička, kamenný křížek a památník padlým v centru obce.

Příroda
V polabské nížině, která je součástí tzv. Zlatého pruhu země české, na pravém břehu řeky Labe, severozápadně od Pardubic a jižně od Lázní Bohdanče leží obec Černá u Bohdanče. Název "Černá" získala pravděpodobně díky hustým, převážně bukovým lesů, které rostou v jejím okolí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.cerna-u-bohdance.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA