Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Horní Ředice

Historie
Dle předhistorických nálezů kamenných a bronzových jsou Ředice pokládány za nejstarší osady v našem kraji, podobně jako Chvojenec, Kunětice, Pardubice, Rosice, Ostřešany, Zminný a další.
Uspořádání osad je dosti pestré a zajímavé - od formy podkovovité přes kruhovou (jako Vysoké Chvojno), dále přes formu ulic nebo jen řádků.

Mimo obyvatelů české národnosti usazovali se v našem kraji též přistěhovalci němečtí. Příchod jejich se udál ve dvou značně od sebe vzdálených dobách. Jednak ve století XIII. a XIV., když králové čeští dali mýtiti lesy "Království" řečeny, sahající od Albrechtic přes Ředice až po řeku Loučnou a jednak za císaře Josefa II., kdy byly rušeny na komorním panství Pardubickém, někdejší Pernštýnské rybníky a některé dvory. Vymýcený les dal vznik osadám Holice, Ředice, Horní Roveň, Litětiny, Ostřetín a Komárov.

Název obce Ředice převzat asi původně od rozbředlé půdy v okolí bahnitého potoka Řediny - později Ředičky. Podobně jako název jména Holice - to jest místo vyholené. Nebylo dříve obcí Horní a Dolní Ředice. Byly to původně Ředice. Na gruntě Vinařovském blíže bývalého mýta a na poli Františka Došela (dnešní Dolní Ředice) byly nalezeny popelnice a jméno její Harmanivilla (Harrmansdorf) v diplomatáři muzejním ukazuje, že Ředice byly asi jako Holice založeny od králů českých ve XIII. století na půdě vymýceného lesa.

Roku 1336 patřila ves Ředice ke tvrzi Chvojenské a byla s touto rozdílným pánům zapsána. Část vsi, dvory selské, náležely ke tvrzi Holické. Roku 1507 byla prodána od Tluksy Bradleckého z Mečkova panu Vilému z Pernštýna. Téhož roku prodal také pan Čeněk Dašický z Barchova se zbožím Dašickým panu Vilémovi poplatníka Hendrycha, kterého měl v Ředicích a jenž mu odváděl ročního platu 4 groše 10 denárů.

Dle urbáře panství Pardubického z r. 1588 měla rychta Ředická lidí osedlých 73, kteří odváděli 4 slepice, 11 vajec a poznamenáno, že přísedí lesům Království.

Ředice dělí se v Horní a Dolní již za císaře Josefa II., kdy na kontraktu na robotní aboláci podepsán jest za Horní Ředice rychtář Matěj Zahrádka a za Dolní Ředice Jakob Kabrhel.

Dle sčítání obyvatel z roku 1910 měly Horní Ředice 146 domů a 954 obyvatel, Dolní Ředice 151 domů a 986 obyvatel.

Příroda
Přírodní rezervace žernov se nalézá jižně od obce Chvojenec a severně od obcí Dolní a Horní Ředice. Lesní porosty se svažují na jihu k rybníku Mordýř a na severu k rybníku šmatlán. Oba rybníky s přilehlými rákosinami a vlhkými loukami jsou součástí přírodní rezervace.

Severním okrajem chráněného území protéká Drahošský potok, který je přítokem Brodeckého potoka. Ten ústí do Labe. Jižní část odvodňuje bezejmenný přítok Ředického potoka. Na území se vyskytují zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů. Přírodní rezervace žernov byla vyhlášena 26. května 1995.

Společenský život
Společenský život v obci má bohatou tradici (ochotnické divadlo, Sokol, hasiči...) Jednotlivé organizace pořádají plesy (hasičský, fotbalový, sokolský, myslivecký), před 5 lety TJ Sokol úspěšně obnovila konání masopustního průvodu. Kulturní komise obecní rady připravuje dětský den, karneval, pořady pro důchodce, kulturní program ke Dni matek...

Obec si připomněla bitvu rakouských a pruských vojsk z období sedmileté války, kdy rakouské armádě velel legendární generál Laudon. Občané tak shlédli nejen vojáky v historických uniformách, pruskou i rakouskou kapelu, ale i z obecních prostředků obnovený památník pro tuto bitvu.

Devátý týden po velikonočních svátcích se v Horních Ředicích "drží" pout' a první neděli po svátku sv. Václava posvícení.

V místním kostele sv. Václava se již po několik let mohou místní, ale i další návštěvníci zaposlouchat do koncertů vánoční hudby, velmi dobrá je spolupráce se studenty a profesory pardubické konzervatoře. Stále oblíbenější a navštěvovanější je tradiční pálení čarodejnic s doprovodným programem.

Sportovní vyžití
V Horních Ředicích najdete fotbalové hřiště, dva tenisové kurty a nově vybudované víceúčelové hřiště (tady najde uplatnění třeba nohejbal, volejbal, ale milovníci tenisu můžou zavítat i sem). V prostoru u obecního úřadu se kromě dětských prolézaček a zastřešeného pískoviště nachází i minigolfové hřiště a pingpongový stůl. Dále se právě tady můžete rozcvičit na tenisový turnaj u betonové tréninkové stěny. Pro ty, kteří si rádi prohlížejí svět ze sedla bicyklů, vede přes Horní Ředice upravená a dobře značená cyklostezka.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.horniredice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA