Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Slepotice

Obec leží poblíž řeky Loučné na jihovýchodě okresu Pardubice. První písemná zpráva je z r. 1318 a připomíná rod vladyků ze Slepotic.

Dominantou obce je kostel "Povýšení svatého kříže", který stojí na vyvýšeném místě ve středu obce. V soupise far je uváděn již r. 1350. Na vnější severní straně kostela jsou pískovcové náhrobky rytířů ze Slepotic. Celková oprava kostela byla prováděna v letech 1997 - 2000.

Správní území naší obce tvoří ještě přilehlé osady Lipec, Nové Holešovice, Bělešovice, Jiřičko. V současnosti zde žije 425 obyvatel v 175 domech. Část domů v osadách je využívána jako chalupy k rekreaci.

V minulosti byla v obci postavena škola dvoutřídní, která je dnes využívána jako mateřská škola pro 22 dětí.

V letech 1971–73 bylo na konci obce proti místnímu rybníku vybudováno koupaliště, které využívá v sezoně mnoho občanů a dětí i ze sousedních obcí.

V letech 1973–75 byl vybudován kulturní dům s velkým sálem a restaurací a v tomto objektu se nachází OÚ a knihovna. V r. 1993–95 byla obec plynofikována a rozšířena telekomunikační síť. Služby v obci poskytují soukromí podnikatelé – malíři pokojů, zámečníci, tesař, truhlář, opravář elektro, zedníci, výrobce zámkové dlažby, prodejna smíšeného zboží. Na úrodné půdě hospodaří MORAS, a. s. a soukromí zemědělci. V obci pracuje hasičský sbor, Sokol, Český svaz žen, Český červený kříž, Klub důchodců. V nejbližší době bude obec investovat do plynofikace osady Bělešovice a opravy střechy na mateřské škole.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.volny.cz/obec.slepotice/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA