Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Srnojedy

Historie
Obec Srnojedy se v dochovaných písemných historických pramenech poprvé připomíná v době prvního majitele zemana Jana ze Srnojed, zvaného Tluch v roce 1410, kdy se soudil o dědictví u dvorského soudu v Praze. Celý spor měl rozhodnout král Václav IV.

Počátky lze ale nepochybně hledat již v období konce 12. stolení a začátku 13. století. Místní jméno "Srnojedy" vzniklo podle jazykovědců asi takto, že v okolních lesích první usedlíci vznikající obce lovili hojně srny: "srny jedli - tam co srny jedí".

Víc jak půl století historické prameny o obci mlčí, další zmínka se objevuje teprve roku 1462 a to v souvislosti s prodejem Krchlebské tvrzi spolu s majetkem, do něhož patřila i obec Srnojedy, bratřím Janu a Jiřímu z Ohnišťan tehdejším majitelem Janem Žákem. Potomek Jan mladší z Ohnišťan rozrostlý statek prodal v r. 1502 městu Chrudim. V té době stával u Srnojed mlýn, kousek od mlýna byl dědičný přívoz Košlan a chalupu zde měl i řemeslný rybář. Po prodeji se stali srnojedští na dalších 45 let poddanými vrchnosti města Chrudimi. Když v r. 1547 vypukly protihabsburské stavovské nepokoje, kterých se účastnily i delegace královských měst, byl jim po potlačení těchto nepokojů Ferdinandem I. zkonfiskován majetek. Tak se stalo i chrudimským.

Konfiskovanou tvrz Krchleby spolu se Srnojedy koupil od krále Jan z Pernštejna a připojil nový majetek k pardubickému panství. Obec se stala s ostatním majetkem součástí rozlehlého velkostatku, který s centrem Pardubic budoval od roku 1491 Vilém z Pernštejna. S pardubickým panstvím potom vesnice sdílela své osudy již natrvalo. Na panství vznikly rozsáhlé soustavy rybníků, tehdy jedny z nejvýznamnějších v Čechách. Srnojedy byly začleněny do rychty Jezbořické. V polovině 16. století bylo v Srnojedech 7 selských gruntů a jedna výsadní hospoda. V roce 1560 byl nucen Jaroslav z Pernštejna prodat zadlužené pardubické panství králi Ferdinandovi I. To se tak napříště stalo královským komorním panstvím. Pardubický zámek zůstal již jen sídlem vrchnostenského úřadu a občasných návštěv panovníka. Do třicetileté války se velikost a rozsah Srnojed příliš nezměnil. Srnojedy na panství patřily k malým vesnicím.

V průběhu třicetileté války většina statků zpustla, ale nedlouho po této válce sem přišli noví obyvatelé a vrátili se i někteří starousedlíci. V průběhu dalších století rostl počet obyvatel pomaleji, než v okolních obcích.

Největší změny ve vývoji obce nastaly ve 20. století. Rozrostl se počet obyvatel obce, ve třicátých letech byla zavedena elektřina. Největší zemědělská usedlost Srnojedský dvůr, který stojí jakoby osamocen v polích na příjezdu směrem od Pardubic, v průběhu let změnil několik majitelů, posledním majitelem byl pan Václav Bukač, jehož potomci dnes žijí v Americe. Dnes je z této usedlosti průmyslový areál. V roce 1933 vzniká v obci Hasičský sbor a začíná se stavět hasičská zbrojnice, hasiči si pořizují i hasičskou stříkačku. Do obce je zaveden telefon. Staví se zdymadlo na Labi s odpadním kanálem F. Ve 40. letech se začíná budovat vodní elektrárna.

V padesátých letech si občané začínají stavět nové rodinné domky na pozemcích, které patřily k Srnojedskému dvoru. Vzniká tak nová zástavba (dnes ulice: U Tunic, V Zahrádkách, V Polích, Popkovická, Na Mokřinách, Svítkovská, K Čekárně, U Struhy). V této době také staví Jednota v centru obce nový obchod se smíšeným zbožím. Začátkem 70. let si občané svépomocně staví pohostinství v obci (vedle obchodu) a následně po prodeji Jednotě, dostavují velký kulturní dům.

Současnost
Koncem 80. let a začátkem 90. let začíná obec psát novodobou historii své samostatnosti. Od roku 1994 je obec samostatná se svým vlastním zastupitelstvem. Od roku 1995 se budují nové inženýrské sítě, ukládá se el. kabel, telefon. kabel, televizní kabel do země. Buduje se plynofikace v celé obci, dobudovává se rozvod ve staré zástavbě a legalizuje se uložená splašková kanalizace z 80. let. Začínají se opravovat stávající komunikace. Obci se nevyhnula ani povodeň v roce 1997, která zatopila několik pozemků v okolí Zdymadla a ve staré části obce. V roce 1998 byl obci schválen heraldický znak, který vychází z názvu obce. Rovněž byly v obci pro přehlednost zavedeny názvy jednotlivých ulic.

V současnosti má obec 590 obyvatel (počet obyvatel ke konci r. 2004). K nárůstu obyvatel významně přispěla výstavba 92 rodinných domků s nájemním bydlením, kterou obec zahájila v r. 1999. Celá výstavba byla dokončena v průběhu r. 2002 a obci se na ní podařilo získat státní dotaci ve výši 34 mil. Kč. Celkový objem výstavby se vyšplhal na 155 mil. Kč. Z této částky představuje 26 mil. Kč hypotéka obce, kterou poskytla budoucím vlastníkům. Mimo této ucelené výstavby přibylo v obci ještě asi 20 rodinných domů, které si zde stavěli občané individuálně svépomocí.

Obec vlastní smíšený obchod s potravinami, který současně i provozuje a dále kulturní dům a pohostinství. Pohostinství má v pronájmu pan Josef Černý a můžete si zde vybrat ze tří teplých jídel, kulturní dům je pronajímán k zábavám, plesům, schůzím, svatbám atd. Vedle kulturního domu bylo za přispění sponzorů vybudováno v r. 2004 dětské hřiště. Obec mimo to vlastní sportovní hřiště s antukou k míčovým hrám. Další velké hřiště je nedaleko na sousedním katastru.

Hranici katastru tvoří z jedné strany řeka Labe, po které od podzimu r. 2000 jezdí parník Arnošt z Pardubic se zastávkou i v Srnojedech. Tuto loď provozuje Pardubická plavební společnost a.s., kde je obec jedním z akcionářů. Obcí projíždí MHD a to linka č. 15.

V obci sídlí firmy:
Eneroland s. r. o., Rykobito s. r. o., Kipp s. r. o. (vodní elektrárna, která byla v uplynulých třech letech modernizována), Jez patřící povodí Labe a další drobné provozovny, které sídlí v Srnojedském dvoře. V obci i mimo ni je známý psí hotel, který vede paní Járová.

Okolí obce je možné využít ke krásným procházkám. Cyklistům se kromě toho nabízí příjemné cyklovýlety kolem řeky Labe a jejich vyšší bezpečnost zajišťuje od r. 2004 i nově vybudovaná cyklostezka ze Srnojed do Svítkova.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.srnojedy.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA