Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bělá

Obcí protéká říčka Oleška s přítokem Tempelačky a pokračuje do Jizery (v Semilech). Oba tyto potoky mají  v celé délce přes naší obec krásná zákoutí jak pro koupání, rybolov či myslivost (divoké kachny).

V obci je dostatek zeleně, která se každoročně udržuje. Krásné lesy vybízejí k rekreaci a houbaření. Obec vlastní budovu obecního úřadu, kde krom kanceláří je umístěna i obecní knihovna, kulturní sál pro přibližně 120 lidí, prodejna potravin a hasičská zbrojnice. Před úřadem je vybudována nová plakátovací plocha včetně úřední desky a skříňky organizací. Zde se vyvěšují všechny úřední listiny a vyhlášky.

Historie

První písemná zpráva o Bělé pochází z roku 1542. Historie obce je vedena v obecní kronice, včetně dokumentace. Informace doplňují zápisová kniha hasičů od roku 1893, zápisová kniha Sokola od roku 1919 a kroniky školy (předány do okresního archivu).

Turistické zajímavosti


Kostel Nejsvětější Trojice
Situovaný ve středu obce, byl postaven v novorománském slohu a vysvěcen 8. 6. 1873. Objekt přišel tehdy na více než 3 tisíce zlatých. Hlavní oltář byl převezen z kostela v Chlumu u Hradce Králové, varhany z kostelíku na statku Dr. J. Palackého. Rokokovému oltáříku dominovalo zobrazení Nejsvětější Trojice.

Socha sv. Jana Nepomuckého
Významnou pamětihodností je též socha svatého Jana Nepomuckého na podstavci s reliéfy svatého Jana Křtitele a Madony, která stávala původně na mostě u "Krausů". V důsledku rekonstrukce silnice však byla přemístěna ke kostelu. Socha, pocházející z roku 1765 byla poprvé restaurována roku 1849, podruhé pak v roce 1998 akademickým sochařem J. Kerelem z Hořic. Stejný sochař restauroval rovněž sochu ztvárňující křest Ježíše Krista, původem z první poloviny 19. století, umístěnou vedle bývalé školy naproti kostelu.

Kaplička pod hřbitovem
založeným v roce 1880, byla postavena pod starodávnými lipami u bývalé Císařské silnice, vedoucí z Jičína do Krkonoš. Oba dostupné prameny si odporují, co se týče doby jejího vzniku. Podle první verze se tak stalo ve třetí čtvrtině 19. století, kdy byla údajně zřízena A. Svobodovou, majitelkou tehdy největší hospodářské usedlosti v obci. Dle druhé verze pak původ této barokní čtyřboké výklenkové kaple s pilastry na nárožích spadá do druhé poloviny 18. století.

Naše obec je zapojena do Euroregionu Nisa, kde se zapojuje do různých akcí, které region pořádá. Máme zde vybudovány tři pěkné tříjazyčné informační tabule o obci, kostelu a hřbitovu a jednu velkou turistickou mapu regionu NISA.

Dále je obec zapojena do Mikroregionu Pojizeří se sídlem v Benešově u Semil. Také zde se aktivně zúčastňujeme veškerého dění. Hlavně na úseku cyklotras, které naším mikroregionem procházejí, především trasa z Košťálova  přes Libštát, naší obcí dále na Novou Ves a Klepandu. Je již vyznačena a hlavně využívána. V obci je možno se občerstvit v hostinci „U Dubu“.

Obcí prochází také turistická trasa – od dolení zastávky ČD směrem na kopec Jíva, dále na Staropacké hora až do Nové Paky. Z Jívy (568 m) je překrásný výhled na Krkonoše.

Pro zimní období byla letos ve spolupráci s Jilemnicí a Novou Pakou odzkoušena nová lyžařská trasa pro běžkaře z Kruhu přes Svojek, Bělou, Novou Ves, Syřenov až na Klepandu. Jilemnická rolba tuto trasu upravila a byla i využívána. Podmínkou je vždy dostatek sněhu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.belasm.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA