Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Karlovice

Obec Karlovice se nachází v semilském okrese asi 5 km východně od Turnova.

Správní území obce se člení na pět částí (osad) - Karlovice, Radvánovice, Roudný, Sedmihorky a Svatoňovice. Dominantou obce je kostel sv. Jiří ze XIV. století v místní části Přáslavice.

V současné době v obci trvale žije 630 obyvatel, jejich průměrný věk je 38 roků. Na správním území obce je 175 trvale obydlených domů a 97 objektů individuální rekreace.

Centrem turistického ruchu jsou Lázně Sedmihorky a autocampink Karlovice-Sedmihorky.

Dostupnost: autem nebo autobusem po silnici I/35 směrem z Turnova do Jičína nebo vlakem po trati č. 041 Turnov - Jičín, zastávka Karlovice-Sedmihorky.

Památky v Karlovicích


Kostel sv. Jiří
Byl založen ve 14. stol. ve vsi Přáslavice, kterou uvádí Sommer jako místní část Karlovic.

Dřevěná zvonice se šlapacími zvony byla zbourána roku 1850, když byla postavena kamenná věž kostela. R.1871 byla lomená chrámová klenba podložena rovným dřevěným stropem. Ve věži jsou staré zvony s letopočty 1707 a na nich reliéfy sv. Jiří a P. Marie a znaky pánů ze Smiřic a Valdštejnů.

V roce 1999 byl kostel opraven, zřízeno bylo slavnostní osvětlení stavby.

Socha Jana Nepomuckého
Polychromovaná pískovcová socha Jana Nepomuckého ve skalním výklenku při cestě z Karlovic ke starému přáslavickému kostelu pochází z roku 1763.

Přírodní zajímavosti v okolí Karlovic


Arboretum Bukovina
Původně zámecký park založený v letech 1860 - 62 tehdejším majitelem hruboskalského panství L. Aehrenthalem, za odborné spoluúčasti význačného lesníka Leopolda Angra. Základem 2,73 ha velkého arboreta je 54 druhů stromů převážně ze severní Ameriky.

Bažantník
Přírodní rezervace o rozloze 14,1 ha byla vyhlášená v roce 1998 z důvodu ochrany fragmentu lipové doubravy a na ni navazující olšiny a mokřadu na břehu stejnojmenného rybníka. K PR patří i vlhké louky s výskytem prstnatce májového. V doubravě jsou nejmohutnější exempláře dubu letního na území CHKO Český ráj. Přestárlé stromy vytváří prostředí pro vývoj některých živočichů, a to jako zdroj potravy nebo jako úkryt.

Hruboskalsko
Přírodní rezervace o rozloze 219,2 ha na k. ú. obcí Hrubá Skála, Kacanovy, Karlovice a Turnov zahrnuje jádrové území Hruboskalského skalního města. Výraznými skalními skupinami jsou např. Maják, Kapelník, Dračí skály. Toto území se zachovalými fragmenty reliktních borů je nejcennějším a nejlépe vyvinutým skalním městem charakteristickým pro prostředí Českého ráje. Je významné i po stránce botanické a zoologické.

Turistické zajímavosti oblasti


Adamovo lože
Skalní reliéf vytesaný do pískovce. Nechal jej zřídit František Adam - bratr posledního valdštejnského majitele hruboskalského panství. Adamovo lože mělo symbolizovat tři Adamy: Adama prvního člověka, Adama z Valdštejna - zakladatele rodové větve a posléze Františka Adama.

Hlavatice
Osamocená pískovcová skála 300 m n. m. na SZ okraji Hruboskalské plošiny. Rozhled na Turnovsko, Ještědský hřeben a Jizerské hory.

Hrubá Skála
Zámek na pískovcových skalách, stojí na místě původního hradu založeného roku 1353. Objekt je využíván jako hotel, přístupné je nádvoří a věž zámku - rozhled na krajinu Českého ráje.

Kopicův statek
Roubená usedlost z počátku 19. stol., v údolí pod statkem se nacházejí basreliéfy s výjevy z českých dějin, jejichž autorem byl majitel statku V. Kopic v polovině našeho století.

Lázně Sedmihorky
Bývalé vodoléčebné lázně z roku 1841, nyní středisko cestovního ruchu. Myslbekova busta spoluzakladatele lázní MUDr. Ant. Šlechty. Východisko turistických a cykloturistických stezek.

Mariánská vyhlídka
Nejproslulejší vyhlídka Českého ráje, nabízející známé pohlednicové panorama Hrubé Skály, Trosek a Kozákova.

Myší díra
Úzká rozsedlina ve skalách, kterou vede turistická cesta ze Zámecké rokle na parkoviště před zámkem Hrubá Skála.

Skalní město
Jedna z nejkrásnějších a nejzajímavějších oblastí Českého ráje. Málokde ve světě najdeme tak rozmanité, bizarní, romantické a půvabné útvary, vytvářené miliony let působením vody, slunce, mrazu a větrů.

Lidová fantazie dala skalním útvarům podle jejich podob různé názvy: Kočičí hlava, Sfinga, Čarodějnice, Lebka, Mnich apod. Ze zajímavých útvarů tohoto největšího skalního města Českého ráje je to především Zkamenělá kapela, která je tvořena skupinou vysokých osamělých skalních útvarů, které se podobají zkamenělým lidským postavám.

Symbolický hřbitov horolezců
Založen pod stěnou Nekonečné skály. Původní myšlenka sochaře a horolezce V. Karouška vešla naplnění po tragédii horolezecké výpravy v Peru r. 1970, kde ironií osudu zahynul i nositel myšlenky pietního památníku horolezců Karoušek.

Valdštejn
Zřícenina raně gotického hradu ze 13. stol., původně rodové sídlo Valdštejnů. Výjimečnou hodnotu má kamenný most s barokními sochami a kaple sv. Jana Nepomuckého.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://karlovice.craj.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA