Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Holenice

Historie
Ves Holenice patří k nejstarším obcím na Lomnicku. Jak vzniklo pojmenování obce nelze přesně zjistit. Podle jednoho výkladu byla ves Holenice pouhou pustinou, kde vůbec nerostlo “zhola nic” a od toho zdá se, že povstalo jméno Holenice. Podle druhého výkladu vzniklo jméno od toho, že obyvatelé obce nosili kvůli blátu vysoké boty, tak zvané “holenice”. Poněvadž ale tehdy obyvatelé i jiných obcí podobné boty nosili, nezdá se tento výklad úplně správný.

První zmínka o Holenicích je z roku 1412. Ves postupně patřila Haškovi z Vrchlabí, Janu Semínovi ze Semína a dalším. Roku 1628 koupil ves Albrecht z Valdštýna a připojil ji k panství Hruboskalskému. Po zavraždění Valdštýna bylo panství roku 1634 propůjčeno k užívání Maxmiliánovi, hraběti z Valdštýna a později ponecháno dědičně za věrné služby.

Současnost
Obec je položena v zajímavé přírodní scenérii. Jednotlivé domy i chalupy jsou rozhozeny po údolí. Mnoho domů na Holenicích bylo přestavěno, ale mnohé dosud vykazují prvky roubených staveb.

K nejstarší památce patří socha sv. kříže, tzv. “Křížek”, z roku 1829. Na jedné straně je vytesána figura sv. Václava a na straně druhé sv. Josefa. Na přední straně je nápis: “Kristus trpěl za nás, nám pozůstaviv příklad, abychom následovali šlépějí jeho”. U Křížku jsou dvě lípy.

K mladší památce patří pomník padlým v I. světové válce. Postaven byl v roce 1921.

Jako památné stromy byly v naší obci sázeny lípy. Dvě lípy u Křížku byly vysazené roku 1908.
Lípa svobody z roku 1919 je vysazena u silnice naproti Obecnímu úřadu. O kousek níž k potoku jsou ještě dvě lípy z roku 1908. Dvě lípy svobody z roku 1968 jsou na louce naproti Medkovým.

Naše obec je v klidném prostředí bez průmyslových podniků. Na okolních loukách se pase skot, ovce a kozy. Lesy jsou převážně jehličnaté.

Poznávací a turistické možnosti

Okolní terény jsou vhodné pro pěší, cyklistickou a lyžařskou turistiku. Obcí vede po okresní komunikaci cyklotrasa z Libuně na Staré Holenice, kde se můžete rozhodnout pro pokračování směrem na Rovensko p. Tr. nebo na druhou stranu na Lomnicko.

Na křižovatce na Starých Holenicích se můžete vydat již zmíněnými směry také pěšky po červené značce. Ta má návaznost na další značené turistické cesty v obou směrech.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.rovensko.cz/m-holenice.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA