Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kacanovy

Obec Kacanovy se nachází 4 km jižním směrem od Turnova v krásném prostředí Českého ráje. Až do roku 1924 se obec jmenovala Vrcha, byla složena ze tří osad: Vrcha, Kacanovy a Radeč.

První zmínka o osadě Vrcha je z roku 1514, o osadě Radeč z roku 1543. Tato osada zanikla v polovině minulého století při výstavbě obory. První zmínka o osadě Kacanovy je z roku 1615. Název obce pochází pravděpodobně z italských slov Casa Nuova - Nový dům, které sem přinesli italští brusiči skla a kozákovských polodrahokamů.

V minulosti pracovali zdejší lidé v zemědělství a částečně jako lesní dělníci. Dnes většina obyvatel dojíždí za prací do Turnova, v zemědělství pracuje jen zlomek obyvatel. Tak jako všude na venkově, i v Kacanovech se potýkáme s neustálým úbytkem obyvatel. Při prvním sčítání lidu v r. 1857 zde žilo 446 obyvatel, na přelomu století 375, po druhé světové válce 266 a v současné době v obci žije jen 160 obyvatel.

Zástavbu obce tvoří převážně rodinné domky. Vzhledem k výhodné poloze v atraktivním prostředí Českého ráje slouží více jak třetina domů k rekreaci, navíc zde bylo postaveno sedmnáct rekreačních chat.

Památky v Kacanovech


Kopicův statek
Jedna z nejzajímavějších památek lidové architektury pojizerského typu. Jde o uzavřenou lesní samotu z konce 18. století. Stojí mezi lukami nad skalním srázem a patří k nejzajímavějším památkám lidové architektury pojizerského typu.

U tohoto statku se nachází plastika sv. Jiří Drakobijce, na jejímž podstavci jsou čtyři půvabné reliéfy: Krista v Getsemanské zahradě, dvou světic Petronily a Felliculy, sv. Máří Magdalény a sv. Anny.

V blízkosti Kopicova statku jsou do pískovcových skal vytesány lidové plastiky, zhotovené majitelem statku Vojtěchem Kopicem (1909 - 1978). Pracoval na nich přibližně od r. 1940 do své smrti . Náměty čerpal především z naší historie (sv. Václav, Mistr Jan Hus, Cyril a Metoděj, Karel IV., T. G. Masaryk), ale nechal se inspirovat i různými přírodními motivy.

Ke Kopicově statku i k lidovým plastikám je možno dojít po nově rekonstruované lesní cestě od místního hřbitova asi za 15 minut.

Přírodní zajímavosti v okolí

U Kacanov v blízkosti Kopicova statku se nacházejí lidové plastiky vytesané do pískovcových skal.

Tyto plastiky vytesával asi od roku 1940 až do své smrti majitel statku Vojtěch Kopic (1909 - 1978). Náměty čerpal hlavně z naší historie (svatý Václav, mistr Jan Hus, Karel IV. atd.).

Ke statku i k plastikám se dá dojít pěšky asi po 15 minutách po nově rekonstruované lesní cestě od místního hřbitova.

Další nemovité kulturní památky v Kacanovech a okolí

Sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého
Z druhé třetiny 18 . století. Na hlavici z pískovce jsou reliéfy ukřižování, sv.Kateřiny, sv. Doroty a sv. Barbory. Restaurátorské práce byly ukončeny do poloviny r. 2000. Sloup se nachází v blízkosti bývalého penzionu "Králíček".

Kaplička z pískovcových kamenů
V zaniklé osadě Radeč se nachází kaplička z pískovcových kamenů se sochou sv. Jana Nepomuckého ve štítovém výklenku. Kaplička pochází ze začátku 19. století a dostaneme se k ní po značené turistické cestě Valdštejn - Kost.

Další turistické zajímavosti v okolí Kacanov

Obcí prochází turistická trasa vedoucí na Kost, hrad Valdštejn a zámek Hrubá Skála – Skalní město.

Dále pak cyklotrasa vedoucí z Turnova přes Žehrov na hrad Kost a další z Turnova na zříceninu hradu Trosky.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://kacanovy.craj.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA