Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Všeň

Všeň bývala někdy sídlem potomního statku Kosteckého, nežli vystaven byl hrad Kost. Měla v letech dvacátých XIV. století své držitele: Voka ze Všeně a r. 1329 jeho syna Viktora z Polné na Všeni a Olešnici, z roku Markvarticů. Za doby utrakvistické fara opatřena byla vždy správcem, poslední známý byl Daniel Dentulín.

Střed obce tvoří škola, kostel a fara. Z místa před kostelem otvírá se úchvatná vyhlídka po veliké části Pojizeří, od Ještěda až za Ml. Boleslav.

Výška nad mořem 225 m.

Půda až na malé výjimky jest tučná naplavenina, jmenovitě v poříčí Jizery, následkem toho dobrá hluboká ornice. Na místech kopcovitých převládá půda písčitá.

Obyvatelstva čítá: Všeň 452, domů 81, Mokrý 121, domů 22, Plavkonice 148, domů 28, úhrnem obyvatelů 721, domů 131.

Podnebí jest mírné, květena obyčejná, pásma mírného. Co zvláštnost vyskytuje se zde sedmikvítek v lese „u studánky“.

V obci jest rybník, řeka Jizera ve vzdálenosti 10 minut.

Všeň honosí se krásným ovocným stromovím. Daří se dobře jablka, hrušky, švestky apod. Půda hodí se zvláště k pěstování pšenice a řepy. Chov hovězího dobytka v značné míře, též i drůbeže.

Silnice okres. ze Všeně do Olešnice, délka 2 km silnice skrze Všeň až na hranice okresu Mnich. Hrad., dlouhá 2 km. Silnice ze Všeně do Plavkonic a Doubravám, délka 2 km. Vzdálenost od města okresního, dráhy, pošty 5 km.

Kostel zasvěcen sv. Filipu a Jakubu, s nadací od Bohunka z Albrechtic. Dne 23. července 1832 udeřil blesk do kostela, jenž z větší části shořel.

Přifařené obce: Všeň, část Kacanov, Kadeřavec, Modřice, Plavkonice, Pohoří, Olešnice, Břehy, Skokovy, Žďár, Žehrov se dvorem Arnoštice.

Turistické informace o Všeni
Na návrší, kde romantický Český ráj přechází do neméně půvabného kraje středního Pojizeří, nedaleko skalního městečka Kozlovy se zbytky skalního hrádku a s pohádkovým rybníčkem "Vůstra", leží na staré cestě z Turnova (5 km) do Sobotky obec s půl tisícovkou obyvatel ve třech osadách: Všeň se Dvorem Borčice (farma s chovem koní), Mokrý (na komíně bývalé družstevní mlékárny z r. 1901, dnes expedice prestižního nakladatelství učebnic Alter, které navazuje na Tomsův odkaz, hnízdo čápa bílého) a Ploukonice, kde "hravou" Jizeru překračuje unikátní železobetonový obecní most z roku 1912.

Obec, ač nevelká, má přesto co nabídnout zvídavému oku návštěvníka. Přitažlivé okolí, plné zajímavých cílů a protkané turistickými cestami, již bylo zmíněno. V obci samotné lze shlédnout např. soubor barokních soch, lemující schodiště k branám hřbitova, ovšem nejpozoruhodnější je dominanta - farní chrám sv. Filipa a Jakuba, původně gotická stavba s pětibokým presbytářem.

V tomto stánku Božím byl 4. října 1751 pokřtěn František Jan Tomsa (+ 1814), pozdější významný buditel, spisovatel a publicista, spolupracovník Josefa Dobrovského. Byl také předním jazykovědcem, napsal mj. i Mluvnici a Slovník jazyka českého. Měl snahu tisknout české knihy latinkou, proto navrhl řadu pravopisných změn. Jméno tohoto vynikajícího vlastence nese všeňská obecní knihovna.

Jistě by bylo možné upozornit na lidové stavby (chalupa v "kožichu" č. p. 14 a myslivna č. p. 16 na návsi Hrubé Strany, chalupy s bránami č. p. 2, 5 a 13 v Ploukonicích) i na další zajímavosti - na jižním okraji vsi je např. pahorek, připomínající, že tu kdysi stávaly knížecí hrad a tvrz. Proč, ale na tomto místě nevyslovit srdečné pozvání: Zastavte se na svých toulkách v obci Všeň, za povšimnutí zcela určitě stojí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.vsen.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA