Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mírová pod Kozákovem

Mírová pod Kozákovem je sloučená obec vzniklá na základě nařízení sloučením 4 vesnic a čtrnácti osad. V současné době má 1 560 trvale žijících obyvatel, řadu fungujících spolků a v obci je plná občanská vybavenost včetně školy a domu s pečovatelkou službou.

Najdete nás v malebné krajině Českého ráje, pod ochranou zříceniny raně gotického hradu Rotštejna na dohled strážní hoře Kozákovu. Naše okolí je plné přírodních krás.

Tip na výlet krajem rybníků

Vážení čtenáři, dovolte mi abych vás ve čtyřech krátkých zastaveních pozvala do kraje mého srdce. Ten kousíček z části v Chráněné krajinné oblasti Český ráj, z části na její hranici ležící mezi Turnovem a Kozákovem má své neopakovatelné kouzlo. Není to krajina pro lovce senzací a kilometrů. Je to oblast k dlouhým procházkám, cyklo výletům a rozjímání.

I když titulek odpovídá krajině Jižních Čech, kraj pod Kozákovem míval také svůj poměrně rozsáhlý rybniční systém.

Nevěříte? Tak se se mnou vydejte od Turnova směrem na Lomnici nad Popelkou. Pěší jistě ocení možnost jít starou třešňovou alejí podél památné hrušně místo po asfaltové silnici. Ať zvolíte tak či onak - výchozím bodem pro nás je motorest v Bělé. Odtud půjdeme do prava k Podchlomeckému mlýnu. Uzounkou asfaltovou silničkou potom podél luk dojdeme až ke Třem rybníkům.

Rybníky s názvy Nohavice, Křižák, Cihlák tvoří nejsevernější rybniční systém v Českém ráji. Navazují na tzv. Loučský vodní systém. Plní nejen funkci rybochovnou a hospodářskou, ale dodávají krajině osobité kouzlo. Jsou významnou přírodovědnou lokalitou.

Z botanických druhů je zde hojný výskyt různých druhů ostřic, v minulosti zde také rostl vzácný vstavač (prstnatec) májový. Velice rozšířené jsou zde rákosiny, zejména na Křižáku a Cihláku. Ty slouží jako hnízdiště četných druhů ptáků. Najdeme zde potápku malou, lysku černou, strnada rákosního či rákosníka velkého. Za potravou sem také často zalétá čáp černý a volavka popelavá. Za "tahu" se tady můžete také setkat s kulíkem říčním a dalšími bahňáky. Z kachen poznáte čírku obecnou a ostralku štíhlou. Z dravců zde byl pozorován orlovec říční. Z pěti druhů obojživelníků, kteří se zde tradičně rozmnožují, lze uvést rosničku zelenou a kuňku olivovou. V podvečer, můžete slyšet skutečný žabí koncert.

Upozorňuji ovšem, že rybníky nejsou vhodné ke koupání.

Půjdeme-li dál, dojdeme k Sekyrkovým či Sekerkovým Loučkám. Malebná vesnice má bohatou historii sahající až do 14. století.

První písemné zmínky pocházejí z roku 1392. Dnes jsou Sekyrkovy Loučky, jako řada jiných vsí součástí spojené obce Mírová pod Kozákovem. Procházka po ní nám přinese řadu zážitků a krásných pohledů na umění a zručnost našich předků.

Pozastavme se na okamžik u Immaculat.

Tyto dvě krásné sochy symbolizují Panenku Marii stojící na Zeměkouli a zašlapující hada, který je symbolem prvotního hříchu.

Česky lze slovo Immaculata přeložit jako Neposkvrněná. Obě sochy jsou dílem kameníků z rodiny Chládkových.

Josef Chládek starší přišel do Turnova v roce 1740 ze Slaného. Později se oženil do rodiny významných řezbářů a kameníků Černovických. Druhorozený syn Josefa Chládka a Kateřiny Černovické měl velké nadání a stal se rovněž kameníkem.

Obě sochy byly restaurovány v roce 1999 za finančního přispění obce Mírová pod Kozákovem a Okresního úřadu v Semilech.

Při procházce po vsi můžeme obdivovat také zajímavé pohledy na Hruboskalské skalní město.

Velkou zdejší zajímavostí je Loučský vodní systém. Sekyrkovy Loučky jsou obklopeny pozůstatky vodního systému. Pozorně se dívejme po kraji a zkusme hledat zbylé části hrází a kanálů. Jako inspiraci mi dovolte ocitovat z práce pana Ladislava Šourka "Za tajemstvím mlýnů a rybníků, tentokrát na Stebence".

"...Tady v okolí Sekyrkových (či Sekerkových) Louček kdysi existoval celý vodní systém, který propojoval dva toky, zahrnoval 4 mlýny a 9 rybníků, které postupně vznikaly a zanikaly. Bohužel do dnešních časů se z celého systému dochovalo velmi málo. Rybníky zanikly, většinou zůstaly jen sotva znatelné zbytky hrází. V místě bývalého rybníka je dnes například fotbalový areál. Napříč kanálem, který umožňoval posílit vodu Stebenky vodou druhého toku a zabránit tak nedostatku vody, jsou postaveny budovy - Staňkův dvůr. Část kanálu je zasypána a v části postaven sklep..."

Značená cyklotrasa Vás provede vsí na silnici Turnov - Loktuše. Odkud se můžete vrátit do Turnova či pokračovat do Loktuše a dále na Kozákov, do Semil či Železného Brodu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mirova.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA