Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nová Ves nad Popelkou

Přesné datum založení obce prakticky neexistuje, někde se uvádí období 1200 až 1250, jiný zdroj však uvádí letopočet dřívější, kolem roku 1097, kdy osadníci slovanského původu dali základ i kostelíku, který zasvětili sv. Prokopu, největší osobnosti té doby. Sv. Prokop byl roku 1204 svatořečen, proto si také letos u příležitosti 4. sjezdu rodáků a přátel Nové Vsi nad Popelkou připomínáme 800 let od této významné historické události.

I dřívější název obce se lišil od dnešní podoby. Nová Ves u Lomnice v Jičínsku - to bylo původní označení obce. Původní dřevěný kostelík byl několikrát přestavován, tak jak ho známe dnes, byl postaven roku 1747, o dva roky později přibyla věž.

Po 1. světové válce zůstal ve věži jen jeden zvon a "umíráček". V roce 1925 byly pořízeny tři zvony nové, o které však zdejší farnost také přišla, tentokrát se 2. světové válce. O nových zvonech se dlouho hovořilo, ale doba tomu nepřála. Sen se splnil až v roce 1990, kdy ze sbírky mezi věřícími, ale ostatními občany, rodáky, organizacemi se pořídily dva nové zvony z dílny v Brodku u Přerova. Velký zvon o váze 300 kg je zasvěcen sv. Prokopu, na malém zvonu je obraz sv. Anežky. Dne 2. března 1991 byly zvony slavnostně posvěceny, za hojné účasti široké veřejnosti, a 9. dubna vyzdviženy a usazeny za pomoci techniky do věže.

Ani budova fary nezůstala beze změn. Tak jako všechny budovy v minulosti, i tato byla původně dřevěná, letopočtu však nedochovaného. Byla zbourána a v letech 1787- 88 postavena zděná. Ale jak čas ukázal, opět nevyhovovala, a proto se zase zbourala, a v roce 1893 už stála budova nová, už s jedním poschodím.

Zub času ukázal svou nepřívětivou tvář a postupně neobydlená fara začala notně chátrat. Proto zastupitelstvo obce zahájilo jednání o případné koupi. Jednání se protahovala, až v roce 2001 došlo rozhodnému okamžiku a zhruba za 500 tisíc korun obec tento objekt i s přilehlými pozemky od římsko-katolické církve koupila se záměrem výstavby domu s pečovatelskou službou. V krátké době bylo zadáno vypracování projektové dokumentace. Bohužel k jeho realizaci se zatím v obecní pokladně nenachází tolik finančních prostředků, i když bychom rádi starým spoluobčanům umožnili strávit poslední dny života v rodné vsi.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.novavesnadpopelkou.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA