Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vyskeř

Obec Vyskeř se nachází na úpatí čedičového vrchu v Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Na vrchu kopce vysokého 464 metrů nad mořem stojí kaple sv. Anny z roku 1830. Dominantní je i kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož dnešní podoba pochází z počátku tohoto století, a dřevěná zvonice z r. 1504.

Zástavbu obce tvoří převážně rodinné domky, z nichž některé, vzhledem k úbytku obyvatel, slouží již jen k rekreaci. Stav obyvatel na počátku století byl 1 030 osob . Současný počet obyvatel je 363.

První zmínky o obci pocházejí z 12.století. Původní obyvatelé vyznávali pohanské bohy. Dokladem toho jsou názvy některých osad a míst v okolí např. Babiny, Neveselec, Radeč.

O této době svědčí i nálezy z roku 1894 - pohanské pohřebiště, zbytky popelnic a srp. Obyvatelé obce přijali později křesťanství. Jejich zaměstnáním bylo pravděpodobně pálení dřevěného uhlí, dále hospodářství, chov dobytka. Z této doby pochází i jedno z vysvětlení názvu obce - množství kouřících milířů - viz kouř. Není pochyb, že osada Vyskeř je původu slovanského.

Turisticky zajímavá je zvonice z roku 1504 u kostela.

Pozornost zaslouží také boží muka v obci a v okolí.

V roce 2000 z aktivity členských obcí Mikroregionu Český ráj ve spolupráci se  společností JENA-CZ, s. r. o., a ČSAD Semily, a. s., vznikl projekt „Letní turistické autobusy Český ráj 2000“. Provoz turistických autobusů byl zahájen 3. 6. 2000, a to na dvou linkách. Provoz byl zajišťován o víkendech, od 1. 7. 2000 denně kromě pondělí. Ukončení provozu bylo 3. 9. 2000.

Kontaktním bodem pro obě linky se stala obec Vyskeř. Každé lince bylo z důvodu lepší informovanosti přiřazeno barevné označení. K zajištění provozu bylo nutno zřídit 5 nových zastávek – Troskovice, Hrubá Skála - Vidlák, Hrubá Skála - Prašivec, Hrubá Skála - zámek a Vyskeř - Pleskotský mlýn.  K propagaci provozu byly vydány letáčky formátu A5 s trasami a jízdními řády těchto linek, probíhaly reklamní spoty na rádiu RCL a objevily se informace v místních novinách.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://vysker.craj.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA